Sončne zmogljivosti na Hrvaškem naj bi do konca leta 2024 presegle 1 GW
Datum: 30. november 2023
Avtor: Dalibor Dobrić
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
Nedavne ocene državnega sekretarja na hrvaškem ministrstvu za gospodarstvo, po katerih naj bi država do konca leta 2024 presegla 1 GW sončnih zmogljivosti, so morda glede na pričakovano povečanje agrovoltaike celo »preveč konservativne«, je za Montel povedal lokalni strokovnjak.
Država je po podatkih ministrstva za gospodarstvo v zadnjem letu več kot podvojila sončne zmogljivosti, predvsem zaradi številnih manjših elektrarn, ki so jih inštalirala podjetja in posamezniki. Do konca letošnjega leta bo tako najverjetneje dosegla 500 MW sončnih zmogljivosti, medtem ko so te konec leta 2022 znašale 224 MW, je odgovoril Tamburović po elektronski pošti.
Hitra rast strešnih inštalacij
Družba E.ON Hrvatska je za Montel povedala, da bo samo letos na strehah podjetij predvidoma inštalirala za dodatnih 37 MW sončnih panelov. Po podatkih E.ON-ovega sektorja energetskih infrastrukturnih rešitev so se inštalacije strešnih panelov letos v primerjavi z letom 2022 povečale za 60 odstotkov. Obenem so večji talni projekti zaradi novih pravil o priključitvi na omrežje zastali, so sporočili.Energetski svetovalec Dalibor Hatić ob tem pričakuje v prihodnje še hitrejšo rast. Glede nedavne ocene Iva Milatića, državnega sekretarja na hrvaškem ministrstvu za gospodarstvo, da bo Hrvaška do konca leta 2024 verjetno presegla 1 GW, je dejal, da je »realistična«, a »morda celo nekoliko preveč zadržana in konservativna«.
Omejevalni dejavnik
Hrvaška državna uprava si prizadeva pospešiti postopke izdaje dovoljenj, je po elektronski pošti za Montel povedal Hatić. Agrovoltaične elektrarne, ki so bile v hrvaško zakonodajo vključene v začetku poletja, ob tem vidi ob poenostavljanju postopkov kot priložnost za rast.Glavni omejevalni dejavnik za povečanje obsega sončnih elektrarn pri tem po njegovem mnenju ostajajo zmogljivosti hrvaškega prenosnega in distribucijskega omrežja. »Potrebovali bi velike naložbe in hitrejše sprejemanje odločitev [...], pri čemer ne bi smelo biti nobenih dvomov ali oklevanj,« je zaključil Hatić.
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.