EQ: JVE bo naslednji teden čutila vpliv bikovskih trendov na trgu SZE
Datum: 01. december 2021
Avtor: Tanja Srnovršnik
Kategorija: Trgovanje
Tema:
Električna energija
Bikovski trendi, ki jih bomo naslednji teden beležili na elektroenergetskem trgu srednje zahodne Evrope (SZE) in ki bodo posledica nizke vetrne proizvodnje in povečane porabe, bodo opazno vplivali na promptne cene v jugovzhodni Evropi (JVE), ki se bodo približale 250 EUR/MWh, kažejo podatki Montelove družbe Energy Quantified (EQ).

Eylert Ellefsen, višji analitik in strokovnjak za hidrologijo pri družbi EQ, meni, da bo imelo to močan vpliv na promptne trge JVE. Slovenija lahko ob tem pričakuje najvišje cene, ki se lahko dvignejo na okrog 253,96 EUR/MWh, sledila pa ji bo Madžarska s povprečnimi cenami v višini 249,83 EUR/MWh. V Romuniji in Bolgariji se ob tem napoveduje promptne cene pod 229 EUR/MWh.
Ellefsen kot razlog za to, da bodo promptne cene v JVE naslednji teden nižje kot v SZE, navaja ponovno povečanje hidroproizvodnje. »Opaža se močno deževje, ki je sledilo daljšemu suhemu obdobju. Tokovi rek in hidroproizvodnja se bodo glede na prejšnje ravni predvidoma povečali za skoraj 50 odstotkov,« je dejal.
Skupna hidroproizvodnja v Romuniji in Srbiji naj bi naslednji teden dosegla 3,2 GW, kar je 0,2 GW več kot običajno. JVE naj bi naslednji teden beležila tudi nekoliko višjo vetrno proizvodnjo od normalne, s pričakovanimi 1,18 GW v Romuniji, je dejal Ellefsen.
Regija lahko pričakuje tudi rahel padec temperatur, čeprav ne bo tako hladno kot v SZE, je dodal strokovnjak. V Romuniji bodo temperature naslednji teden predvidoma padle za 2,4°C na povprečno 0,4°C, teden kasneje pa naj bi dosegle 0,7°C, kažejo podatki EQ. Poraba električne energije v Romuniji in Srbiji se bo naslednji teden predvidoma povečala za okrog 0,8 GW.
Višje cene plina in ogljika
Povečana vetrna proizvodnja tako v SZE kot v JVE je ta teden sicer prispevala k nižjim promptnim cenam glede na prejšnji teden, je pojasnil Ellefsen.
EQ pričakuje, da bodo promptne cene v JVE ta teden povprečno znašale od 207,62 EUR/MWh v Bolgariji do 238,6 EUR/MWh v Sloveniji, medtem ko so prejšnji teden v Bolgariji dosegle 236,1 EUR/MWh, v Sloveniji pa 249,86 EUR/MWh.
Cene pa so še vedno precej visoke, kar gre pripisati 5–10-odstotnemu povišanju cen plina in ogljika glede na prejšnji teden. Pogodba za januarsko dobavo plina je v torek na nizozemskem vozlišču TTF dosegla kar 101 EUR/MWh, čeprav je kasneje upadla, pogodba za emisijske kupone za december 2021 pa je v ponedeljek zabeležila rekord v višini 75,76 EUR/t. Obe povišanji izhajata iz obetov hladnejšega vremena.
Cene na elektroenergetskem trgu JVE so se tako glede na prejšnji teden povečale za okrog 10 odstotkov oziroma 20 EUR/MWh, je dejal Ellefsen.
Cena pasovne energije za dan vnaprej za dobavo 1. decembra je bila najvišja na Madžarskem, kjer je dosegla 244,34 EUR/MWh, sledila pa je cena 243,94 EUR/MWh, zabeležena v Sloveniji in na Hrvaškem. Promptne cene so v Srbiji dosegale 219,06 EUR/MWh, na romunski borzi OPCOM in bolgarski borzi IBEX pa so znašale 198,94 EUR/MWh.

Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.