Prva energetska startup delavnica pri nas: Od energetske ideje do uspešnega podjetja!
Datum: 26. februar 2018
Avtor: Energetika.NET
Kategorija: En.vizija
Tema:
Nove tehnologije
, Ekonomija
, Start-up
Minuli teden je Montel Energetika.NET v Srečni hiši v Lukovici pri Domžalah prvič gostila mlade podjetniške ume z različnih področij študija in zanimanj na delavnici ‘Zaženi svoj (energetski) startup!’. Smernice s področja komuniciranja novih rešitev, inovacij in ustanovitve ter vodenja novega podjetja so jim podali direktorica Montela Energetike.NET Alenka Lena Klopčič Klopčič, direktorica in soustanoviteljica ABC pospeševalnika Urška Jež, direktor uspešnega energetskega startupa DS Meritve Dejan Lešnik in Peter Kobal, podjetnik, ki je eden izmed prvih v Sloveniji pritegnil tvegani kapital v svoje takratno podjetje, danes pa investitor v energetska zagonska podjetja.

»Padci nas krepijo, a kakšnemu se lahko tudi izognemo«

Ni pa niti pogoj za zagon podjetja, da imamo težka materialna sredstva ali veliko denarja, ključno je predvsem znanje in pripravljenost na učenje. V pospeševalnikih dobijo startupi prav to: mentorstva, kontakte, možnost za mreženje, ki jo bodisi izkoristijo ali ne. »Startupi, ki imajo jasen cilj, bodo tovrstne priložnosti dogodke izkoristili s pravim namenom,« še dodaja Alenka Lena Klopčič Klopčič.
Startupi, ki začnejo bogati, pogosteje propadejo

Startupi, lačni sredstev, naj bodo previdni, dodaja Ježeva. Denar ni večen, ekipa se sčasoma poveča in več štejeta timska igra ter vztrajnost: »V ABC-ju pomagamo startupom iti čim dlje in jim preprečiti, da bi svoje deleže prezgodaj razprodali. Če startup močno verjame v produkt in če je povpraševanje po njem veliko, je le vprašanje časa, kdaj se bo zadeva obrnila v prid produktu. Treba pa je biti hiter, saj čakati na ta moment pomeni tudi pustiti več časa, da se ideja razvije drugje.«
V svetu hitro rastočih startupov zavarovanje ideje ali patenta ne pride toliko v poštev, najbolj se izplača prisluhniti potrebam kupca in tudi prilagajati produkt njegovim potrebam, enako kot Ježeva meni tudi Dejan Lešnik, ustanovitelj uspešnega energetskega startupa DS Meritve. Kot pravi, je v svojih začetkih na račun nesrečnega prepleta pomanjkanja izkušenj in apetitov po sredstvih investitorjev, izgubil velik delež podjetja. Odskočna deska pa je bil zanje Zavod ZMAG z njihovim tedanjim direktorjem Vladimirjem Miloševićem, ki jih je opremil z ustreznimi znanji za uspešno iskanje investitorjev.
Investitor naj se operativno ne bi vpletal v delovanje startupa, pri tem dodaja Ježeva, sploh če ne pozna dinamike startupa. Zaželeno pa seveda je, da podjetju širi prodajno mrežo, mu pomaga pri proizvodnji in pokrivanju segmentov, o katerih bi zaradi pomanjkanja sredstev in kanalov lahko sicer samo razmišljalo.
Startupi morajo narediti sami svojo domačo nalogo!


»Ne le znanje, tudi drugačen pogled na probleme bo ekipo v težkih trenutkih pognal naprej,« s čimer se je strinjal tudi podjetnik in investitor Peter Kobal, ki je z mladimi, ki se podajajo na lastno 'startupovsko pot' delil tudi nekaj svojih izkušenj od ustanovitve podjetja z drugim podjetjem pa do vodenja tega podjetja, in to s strmo rastjo tako po prihodkih kot dobičku, ter nazadnje izstopa iz istega podjetja, kar ga danes vodi v nove startup-energetske zgodbe.
Prvo delavnico Montela Energetike.NET 'Zaženi svoj (energetski) start-up!' sta podprla ameriška organizacija World Chicago in največji evropski energetski pospeševalnik InnoEnergy.
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.