V Lučah uspeli doseči trikrat višjo sončno proizvodnjo, kot je omogočalo omrežje
Datum: 20. september 2021
Avtor: Tanja Srnovršnik
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Nove tehnologije
Vas Luče v Savinjski dolini je preko sodelovanja v projektu COMPILE postala prva v Sloveniji, ki je v določenih časovnih obdobjih popolnoma energetsko samozadostna. Še več, na osnovi upravljanja posameznih objektov in energetske skupnosti kot celote jim je uspelo doseči do trikrat višjo proizvodnjo iz sončnih elektrarn, kot je sprva omogočalo omrežje, so sporočili iz Petrola, ki je v petek skupaj s partnerjema Elektro Celje in Fakulteto za elektrotehniko Univerze v Ljubljani predstavil delovanje prve lokalne samooskrbne skupnosti Luče.

V okviru projekta COMPILE je bilo v energetski skupnosti Luče skupno nameščenih za 102 kW moči sončnih elektrarn na devetih objektih. Prav tako je bila nameščena sistemska baterija, ki je priključena na del omrežja, ki napaja 35 merilnih mest. To so po večini stanovanjske hiše, kmetije, delovna poslopja ter tudi manjše podjetje, kotlovnica na biomaso, gasilski dom, kulturni dom in pošta. Nameščenih pa je bilo tudi še nekaj hišnih baterij, ki omogočajo otočno delovanje posameznega objekta in izboljšajo napetostne razmere pri objektu. V sklopu projekta je bilo vgrajeno tudi javno polnilno mesto za električna vozila in devet hišnih polnilnih mest.

Župan občine Luč Ciril Rosc pa je poudaril, da je sodelovanje v projektu COMPILE »občini in sodelujočim občanom prineslo kar nekaj koristi. Pozitivne informacije o delno samooskrbni lokalni skupnosti so segle daleč preko občinskih mej. S tem, ko so do sedaj pasivni odjemalci električne energije kar naenkrat postali tudi aktivni proizvajalci, se je ne samo povečala samozadostnost in zanesljivost oskrbe z električno energijo v tem delu občine, pridobljene tudi iz obnovljivih virov, ampak se je tudi povečalo zavedanje energetske in okoljske problematike ter povečala energetska učinkovitost in zmanjšala energijska intenzivnost porabe. Posredno pa so učinki bili tudi na izboljšanju medsosedskih odnosov ter ekonomskem stanju lokalnega prebivalstva«.

Projekt COMPILE, ki je del EU programa Obzorje 2020, se je pričel izvajati ob koncu leta 2018, zaključek pa je predviden v prihodnjem letu. Kot pravi predsednik uprave Elektra Celje Boris Kupec, je projekt omogočil prehod iz centraliziranega sistema v fleksibilno, a stabilno decentralizirano omrežje. »V Elektru Celje se zavedamo, da živimo v času velikih sprememb, katere sprejemamo kot priložnost za razvoj. Projekt COMPILE, ki vzpostavlja temelje za samooskrbne skupnosti in izboljšanje zanesljivosti oskrbe, predstavlja za Elektro Celje ravno veliko priložnost. To je v bistvu stičišče najnovejših tehnologij in vrhunskega znanja, ki je dodatno oplemeniteno še z medsebojnim sodelovanjem industrije, distribucijskih podjetij ter raziskovalnih inštitucij. Tisto piko na i pa dodaja še mednarodni značaj projektov, saj se neprecenljive izkušnje in znanja pretakajo v vse smeri, kar je na nek način tudi sinonim razpršene proizvodnje in porabe električne energije v distribucijskem sistemu,« je dejal Kupec.
Jože Bajuk, član uprave Petrola, pa je poudaril, da bo energetski miks »v prihodnje postal bolj raznolik in bo v večji meri odvisen od uporabniških želja, kot pa virov, ki so na voljo. Proizvodnjo energije je zato potrebno pripeljati karseda blizu uporabnikov, saj s prenosom energije prihaja do nepotrebnih izgub – in Luče so dober korak na poti k temu cilju«.

PREVERITE TUDI
-
03.06.2021 - En.občina & En.management 021: Po dveh letih ponovno znane energetsko najbolj prodorne slovenske občine
-
01.10.2021 - Pametne vasi zahtevajo medsektorsko povezovanje
-
07.10.2021 - Elektro Celje predstavilo prvi baterijski sistem slovenskega proizvajalca
-
09.12.2021 - Projekt COMPILE prejemnik prestižne nemške nagrade