Nastavitve piškotkov
V javni obravnavi predlog novele zakona o varstvu okolja

V javni obravnavi predlog novele zakona o varstvu okolja

Datum: 06. avgust 2024

Avtor: Valerija Hozjan, Peter Palčec

Kategorija: En.vizija

Tema: Energetska politika , Emisije CO2 , Ekologija

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je v ponedeljek v javno obravnavo poslalo novelo zakona o varstvu okolja (ZVO-3). Trajala bo do 16. septembra.

Predlog novele zakona ZVO-3 med drugim naslavlja področje ravnanja z odpadki, spremljanje stanja okolja, sistemsko urejanje sanacij okolja, predvidene pa so tudi izboljšave glede veljavnih določb o standardih kakovosti okolja, celovite presoje vplivov na okolje in izdaje okoljevarstvenih dovoljenj. Iz predloga zakona so izključene podnebne vsebine, ki bodo po novem urejene v samostojnih zakonih.

Novela naslavlja tudi možnost določitve strožjih mejnih emisijskih vrednosti ter možna odstopanja od mejnih vrednosti iz zaključkov o uporabi najboljših razpoložljivih tehnologij (BAT).

V predlogu je tako zapisano, da se mejne vrednosti lahko dopolnijo ali nadomestijo z enakovrednimi parametri in tehničnimi ukrepi, ki pa morajo zagotavljati enako raven varstva okolja, kot bi bila dosežena z določitvijo mejnih vrednosti emisij iz zaključkov o BAT.

Ministrstvo lahko obenem določi tudi manj stroge mejne vrednosti emisij, kot se določijo na podlagi mejnih vrednosti iz zaključkov o BAT, če je poleg preprečitve znatnega onesnaženja in ohranitve visoke ravni varstva okolja s strani vlagatelja vloge izkazano, da bi uskladitev z mejnimi vrednostmi iz zaključkov o BAT povzročilo nesorazmerno višje stroške v primerjavi s koristmi za okolje.

Pri tem pa se manj stroge mejne vrednosti lahko določijo le za določen čas, dokler se obratovanje naprave ne uskladi z mejnimi vrednostmi iz zaključkov BAT. Manj strogih mejnih vrednosti emisij pa kljub temu ni mogoče določiti, če bi bilo s tem ogroženo doseganje standardov kakovosti okolja, ali če se naprava nahaja na degradiranem območju, je poudarjeno.

Predlog novele obenem ohranja izenačitev emisijskih standardov za sežigalnice in sosežigalnice, kar je prinesla sprejeta novela ZVO-2a.

Strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig lahko vodijo do zaprtja podjetja Alpacem Cement (prej Salonit Anhovo), so ob sprejetju novele marca poudarili v podjetju. Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pa so še pred sprejetjem ZVO-2a poudarjali, da so nekatere spremembe v nasprotju z uveljavljenimi pravili v EU. 

Okoljski hrup

Predlog novele ZVO-3 obravnava tudi mejne vrednosti kazalcev okoljskega hrupa in med drugim daje vladi pooblastilo, da zaradi preprečevanja in zmanjševanja okoljskega hrupa predpiše stopnje varstva pred okoljskim hrupom.

»V tem predpisu bodo določene tudi mejne vrednosti kazalcev okoljskega hrupa za vsako stopnjo varstva pred hrupom, območja namenske rabe prostora po predpisih o urejanju prostora in njihova uvrstitev v stopnje varstva pred hrupom, vključno z mirnimi območji v naseljih, metode ocenjevanja kazalcev hrupa in mirna območja na prostem.«

Stopnje varstva pred hrupom in mirna območja v naseljih bodo prikazana v občinskih prostorskih aktih po predpisih o urejanju prostora.

Če bodo mejne vrednosti kazalcev hrupa na območju, ki je vključeno v določeno stopnjo varstva pred hrupom presežena, bosta morala vlada in občina, vsaka v okviru svojih pristojnosti, preučiti stanje in določiti ukrepe za zmanjšanje hrupa.

Glede na predlog vlada določi ukrepe, s katerimi se je mogoče v čim večji meri ogniti, preprečiti ali zmanjšati škodljive učinke na zdravje ljudi zaradi izpostavljenosti hrupu.

Ukrepi, ki jih bo lahko sprejemala občina, se nanašajo zlasti na urejanje prostora, gradnjo objektov in urejanje prometa iz občinske pristojnosti. Ti ukrepi pa ne bodo smeli biti v nasprotju z ukrepi, ki jih zaradi varstva pred hrupom sprejela vlada, je še poudarjeno.

Kot smo na Montelu pisali marca, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) posodablja zakonodajo za lažje umeščanje vetrnic. Posodobitev zakonodaje, tudi na področju hrupa v okolju, bo po oceni ministrstva »pozitivno vplivala na postopke umeščanja vetrnih elektrarn v prostor«.




  • Pet 9°C

  • Sob 12°C

  • Ned 14°C

  • Pon 13°C

Za to izbiro filtrov ni novic. Poskusite drugačno temo ali državo.
  • Električna energija
  • Nafta in naftni derivati
  • Obnovljivi viri energije
  • Premog
  • Promet
  • Energetska politika
  • Ogrevanje
  • Emisije CO2
  • Nove tehnologije
  • Ekonomija
  • Ekologija
  • En.vizija
  • Energetska učinkovitost
  • Jedrska energija
  • Plini
  • __all__
  • Vse teme

Prijava na EN.NOVICE

Prejemajte En.novice – energetske novice, intervjuje in komentarje, ki vas bodo v vašem e-predalu počakale vsak torek in četrtek, ob sredah pa lahko prejemate tudi strokovne novice o trgovanju z energijo v angleščini. Kot prejemnik novic Energetike.NET boste redno obveščeni tudi o aktualnih energetskih dogodkih v Sloveniji in regiji JV Evrope.

Vaš e-mail

SLO SEE & En.Trading news




Podatke bomo uporabili za vodenje baze prejemnikov in interne marketinške raziskave ter jih ne bomo posredovali tretjim osebam. S prijavo na novice ste seznanjeni in se strinjate z našimi Pogoji zasebnosti .
×

PRIJAVA NA EN.NOVICE


Prejemajte En.novice – energetske novice, intervjuje in komentarje, ki vas bodo v vašem e-predalu počakale vsak torek in četrtek, ob sredah pa lahko prejemate tudi strokovne novice o trgovanju z energijo v angleščini. Kot prejemnik novic Energetike.NET bo



E-poštni naslov






Podatke bomo uporabili za vodenje baze prejemnikov in interne marketinške raziskave ter jih ne bomo posredovali tretjim osebam.
S prijavo na novice ste seznanjeni in se strinjate z našimi splošnih pogojih.
×