V Hrastniku bodo talili steklo z novo hibridno pečjo in zmanjšali porabo plina za več kot 50 %
Datum: 11. maj 2023
Avtor: Valerija Hozjan
Kategorija: En.vizija
Tema:
Zemeljski plin
, Obnovljivi viri energije
, Nove tehnologije
V Steklarni Hrastnik bo na lokaciji v Hrastniku v prvem četrtletju leta 2025 začela delovati prva hibridna regenerativna steklarska peč, ki bo zamenjala obstoječo. Na račun bistvenega povečanja deleža električne energije v talilnem procesu bodo zmanjšali porabo zemeljskega plina za več kot 50 odstotkov.
Pri projektu BEAR gre za razvoj in postavitev hibridne regenerativne steklarske peči, k sodelovanju pa so povabili tudi Kemijski inštitut, so nam še povedali v hrastniški steklarni. Kot pojasnjujejo, je namreč uporaba konvencionalnih regenerativnih steklarskih peči energetsko potratna, pri čemer pa imajo alternative v obliki električnih peči omejitve.S projektom BEAR želijo zato prikazati novo hibridno regenerativno peč, ki združuje energetsko učinkovitost vseh električnih peči z operativno prilagodljivostjo običajnih regenerativnih peči.
Pri tem bodo z združitvijo koncepta regenerativne in električne steklarske peči zagotovili taljenje stekla z več kot 40-odstotnim deležem električne energije – pri konvencionalnih pečeh je ta delež 5- do 10-odstoten – pri primerljivi prilagodljivosti proizvodnje (količina, delež sekundarnih surovin) in življenjski dobi kot pri konvencionalni steklarski peči. V načrtu je tudi čim večja izraba obnovljivih virov za proizvodnjo te elektrike, nova hibridna peč pa bo omogočila dnevno proizvodnjo do 170 ton bele steklene embalaže.
Opisana hibridizacija taljenja stekla bo na ta način omogočila tudi več kot 50-odstotno zmanjšanje porabe zemeljskega plina in 35-odstotno zmanjšanje celotnih emisij toplogrednih plinov.
»Naš projekt, ki združuje inovativne tehnologije in lokalne obnovljive vire energije, bo služil kot vzor za dekarbonizacijo tudi drugih energetsko intenzivnih panog v regiji. Naložba v trajnostne tehnologije proizvodnje pa bo seveda pozitivno vplivala tudi na lokalno okolje,« so še poudarili za naš časnik.
Za projekt BEAR je Steklarna Hrastnik v okviru sklada za inovacije decembra 2022 prejela 2.238.000 evrov sredstev, celotna investicija pa je ocenjena na 3.730.000 evrov.