Ponudba na prvi vodikovi dražbi EU presegla proračun
Datum: 20. februar 2024
Avtor: Enza Tedesco, Montel
Kategorija: En.vizija
Tema:
Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
, Vodik
Odziv ponudbe na prvi evropski dražbi za subvencioniranje proizvodnje obnovljivega vodika je bil izjemen in je krepko presegel 800 milijonov EUR vredni razpoložljivi proračun, so v ponedeljek sporočili iz Evropske komisije.
Oddanih je bilo 132 ponudb za projekte v 17 evropskih državah, je EK zapisala v sporočilu za javnost.Skupne načrtovane zmogljivosti elektrolizerjev v ponujenih projektih tako znašajo 8,5 GW, kar bi v naslednjem desetletju omogočilo proizvodnjo približno 8,8 milijona ton obnovljivega vodika.
Dražba je financirana preko Sklada EU za inovacije iz prihodkov evropskega sistema za trgovanje z emisijskimi kuponi.
»Prijave so oddane in navdušen odziv trga na pilotno dražbo kaže, da je evropska vodikova industrija pripravljena na razširitev,« je dejal Kurt Vandenberghe, generalni direktor direktorata za podnebne ukrepe pri EK.
»Obnovljivi vodik je pomembna rešitev v prizadevanjih Evrope, da do leta 2050 doseže podnebno nevtralnost.«
Analiza ponudb do maja
Izbrani prijavitelji projektov bodo nato do novembra podpisali sporazume za dodelitev sredstev, s katerimi se bodo zavezali, da bodo v petih letih po podpisu pogodbe začeli s proizvodnjo obnovljivega vodika.
EU je novembra lani zagnala prvo dražbo za projekte zelenega vodika, da bi tako premostila vrzel med ceno obnovljivega vodika in ceno, ki so jo potrošniki trenutno pripravljeni plačati, saj je proizvodnja neobnovljivega vodika zaenkrat še cenejša, so sporočili iz EK.
Kot del lastne strategije za vodik si EU prizadeva do konca desetletja namestiti vsaj 40 GW elektrolizerjev po vsej celini in proizvesti do 10 milijonov ton obnovljivega vodika na leto.
EK je tudi uvedla mehanizem »dražbe kot storitev«, kar bi državam članicam omogočilo dodeljevanje nacionalnih sredstev za dodatne projekte. To bi dopolnilo platformo za dražbe na ravni EU, hkrati pa bi tako bili spoštovani predpisi o državni pomoči, so še dodali v EK.
Nemčija je to možnost že izkoristila, tako da je iz svojega državnega proračuna namenila 350 milijonov EUR za projekte obnovljivega vodika znotraj svojih meja, so še sporočili iz EK.
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.