Zanimanje za poklice v energetiki upada, problem je tudi prenos znanja
Datum: 13. februar 2024
Avtor: Peter Palčec
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
, Jedrska energija
Zanimanje za poklice v energetiki upada, zaradi upokojitve starega kadra pa postaja problematičen tudi prenos znanja, so v torek na novinarski konferenci v Ljubljani opozorili v Sindikatu delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE).
Hkrati je opozoril, da bo moral energetski sektor povečati napore glede zelenega prehoda, saj je bilo v preteklosti že dosti zamujenega. Kadrovske težave pa bi lahko zeleni prehod še dodatno otežile.
»V prihodnjih letih bomo zaradi upokojitve zaposlenih v energetiki beležili kar nekaj odlivov na tem področju. Govorimo o zaposlenih, ki imajo 40 let delovnih izkušenj v energetiki. Če ne bo prišlo do pravočasnega prenosa znanja, bi lahko prišlo do resnih težav,« pa je dejal Dejan Kralj, ki opravlja funkcijo predsednika koordinacijske proizvodnje električne energije v sindikatu in je obenem zaposlen v Nuklearni elektrarni Krško (NEK).
Kot meni, bo zato tudi ključno poskrbeti za nove motivacije, kako privabiti mlajše kadre.
Podpora projektu JEK2
V sindikatu sicer podpirajo tako gradnjo novih obnovljivih virov energije kot tudi projekt izgradnje drugega jedrskega bloka v Krškem (JEK2). A kot je opozoril Kralj, mora Slovenija poskrbeti za dodatne zmogljivosti, še preden bo prišlo do zaprtja Termoelektrarne Šoštanj, zato da energetska samooskrba države ne bo ogrožena.Izpostavil je tudi, da bodo izkušnje strokovnjakov v NEK pomembno pripomogle pri implementaciji projekta JEK2 navkljub različnim jedrskim tehnologijam. Treba pa bo pohiteti pri izobraževanju novih kadrov, saj lahko šolanje novih kadrov traja tudi od 5 do 7 let.
PREVERITE TUDI
-
31.01.2024 - GZS in GEN pozdravila politično poenotenje za JEK2
-
13.02.2024 - Vladna delovna skupina razpravljala o jedrski resoluciji