Zakon o spodbujanju OVE dobil podporo državnega zbora
Datum: 14. julij 2021
Avtor: Tanja Srnovršnik
Kategorija: En.vizija
Državni zbor je v torek s 57 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (OVE). »Temeljni cilj predloga zakona je spodbujati rabo obnovljivih virov energije v vseh sektorjih proizvodnje in rabe energije. S tem zasledujemo cilj podnebno nevtralne družbe in zelenitve našega gospodarstva in družbe,« je v predhodni razpravi v ponedeljek dejal državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo (MzI) Aleš Mihelič.
Med nekaterimi bistvenimi določbami zakona je Mihelič omenil, da je v njem določen vsakoletni izhodiščni delež OVE, ki ne sme biti nižji od 25 odstotkov, medtem ko so skupni cilj 2030 in vmesni cilji po tehnologijah določeni v nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN).V zakonu se ureja podporna shema in v okviru tega tudi vsebina v zvezi z deklaracijami za proizvodne naprave in potrdili o izvoru. Zakon določa tudi delovanje centra za podpore, torej obvezne državne gospodarske javne službe, ki upravlja s sredstvi. Na podlagi koncesije bo to službo še naprej izvajala družba Borzen, je dejal Mihelič.
Zakon ureja tudi nadomestilo lokalnim skupnostim za izrabo prostora za veter.
Medtem pa na področju samooskrbe prihaja do bistvenih sprememb glede na obstoječo shemo. Končni odjemalci bodo namreč morali plačati omrežnino na vso prevzeto energijo iz omrežja, obenem pa bodo za viške dobili plačilo. Oproščeni bodo plačila sorazmernega deleža prispevka za obnovljive vire energije in prispevka za energetsko učinkovitost, je pojasnil državni sekretar.
Z vidika prostorskega urejanja je v zakonu določeno, da morajo nosilci načrtovanja in operaterji omrežij pri razvoju in umeščanju upoštevati spodbujanje OVE. Vzpostavlja se tudi kontaktna točka za pomoč vlagateljem pri postopkih pridobivanja dovoljenj. Je pa v zakonu urejena tudi časovna omejitev za trajanje izdaje dovoljenj, in sicer skupaj največ dve leti, za proizvodne naprave do 150 kW pa največ eno leto.
Na področju ogrevanja in hlajenja je novost prepoved projektiranja in gradnje kotlov na kurilno olje in premog po letu 2023. Pri sistemih daljinskega ogrevanja je določen cilj povečevanja deleža OVE za 1 odstotek na leto, obveznost priprave trajnostnih načrtov ter možnost odklopa odjemalca od energetsko neučinkovitih sistemov po letu 2025, je naštel Mihelič.
Pri vključevanju energije iz obnovljivih virov v promet je določeno, da se do 2030 doseže vsaj 14-odstotni delež iz obnovljivih virov, delež v posameznem letu pa ne sme pasti pod 10 odstotkov.
»Sprejem zakona o spodbujanju rabe obnovljivih energije je torej ključen za izvajanje ukrepov na tem področju in za dosego ciljev Republike Slovenije,« je še poudaril Mihelič.
PREVERITE TUDI
-
27.04.2021 - Vlada sprejela predlog zakona o spodbujanju rabe OVE
-
16.06.2021 - Slovenski načrti še precej pod potencialom proizvodnje elektrike iz sonca
-
16.06.2021 - Izračuni GEN-I: Kljub JEK 2 bi do 2050 potrebovali preko 7000 MW sončnih zmogljivosti
-
05.07.2021 - Sloveniji zmanjkalo 1,5 odstotne točke do ciljnega deleža OVE v letu 2020
-
14.07.2021 - DZ sprejel resolucijo o podnebni strategiji z jedrskim amandmajem
-
23.07.2021 - Nov zakon o energetski politiki izločuje pripravo energetskega koncepta Slovenije
-
02.08.2021 - Potrjeno: Energetskega koncepta Slovenije ne bo
-
21.10.2021 - Vlada želi ukrepe s področja energetske učinkovitosti in alternativnih goriv spodbujati preko Borzena
-
08.11.2021 - Predlog uredbe o samooskrbi poenostavlja priključevanje za manjše naprave ter ukinja netiranje