Velenjski Amibit razvil sistem za nadzor toplotnega omrežja
Datum: 22. marec 2019
Avtor: Tanja Srnovršnik
Kategorija: En.vizija
Tema:
Nove tehnologije
, Ogrevanje
Velenjski start-up Amibit je v Krškem vzpostavil prvi sistem za nadzor daljinskega toplovodnega omrežja in delovanja kotlovnice, takšen sistem pa vzpostavljajo še v dveh občinah, je za Energetiko.NET povedal dr. Mitja Ruzzier, profesor za področje podjetništva na Fakulteti za management in partner podjetja Amibit.
Kot pojasnjujejo v podjetju Amibit, so z njihovo rešitvijo ponudniki toplotne energije »dobili orodje, ki jim omogoča lažje spremljanje delovanja omrežja, stanovalci pa pridobili bolj zanesljiv sistem, ki omogoča lažjo identifikacijo napak in posledično hitrejšo odpravo«.V sistem, ki so ga vzpostavili v Krškem, je zajeta centralna kotlovnica, ki pokriva dobavo toplotne energije 15 večstanovanjskim stavbam. Vsaka podpostaja ima tudi lasten sistem SCADA in omogoča posredovanje alarmov ob zaznavi nepravilnosti v realnem času.
»Celotna implementacija sistem je bila narejena brez večjih posegov v obstoječ sistem in je v centralni sistem povezana preko varne visoko šifrirane mobilne povezave,« pravijo v Amibitu.
Dodajajo, da »rešitev nadzora toplotnega omrežja naslavlja tudi trend pametnih mest in interneta stvari, s pomočjo katerih bomo lahko oddaljeno spremljali delovanje najrazličnejših parametrov senzorjev in nastavitev naprav, ki bodo preko različnih vmesnikov povezane v centralni sistem«.
Vabljeni na InnoEnergyjev navdihujoč energetsko-startupovski dogodek, ki bo v četrtek, 4. aprila, ob 16. uri, na Ljubljanskem gradu! Kotizacij ni, nujna pa je prijava (TUKAJ).
Na vprašanje, ali obstajajo kakšni izračuni o morebitnih prihrankih pri toploti zaradi uvedbe takšnega sistema, je direktor Amibita Aleš Nastan odgovoril, da izračuna v tem primeru niso naredili, »ker je bila vzpostavitev sistema namenjena predvsem spremljanju delovanja in hitrejše odkrivanje ter opravljanje napak v primeru okvar«.
»Če upoštevamo metodologijo za določanje prihrankov, le ta upošteva 5 % prihranka plina za uvedbo sistema upravljanja z energijo v storitvenem sektorju,« je ob tem pristavil Nastran.
Ruzzier pa je za naš portal še omenil, da se Amibit za te storitve se dogovarja še z drugimi in da trenutno sistem vzpostavljajo še v dveh občinah.
Amibit je sicer svojo pot začel s ponudbo krmilnika za optimizacijo porabe električne energije. Za krmilnik so leta 2017 dobili tudi regijsko zlato priznanje GZS za inovacije.