Vedoželjnost je pogoj za razvoj inovativnosti
Datum: 22. junij 2020
Avtor: Valerija Hozjan
Kategorija: En.vizija
Tema:
En.vizija
Iskratelov Teden !Novativnosti, ki je potekal med 15. in 18. junijem, je z različnimi aktivnostmi povezal skoraj 500 osnovnošolcev, dijakov, študentov in strokovnjakov iz Slovenije in tujine. Na zaključnem slovesnem dogodku je glavni direktor Iskratela mag. Željko Puljić izpostavil, da je vedoželjnost pogoj za razvoj inovativnosti.
Pomen vseživljenjskega učenja je kot nujno sestavino uspeha izpostavila predsednica Združenja Manager ter direktorica Siemensa Slovenija in predsednica uprave Siemensa Hrvaška Medeja Lončar. »Prav vedoželjnost me drži v tehnološki sferi. To je okolje, ki te neprestano žene, da se učiš, raziskuješ. Stalno izobraževanje je pravzaprav nujnost.« V !N pogovoru sta tako Lončarjeva kot Puljić kot pomembno vrednoto sodobnega voditelja, poleg vedoželjnosti, izpostavila tudi povezovanje, tako raznolikih zaposlenih znotraj podjetja kot povezovanje s partnerji v ekosistemih na razvojnem področju.
Na dopoldanski okrogli mizi, ki je med drugim gostila predstavnike šolstva in gospodarstva, so sogovorniki poudarili tudi pomen spodbujanja in ohranjanja vedoželjnosti otrok skozi vzgojno-izobraževalni proces in pomembnost izpostavljanja zgledov in zagotavljanja pogojev za spodbudno okolje, ki ohranja vedoželjnost.
Izzivi za več generacij
V sklopu Tedna !Novativnosti so v Iskratelu pripravili dva heckathona, in sicer !N izziv za dijake na temo osebnih medicinskih pripomočkov, pri čemer je strokovna komisija kot najboljšo idejo prepoznala Elektronski stetoskop ES 3000. Drugi, mednarodni izziv - !Nternational Challenge -, pa je bil na temo digitalne transformacije industrij. Ideje o možnosti uporabe omrežja pete generacije (5G) v industrijah je razvijalo 13 ekip študentov, strokovnjakov in zaposlenih v Iskratelu iz Slovenije in tujine. Kot najbolj obetajočo idejo je komisija izbrala 'Beyond Vision', katere bistvo je, da bi s pomočjo obogatene resničnosti v gorečih stavbah prepolovili čas intervencije in tako omogočili hitrejše reševanje življenj, povečali varnost gasilcev in zmanjšali materialno škodo.
Po navedbah Urške Jež, direktorice podjetja Transformation Lighthouse, so heckathoni dober način gradnje ekosistemov in povezovanja podjetja z mladimi in strokovnjaki doma in v tujini. Svoje ideje je v obeh izzivih sicer razvijalo 80 udeležencev iz Slovenije, Hrvaške, Severne Makedonije, Rusije, Združenega kraljestva, Škotske, Kolumbije in Šrilanke.
Učenci slovenskih osnovnih šol pa so bili povabljeni tudi k sodelovanju v nagradnem natečaju Medgeneracijski !N izziv, v katerem so mladi skupaj s svojimi starimi starši odgovarjali, kako razumejo pomen besede vedoželjnost in kaj je bila največja inovacija, ki se je stari starši spominjajo iz svojega otroštva.
PREVERITE TUDI
-
16.06.2020 - Spremembe so težke. Mogoče ne tako zelo, kot smo mislili.
-
20.08.2020 - Pod »zeleno« črto se bomo našli vsi
-
03.09.2020 - Igor Kulašić, Siemens: Podstat pametnih stavb so podatki