Stavbe v transformaciji v pametna okolja s – pametnimi uporabniki!
Datum: 30. september 2020
Avtor: Alenka Lena Klopčič
Kategorija: En.vizija
Tema:
OVE in URE
, Nove tehnologije
, Ekonomija
, En.vizija
Pametna mesta, pametna infrastruktura in tudi pametne stavbe so del portfelja, ki ga danes ponuja korporacija Siemens, je na torkovem Zelenem forumu 'Pametne stavbe in digitalizacija v gradbeništvu', v organizaciji družbe Siemens in Centra energetsko učinkovitih rešitev (CER), uvodoma spomnila prva dama slovenskega in hrvaškega Siemensa Medeja Lončar, ki je obenem spomnila, da če smo v preteklosti, ko je padla beseda na snovanje prihodnosti, govorili predvsem o tehnološkem vidiku, pa danes govorimo o človeku kot posamezniku, o njegovih skupnostih in s tem o zares trajnostni družbi in – prihodnosti. Zakaj je ukrepanje – torej tudi na področju snovanja 'pametnih stavb' – nujno potrebno, sta v nadaljevanju med drugim razpravljala večkrat nagrajena arhitektka Brigite Gartner ter novinar in avtor knjige Plan B Boštjan Videmšek, s kakšnimi koraki konkretno pa sta pojasnila Siemensova strokovnjaka Jon Lester in Igor Kulašić.
Z digitalizacijo (gradbeništva) do znatnih prihrankov energije (v stavbah)

Lončarjeva pri tem verjame tudi v ukrepe Evropske komisije, kar je sicer omenila tudi v nedavnem video pogovoru za Energetiko.NET, kjer je menila, da lahko digitalizacija in avtomatizacija, ki bosta po vsej verjetnosti še dodatno 'zacveteli' z agendo EU za pokoronsko okrevanje, Unijo poneseta celo do vloge 'modreca sveta' (VEČ).

Siemens si je zadal smel cilj, da bo do leta 2030 ogljično nevtralna družba. Korporacija že danes 60 odstotkov porabe električne energije na svojih lokacijah po vsem svetu pokriva z obnovljivimi viri energije (OVE), od uvedbe programa za doseganje ogljične nevtralnosti so emisije CO2 zmanjšali za 41 odstotkov, v projekte energetske učinkovitosti pa nameravajo vložiti 100 milijonov evrov, kar jim bo letno prineslo prihranke v višini najmanj 20 milijonov evrov. V distribuirane energetske sisteme načrtujejo vložiti približno 45 milijonov evrov, nadalje bodo širili infrastrukturo (že z današnjih dvesto) polnilnih mest za električna vozila na nemških lokacijah, z deležem OVE pa se nameravajo povzpeti na 75 odstotkov lastne porabe električne energije na globalni korporativni ravni. Omeniti velja še, da je ravno v ponedeljek Siemensova hčerinska družba, Siemens Energy, vstopila na frankfurtsko borzo, kjer je bila začetna cena njene delnice malo nad 22 evrov, ob tržni kapitalizaciji slabih 16 milijard evrov.
Podstat pametnih stavb so podatki, ti pa izvirajo od – uporabnikov
Kako stavbe dandanes intenzivno spreminjajo svojo vlogo, pa je v nadaljevanju spletnega dogodka prikazal Siemensov globalni vodja tržnih kanalov in pametne infrastrukture, Jon Lester, ki je sicer o tem, da stavbe prihodnosti ne bodo več zgolj nepremičnine, pač pa bodo predstavljale 'pametna okolja' za njihove uporabnike, spregovoril že v Siemensovem video prispevku, objavljenem sredi marca letos.

Kot je že v odgovoru na vprašanje Energetike.NET o evoluciji stavb, ki bodo aktivno prispevale k zadovoljevanju potreb še tako različnih uporabnikov, v nedavnem intervjuju odgovoril Igor Kulašić, vodja področja za pametno infrastrukturo v družbi Siemens Slovenija, bodo najpomembnejše mesto zavzemali podatki. »Masovni podatki, umetna inteligenca in napovedna analitika so že del tega področja; podatki se zbirajo, obdelujejo in spreminjajo v digitalno znanje. Na ta način podjetja oblikujejo nove poslovne modele oz. prihajajo do novih virov dohodkov. A zato potrebujejo tudi uporabnike, ki svoje podatke zamenjajo za neko dodano vrednost,« je pojasnil Kulašić (VEČ).

»Dobra arhitektura je premišljena arhitektura«
Na vprašanje, ali bomo nekoč tako tudi stavbe le 'resetirali', kot to počnemo z današnjimi informacijskimi sistemi, je odgovoril, da bo »njihovo inteligenco moč postopoma graditi in jo nenehno nadgrajevati – z dodatnimi senzorji, torej dodatnimi podatki, in novimi tehnologijami, ki bodo izvrgle 'pametne' akcije, ter z vključevanjem v vse širši ekosistem«, pri čemer pa koraka proti pametnim stavbam ne vidi kot morebitnega bremena nenehnega posodabljanja z novimi različicami avtomatizacijskih sistemov ali pogostim 'menjavanjem rezervnih delov' (VEČ).

Kaj se zgodi, če se umetna inteligenca zmeša z 'naravno neumnostjo' …

Videmšek, nekdanji vojni poročevalec, je sicer v uvodu Plana B zapisal: »Podnebna kriza je namreč velika, celostna, vseobsegajoča vojna. Vojna človeštva proti človeštvu. Vojna človeštva proti novim generacijam. Vojna človeštva proti živalskemu svetu. Vojna človeštva proti celotnim ekosistemom. Vojna človeštva proti planetu, ki nas gosti. Vojna človeštva proti ravnovesju, (so)bivanju, prihodnosti.«
»Če se umetna inteligenca zmeša z naravno neumnostjo, gremo lahko zelo hitro v napačno smer,« je torkovo razpravo sklenil Videmšek, ki trdi tudi, da moramo biti karseda zaščitniški do osebnih podatkov, katerih varovanje je pravzaprav naša temeljna pravica.
Pri tem velja spomniti tudi na Kulašićev poudarek, da je pri vsem tem (snovanju pametnih stavb in infrastrukture) človek osrednji člen, saj »preden se osredotočimo na tehnologijo, moramo ugotoviti, kaj ta lahko stori za ljudi, ki jo uporabljajo, in kako nanje vpliva« (VEČ).
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.
PREVERITE TUDI
-
12.11.2018 - Matej Grdadolnik, Siemens: Podatki predstavljajo priložnosti za pregledno delovanje omrežja
-
17.02.2020 - Aleš Prešern, Siemens Energy: Energetske tranzicije še ne bo tako kmalu konec
-
14.07.2020 - Fokus podjetja Siemens AG bodo v prihodnje digitalizacija, pametna infrastruktura in mobilnost
-
03.09.2020 - Igor Kulašić, Siemens: Podstat pametnih stavb so podatki
-
17.09.2020 - Medeja Lončar, Siemens: Prihodnost zahteva jasen fokus
-
16.09.2020 - Medeja Lončar, Siemens: Prihodnost zahteva jasen fokus
-
29.10.2020 - Matej Grdadolnik, Siemens: Električnih mrkov se nam ni za bati …
-
11.11.2020 - Potreba po novih finančnih mehanizmih, med njim tudi t.i. Urbana platforma
-
10.12.2020 - Energetska učinkovitost v stavbah in sistemih daljinskega ogrevanja potrebuje močnejšo spodbudo
-