Roman Bernard, NGEN: V lovu na energetsko samozadostnost
Datum: 30. marec 2021
Avtor: Alenka L. Klopčič, Tanja Srnovršnik
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Nove tehnologije
, En.vizija
Podjetje NGEN je oktobra lani - po zagonu hranilnika v Acroniju - v Talumu zagnalo največji baterijski sistem (priključne moči 15 MW in kapacitete 30 MWh) v Sloveniji in širši regiji (VEČ). Tako smo nedavni videointervju z Romanom Bernardom, direktorjem in soustanoviteljem zdaj že zelo dobro znanega NGEN-a, začeli z vprašanjem o dosedanjih izkušnjah delovanja celotnega sistema, ki ga torej tvorita omenjena baterijska hranilnika, preverili smo tudi kaj snujejo za vnaprej – tudi na področju manjših hranilnikov za individualne kupce –, v sklepnem delu pa smo se dotaknili tudi potrebe po nadomeščanju premogovnih kapacitet v luči prehoda na ogljično nevtralno prihodnost.
Hranilniki in njihov plus pri (po novem) 15-minutni bilančni izravnavi

Na vprašanje, kaj to pomeni v luči vzpostavljanja trga s prožnostjo, pa odgovarja, da je Slovenija »morda malo specifična«, saj prožnost nudijo predvsem hidroelektrarne v kombinaciji s šoštanjsko termoelektrarno. Pri hidroelektrarnah je sicer jasno, da so pri svojem delovanju vezane na vreme, od katerega pa so seveda odvisne tudi sončne elektrarne. Tu pa nastopijo hranilniki, pojasnjuje Roman Bernard in doda, da imajo ti »še dodaten plus pri 15-minutni bilančni izravnavi«.
Od energetske samooskrbe do energetske samozadostnosti

Z aprilom bodo tako na spletni strani Mojabaterija.si lansirali kalkulator, ki bo na osnovi vnesenih podatkov o hranilniku kakor tudi o sončni elektrarni, ki je tudi del takšnega individualnega sistema, uporabniku izračunal ne le, koliko je zares samooskrben, ampak tudi, koliko je samozadosten. Prihodnost razvoja sončnih elektrarn - in tudi njihova ekonomska upravičenost – pa bo temeljila na možnosti, da se bo proizvedena energija porabila na sami lokaciji, meni Bernard. Tako se bodo ljudje lahko tudi naknadno odločali za nadaljnje investicije v svoj energetski sistem.
Kako je uporabnik s hranilnikom podvojil svojo moč

Direktor za strateške inovacije v podjetju ELES Uroš Salobir ocenjuje, da bo čez deset let v slovenskem distribucijskem omrežju do 600 MW prožnosti v obliki baterij in drugih alternativnih virov (VEČ). Na vprašanje, kakšen pa je po njegovem ta potencial, Roman Bernard odgovori, da se morda 600 MW sliši veliko, toda glede na veliko poseljenost države s hišami je to povsem dosegljivo, meni. Ob tem spomni na NGEN-ov cilj namestitve vsaj 10 tisoč enot majhnih baterijskih hranilnikov z uporabno kapaciteto 13,5 kWh, pri čemer jih bodo letos namestili predvidoma tristo, petdeset pa so jih že.
»Če vas zanima partnerstvo, potrkajte na NGEN-ova vrata«
So pa NGEN-ova vrata odprta vsem, ki bi si želeli na tem mestu postati njihov izvedbeni partner, poudari Bernard in dodaja, da so tako ustrezno usposobili že sedem partnerskih podjetij s skupno 60 inženirji. Sam vidi prihodnost prav v tovrstnem povezovanju in sodelovanju - tudi v tujini. Projekte imajo namreč v teku tudi v sosednjih državah - na Hrvaškem, Madžarskem in v Avstriji.
Na Hrvaškem bodo tako še v letošnjem letu v sodelovanju z lokalnim partnerjem postavili 50-megavatni baterijski hranilnik kapacitete 100 MWh. Hrvaška ima namreč s še več obnovljivimi viri energije v svojem sistemu tudi še večje izzive kot Slovenija, pojasni sogovornik, ki omeni še 10-megavatni hranilnik, ki ga bodo postavili na Madžarskem, pred kratkim pa so podpisali pogodbo tudi z avstrijskim partnerjem. Sodelovanja v regiji - tudi na Balkanu - so jim torej zelo v interesu (vzpostavili so tudi regionalno platformo), na tujih trgih pa bodo v nadaljevanju ponudili tudi male hranilnike.
»Imamo le eno življenje!«

Bernard pri tem omeni težavo, ki jo ima cel svet – to je problem povečevanja človeške energije, ki nas sili v to, da vendarle nekaj spremenimo. V energetiki so po njegovem največji problem cene CO2 kuponov, zato je še sploh nujno potrebno razmišljati o alternativah. Če bi pogledali samo ekonomiko TEŠ 6, bi blok že danes ugasnili, a v energetiki takšnih sistemov ni mogoče kar čez noč izklopiti, je stvaren. Glede jedrske energije pa pravi, da četudi gre za brezogljično energijo pa če se slučajno primeri kakšna napaka, se moramo zavedati, »da imamo le eno življenje«.
Poslovanje, ki tudi v številkah naglo raste, ter inovacije, ki še prihajajo izpod njihove strehe (kot je denimo električni števec, ki so ga razvili v sodelovanju z Iskraemecom), smo si pustili za naslednji videointervju z Romanom Bernardom, ki ga bomo predvidoma v drugi polovici leta verjetno opravili v njihovem novem, 4.800 m2 velikem in seveda energetsko samozadostnem, objektu na pragu domače Žirovnice.
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.
PREVERITE TUDI
-
10.10.2019 - Domači NGEN z največjim baterijskim hranilnikom v širši regiji
-
14.10.2019 - Roman Bernard, NGEN: Ustvarjamo nove rešitve v energetiki
-
27.11.2019 - Sintgen z eno izmed najbolj učinkovitih biomasnih elektrarn sredi gozdnate dežele
-
09.03.2020 - En.odmev 020: Junija dokončan še večji NGEN-ov hranilnik v Talumu, sledi postavitev manjših hranilnikov
-
09.10.2020 - Talum in NGEN zagnala največji baterijski hranilnik v Sloveniji in širši regiji
-
25.11.2020 - Tudi aktivni odjemalci pričakujejo udobje; akumulatorski sistemi so ključni za njihov aktivni razvoj
-
17.03.2021 - Do 10-odstotna izguba energije pri proizvodnji iz sončne elektrarne brez hranilnika
-
30.03.2021 - Roman Bernard, NGEN: V lovu na energetsko samozadostnost
-
05.07.2021 - Rystad: EU do leta 2030 potrebuje za 30 GW baterijskih hranilnikov
-
22.09.2021 - NGEN gre na borzo; ta mesec bodo na sistemske storitve priključili prvih 50 gospodinjstev