Projektu severnojadranske vodikove doline uradno zelena luč
Datum: 26. julij 2023
Avtor: Valerija Hozjan
Kategorija: En.vizija
Tema:
Vodik
Holding Slovenske elektrarne (HSE), vodilni partner v projektu Vodikove doline Severnega Jadrana (North Adriatic Hydrogen Valley – NAHV), je minuli teden z organizacijo The Clean Hydrogen Partnership Joint Undertaking v imenu celotnega konzorcija podpisal pogodbo o sofinanciranju projekta NAHV s 25 milijoni evrov nepovratnih sredstev. S tem se je tudi uradno prižgala zelena luč za izvajanje transnacionalnega evropskega projekta v okviru programa Obzorje Evropa (Horizon Europe), namenjenega vzpostavitvi namenske vodikove doline. Začetek izvajanja je 1. september 2023, projekt pa bo trajal 72 mescev in bo vključeval 17 pilotnih projektov na različnih lokacijah v vseh treh partnerskih državah, so danes sporočili iz HSE.
Partnerstvo, ki ga vodi HSE, vključuje 37 organizacij (podjetij, univerz, institutov in drugih javnih ustanov) iz treh držav: Slovenije, Hrvaške in Italije - avtonomne dežele Furlanije-Julijske krajine. Slovenski partnerji v projektu so HSE s Termoelektrarno Šoštanj (TEŠ), Ecubes, Salonit Anhovo, Steklarna Hrastnik, Univerza v Ljubljani ter ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.Zasnova projekta obsega celotno verigo uporabe obnovljivega vodika, od proizvodnje preko skladiščenja in distribucije do njegove končne uporabe v različnih sektorjih, predvsem industriji ter kopenskem in pomorskem prometu. »Tudi zato je projekt NAHV prejel pečat odličnosti (t.i. Seal of Excellence), ki ga v okviru programa Horizon Europe podeljujejo projektom, ocenjenim z odliko,« poudarjajo v HSE.
Industrijski akterji iz vseh treh držav bodo razvili pilotne projekte za proizvodnjo več kot pet tisoč ton obnovljivega vodika na leto ter njegovo shranjevanje, distribucijo in uporabo. Od skupnih predvidenih pet tisoč ton vodika je na območju Termoelektrarne Šoštanj predvidena postavitev infrastrukture za proizvodnjo do tri tisoč ton obnovljivega vodika na leto.
Med najpomembnejšimi cilji projekta je po navedbah HSE »vzpostavitev trga obnovljivega vodika tako na strani povpraševanja kot na strani ponudbe, s čimer bo ta postal konkurenčen energent prihodnosti«.
Z uvedbo naprednih tehnologij za izkoriščanje vodika ter z razvojem znanj in infrastrukture pa projekt zasleduje tudi druge ključne cilje iz evropskega zelenega dogovora, dodajajo.
PREVERITE TUDI
-
01.02.2023 - Projektu Severnojadranske vodikove doline 25 mio EUR
-
03.02.2023 - Tudi ministrstvo prejelo sredstva za projekt Severnojadranska vodikova dolina; jeseni dražba za vodik
-
20.07.2023 - Začetek projekta Severnojadranske vodikove doline septembra
-
28.07.2023 - Zaživelo Nacionalno združenje za vodik Slovenije
-
26.09.2023 - Državna sekretarka: Projekt Severnojadranske vodikove doline je velikega pomena za prihodnost uporabe vodika v regiji