Projekt FARCROSS: Optimizacija čezmejnih zmogljivosti prinaša odlične rezultate
Datum: 05. oktober 2023
Avtor: Peter Palčec, Valerija Hozjan
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Nove tehnologije
Evropski projekt FARCROSS je med drugim pokazal, da uporaba optimizacije čezmejnih zmogljivosti prinaša odlične rezultate, predvsem na Madžarskem, z veliko pozitivnih učinkov in z malo vpliva na obstoječe trge, so ob zaključku projekta za Energetiko.NET sporočili iz družbe Borzen, ki je pri omenjenem projektu tudi sodelovala.
Temeljni namen projekta, ki je potekal od konca leta 2019, je bila optimizacija izrabe fizične (čezmejne) elektroenergetske infrastrukture s ciljem razvoja rešitev, ki bi povečale možne pretoke moči na enaki fizični infrastrukturi (čezmejni vodi), kar je vključevalo tako fizične posege kot spremembe postopkov.»Za Borzen, kot enega izmed 30 partnerjev konzorcija (vodil ga je grški Ubitech), je bil projekt pomemben, saj je naslavljal enega izmed ključnih elementov delovanja notranjega EU trga – optimizacijo izrabe čezmejne infrastrukture,« so pojasnili na Borzenu.
Borzen je v okviru projekta s sodeloval pri izgradnji t.i. 'Optim-Cap Demo'. Kot smo na Energetiki.NET že poročali tukaj, je bila v sklopu priprave ‘Optim-Cap Demo’ razvita posebna tržna zasnova, upoštevajoč tržne razmere sodelujočih držav - Hrvaške, Madžarske, Slovenije, Romunije - in izdelan matematični model, pri čemer je demonstracija potekala v dejanskem operativnem okolju operaterja trga z elektriko.
Končni rezultati demonstracije Optim-Cap pa so sedaj pokazali, da osnovna so-optimizacijska funkcija vodi za 1,5 odstotka k višjemu kazalniku socialne blaginje (angl. social welfare) v primerjavi z obstoječim režimom optimizacije.
Rezultati so tudi pokazali, da vpeljava hierarhije, ki dovoljuje zamenjavo rRPF, tj. ročna rezerva za povrnitev frekvence (angl. mFRR), z aRPF, tj. avtomatska rezerva za povrnitev frekvence (angl. aFRR), vodi še k višjemu indikatorju socialne blaginje (ang. social welfare - SW)) in dosega najvišji SW potencial čezmejnih prenosnih zmogljivosti.
Hkrati se potencialni stroški izravnave pomembno zmanjšajo v primeru aFRR+, kar omogoča bolj stroškovno integracijo spremenljive dobave in porabe v samo omrežje in učinkovito izrabo zagotavljanja regionalne izravnave na heterogen način.
»V splošnem so na nivoju celotnega projekta glavne ugotovitve, da so vse FARCROSS rešitve dosegle pozitivno izvedbeno finančno oceno. Najvišje (ekstremno visoko) razmerje med stroški in doprinosom (angl. benefit-cost ration), 11.000, pa je bilo doseženo ravno pri OPTIM-CAP demo, na račun ekstremnega povišanja SW,« še komentirajo na Borzenu.