Potrjeno: Energetskega koncepta Slovenije ne bo
Datum: 02. avgust 2021
Avtor: Valerija Hozjan
Kategorija: En.vizija
Tema:
Energetska politika
Čeprav je državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo (MzI) Blaž Košorok na letošnji konferenci En.odmev 021 poudaril, da bo infrastrukturno ministrstvo po sprejetju dolgoročne podnebne strategije Slovenije do leta 2050 delo nadaljevalo na energetskem konceptu Slovenije (EKS), slednjega navsezadnje ne bo, so nam potrdili na MzI. - V javni obravnavi je predlog novega zakona o energetski politiki, ki izločuje pripravo EKS in se med drugim dotika vsebin povezanih z Agencijo za energijo - njeno financiranje bo v prihodnje urejeno tudi iz nadomestil distributerjev toplote.
V predlaganem osnutku zakona za določanje energetske politike, ki je v javni obravnavi do 1. septembra 2021, tako ni več določbe o pripravi energetskega koncepta Slovenije (EKS), kot smo pisali na Energetiki.NET.
Na podlagi uredbe (EU) 2018/1999 o upravljanju energetske unije in podnebnih ukrepov je bilo v Sloveniji potrebno sprejeti dolgoročno podnebno strategijo do leta 2050 (ReDPS50) in z njo uskladiti nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN). Podnebna strategija, ki se bo prenavljala vsakih 10 let z veljavnostjo za vsaj naslednjih 30 let, med drugim vsebuje cilje na področju emisij TGP za leto 2030 in okvirne za leti 2040 in 2050; poglavje o obnovljivih virih in učinkoviti rabi energije, vključno z okvirnimi cilji, kot tudi poglavje o energetskem sistemu, vključno z opisi glavnih gonil prožnosti na strani povpraševanja in porabe energije ter njihov razvoj, so nam pojasnili na Mzi.
»Ker je bil namen EKS urediti vsebine, ki jih sedaj zajemata ReDPS50 in NEPN, predlagani osnutek zakona o energetski politiki priprave EKS več ne predvideva,« so izpostavili.
Predlog novega zakona o energetski politiki pa med drugim vsebinsko ureja tudi pristojnosti, organizacijo in delovanje Agencije za energijo.
Kot so nam povedali na ministrstvu, predvideva predlog zakona »ohranitev samostojnega in neodvisnega energetskega regulatorja, kot ga poznamo danes«.
Med ključnimi novostmi v poglavju, ki ureja Agencijo za energijo, so:
- financiranje Agencije za energijo iz nadomestil distributerjev toplote, katerih cena je regulirana s strani Agencije za energijo na osnovi zakona, ki ureja oskrbo s toploto;
- dodatne vsebine poročila o stanju na področju energetike, ki ga pripravlja Agencija za energijo;
- natančnejša ureditev določb, ki urejajo posredovanje podatkov in upravni spor;
- uskladitev pristojnosti Agencije za energijo z nalogami, ki ji pripadejo po drugih področnih zakonih.
Bistvene spremembe, ki jih prinaša predlog novega zakona glede na obstoječi EZ-1, so, poleg izbrisa obveznosti priprave EKS, naslednje:
- podrobnejša ureditev prednostne rabe virov,
- obveznosti poročanja, ki izhajajo iz celovitega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN),
- posodobitev členov, ki urejajo lokalne energetske koncepte,
- nekatere bolj natančne ureditve postopkov nadzora Agencije za energijo,
- nekatere bolj natančne ureditve v infrastrukturnem poglavju,
- bolj jasna opredelitev omejitve stavke pri izvajalcih GJS.
PREVERITE TUDI
-
04.03.2021 - Košorok na En.odmevu 021: Po sprejemu podnebne strategije v izdelavo EKS
-
08.07.2021 - Učinkovitost politik EU bo preizkušena na nacionalnem nivoju; nevtralnost pri izbiri tehnologij je ključna
-
14.07.2021 - Zakon o spodbujanju OVE dobil podporo državnega zbora
-
31.08.2021 - GZS: Energetika čim prej rabi strateške odločitve
-
21.09.2021 - Slovenski ‘master plan’ za brezogljično družbo