Pogodbe PPA pomembne, a ne odločilne za doseganje ciljev OVE v Sloveniji
Datum: 10. februar 2022
Avtor: Peter Palčec
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
Medtem ko bodo pogodbe o nakupu električne energije (ang. power purchase agreements oz. PPAs) iz obnovljivih virov igrale pomembno vlogo pri povečanju vlaganj v obnovljive vire (OVE) v Sloveniji, ne bodo odločilne pri doseganju ciljev OVE, saj je za slednje veliko pomembneje razrešiti izziv umeščanja tovrstnih objektov v prostor in njihovega priklopa na omrežje, so za Energetiko.NET pojasnili v družbi GEN-I.
Hkrati so opozorili, da gre pri pogodbah PPA za precej zahtevna pogodbena razmerja, predvsem z vidika ročnosti, saj so bili do sedaj odjemalci navajeni sklepati pogodbe o nakupu električne energije do treh let v naprej, pogodbe PPA pa se sklepajo za obdobje 10 ali 15 let v naprej. »Zaradi tega je razumljivo, da se takšna sprememba poslovne prakse ne more zgoditi čez noč,« so še pojasnili.
Na pomembnost pogodb PPA za nakup energije iz OVE pa je pred kratkim opozorila tudi Evropska komisija, ki v sklopu prihajajočih sprememb evropske direktive o rabi energije iz obnovljivih virov preučuje načine spodbujanja gospodarskih pogodb o nakupu električne energije iz OVE.
Sprememba zakonodaje ni načrtovana
»Trditev, da se pogodbe o nakupu energije iz obnovljivih virov niso množično uveljavile, ne drži, saj je omenjeno področje urejeno že vrsto let. Sistem trgovanja z električno energijo iz obnovljivih virov je zajet v določbah zakona o oskrbi z električno energije, pri čemer slovenski pravni red ne pozna specifike pogodbe za dobavo energije iz obnovljivih virov energije. Zakon o oskrbi z električno energijo določa tako le pogodbo o dobavi električne energije, ki pa seveda vključuje tudi dobavo električne energije iz obnovljivih virov energije,« so pojasnili na omenjenem ministrstvu.
Glede sistemov PPA pa so še izpostavili, da je ta koncept zelo širok in da obsega različne kombinacije deležnikov in odkupov. Vsekakor so pa mnenja, da vsako spodbujanje nakupa energije iz obnovljivih virov energije seveda prispeva k doseganju podnebnega cilja, vendar - kot so že prej omenili - sistem že obstaja in deluje, zato v tem trenutku ne načrtujejo sprememb zakonodaje na tem področju.