Plinovodi: Slovenija bi lahko prve vodikovodne projekte končala do leta 2029
Datum: 08. maj 2023
Avtor: Peter Palčec
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Zemeljski plin
, Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
, Vodik
Slovenija je aprila Evropski komisiji predstavila dva projekta vodikovodnih koridorjev, pripravljena za pridobitev statusa PCI projektov na 6. evropski listi. Časovnica projektov je sicer vezana na izvedbo posameznih projektov, ki sestavljajo predlagana koridorja. Projekti, kjer bo šlo za renamembnost dela obstoječega plinskega prenosnega sistema, imajo časovnico izvedbe do leta 2029, so za Energetiko.NET pojasnili v družbi Plinovodi. Medtem pa je časovnica za vzpostavitev novih vodikovodov predvidena do leta 2035.
Kot še dodajajo, same investicijske vrednosti še niso ocenjene in podrobnejša oz. natančnejša ocena sledi samemu razvoju projektov, vključno s časovno dinamiko in viri ter razpoložljivostjo vodika za njegov transport.Vodikovodna koridorja sicer vključujeta obe vrsti projektov, renamembnost obstoječe infrastrukture in gradnjo nove.
»Gre za projekte renamembnosti dela obstoječe prenosne hrbtenice na povezavi z Avstrijo in Hrvaško in za nove vodikovodne projekte. Z renamembnostjo se bo omogočilo slovenskemu trgu dostop do razpoložljivega vodika v obdobju do leta 2035, ko domača proizvodnja še ne bo v zadostni meri pokrila potencialnih potreb slovenskega trga,« so še pojasnili v družbi.
Hkrati so poudarili, da je Slovenija povsem v koraku s sosednjimi državami pri razvoju in načrtovanju možne vodikovodne infrastrukture. S sosednjimi državami pa je tudi časovno usklajena.
»Vsaka država svoje omrežje razvija upoštevajoč dva vidika. Prvi vidik so mednarodne povezave in čezmejni prenos in drugi vidik so zaznane potrebe in zahteve uporabnikov sistemov v državi članici sami in s tem povezan razvoj sistema. Slovenija izvaja vse potrebno, da na dolgi rok postane aktivni del evropske vodikovodne hrbtenice in da imajo slovenski uporabniki enake in konkurenčne možnosti uporabe vodika,« še dodajajo.
Medtem pa tudi v Sloveniji Plinovodi zaznavajo interes za proizvodnjo zelenega vodika in na drugi strani tudi interes za začetek uporabe zelenega vodika in novih plinov predvsem v industriji, ki za svoje proizvode želi čim prej imeti zeleni vir energije.
PREVERITE TUDI
-
17.02.2023 - Plinovodi: Morebitna raba modrega vodika naj bo začasna, saj je cilj razogljičenje oskrbe z energijo
-
21.04.2023 - Plinovodi pričakujejo začetek čezmejnega injiciranja obnovljivih plinov v naslednjih 10 letih
-
09.05.2023 - Nemčija, Avstrija in Italija podpirajo koridor za dobavo vodika iz Afrike
-
-
-
14.06.2023 - Plinovodi leto 2022 zaključili z dobičkom v višini 5,5 mio EUR; prihodnost usmerjena v ozelenitev sistema