Petrol bo v 2023 na Hrvaškem zagnal 22 sončnih megavatov
Datum: 18. februar 2022
Avtor: Valerija Hozjan
Kategorija: En.vizija
Tema:
Obnovljivi viri energije
V začetku prihodnjega leta bo družba Petrol na območju Knina na Hrvaškem zagnala tri sončne elektrarne skupne inštalirane moči 22 megavatov (MW) in s pričakovano letno proizvodnjo v višini 29 GWh. Skupna vrednost investicije je ocenjena na 17 milijonov evrov. - Skupina Petrol je imela konec leta 2021 skupno inštalirano moč za proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov v višini 68,9 MW.
Nadzorni svet družbe Petrol se je na včerajšnji 8. seji seznanil s poslovanjem na področju proizvodnje elektrike iz obnovljivih virov in dal upravi družbe Petrol soglasje za izvedbo omenjene investicije v sončne elektrarne na področju Šibeniško-kninske županije na Hrvaškem.
Sončni projekt sestavljajo tri ločene elektrarne: Suknovci z 10 MW inštalirane moči, Pliskovo s 6,3 MW in Vrbnik s 5,7 MW inštalirane moči.
Kot že omenjeno, bodo sončne elektrarne s skupno inštalirano močjo 22 MW s proizvodnjo pričele v začetku leta 2023, so po seji sporočili iz Petrola.
Z investicijo sledi Petrol po besedah predsednika nadzornega sveta družbe Janeza Žlaka strateškim ciljem, ki do konca leta 2025 predvidevajo 160 MW inštalirane moči za proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov.
Zaveza k ‘zelenemu’
Pri Petrolovi odločitvi, da postane »sodobna trajnostno naravnana energetska družba«, ima posebno strateško mesto proizvodnja elektrike iz obnovljivih virov, kar je ena ključnih aktivnosti za prihodnji razvoj skupine Petrol, poudarjajo.
Zaveza prehodu na zeleno energijo pomeni, da bo skupina Petrol v strateškem obdobju 2021-2025 za naložbe v energetsko tranzicijo namenila 35 odstotkov od skupnega investicijskega potenciala v višini 698 milijonov evrov, od tega največji del za investicije v pridobivanje energije iz obnovljivih virov.
Skupno v okviru skupine Petrol trenutno obratujejo 2 vetrni elektrarni, 30 manjših sončnih elektrarn na strehah bencinskih servisov in nekaterih drugih objektih ter 6 malih hidroelektrarn (v Bosni in Hercegovini s skupno inštalirano močjo blizu 12 MW).
Prva vetrna elektrarna Glunča v okolici Šibenika na Hrvaškem je pričela obratovati leta 2017. Z 9 turbinami, skupne moči 20,7 MW, letno proizvede med 45-50 GWh elektrike, kar zadostuje za 15 tisoč povprečnih gospodinjstev.
Drugo vetrno polje Ljubač, prav tako na Hrvaškem, je s proizvodnjo pričelo leta 2021. Inštalirana moč 9 vetrnic znaša 32,4 MW; predvidena letna proizvodnja pa 96 GWh, kar zadostuje potrebam po energiji 30 tisoč povprečnih gospodinjstev. Gre tudi za prvi Petrolov projekt, ki je bil v celoti izveden brez državnih finančnih podpor ali subvencij.
Konec leta 2021 je z obratovanjem pričela še mala hidroelektrarna Grajići v Srbiji, ki bo letno proizvedla 3,2 GWh elektrike, kar zadošča za tisoč povprečnih gospodinjstev.
Ciljajo na Hrvaško
Petrolove investicije v izgradnjo proizvodnje elektrike iz obnovljivih virov so pretežno usmerjene na hrvaški trg.
»Ta je za skupino Petrol zelo pomemben in vanj usmerjamo velik del investicij,« poudarja predsednica uprave družbe Nada Drobne Popović.
Spomnimo, da je Petrol v letu 2021 prav tako zaključil nakup družbe Crodux Derivati Dva, »kar nam bo na hrvaškem trgu omogočilo, da prek prodajne mreže bencinskih servisov širimo portfelj strank na področju energentov in storitev energetske tranzicije«, izpostavlja Drobne Popovićeva.
»Z investicijo v postavitev treh sončnih elektrarn na kninskem področju skupina Petrol odgovarja na povečane potrebe po električni energiji, hkrati pa bo s tem sledila Petrolovi zavezi prehoda v nizkoogljično družbo in zeleno prihodnost ter podprla podjetja, lokalne skupnosti in gospodinjstva pri njihovem energetskem prehodu,« je še dejala .