Opeka, ki shranjuje elektriko, bi lahko nekoč konkurirala baterijam
Datum: 19. avgust 2020
Avtor: Tanja Srnovršnik, Alenka L. Klopčič
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Nove tehnologije
Opeko, ki se uporablja v gradbeništvu, je mogoče spremeniti v baterijo za shranjevanje električne energije. Če bi njeno zmogljivost povečali, bi lahko postala nizkocenovna alternativa litij-ionskim baterijam, ki jih za shranjevanje energije uporabljamo danes, so prejšnji teden poročali v britanskem Guardianu. - Izr. prof. dr. Andrej Gubina z ljubljanske Fakultete za elektrotehniko pa je za naš portal menil, da je to šele začetek poti in da »če se 'energetske opeke' res odzivajo kot superkondenzatorji, bi bile zelo primerne za hiter odziv na potrebo po moči, a bi jih bilo treba še povezati v sistem in zagotoviti čim večjo moč in količino shranjene energije v posamezni enoti«.
Kot so zapisali, nova tehnologija izkorišča poroznost žgane opeke: ob uporabi namreč pore napolnijo z drobnimi nanovlakni prevodne plastike, ki lahko shrani naboj.»Natančno rečeno taka opeka ni baterija, temveč superkondenzator. Superkondenzatorji shranijo električno energijo kot statični naboj v trdnih snoveh, ne kot baterije prek kemičnih reakcij. Njihova prednost je v tem, da se polnijo in praznijo veliko hitreje kot baterije, a za zdaj lahko shranijo veliko manj energije,« so zapisali v Guardianu in dodali, da prva tovrstna opeka lahko shrani zgolj toliko električne energije, da napaja majhno sijalko.
Raziskovalci po vsem svetu si zato prizadevajo povečati tako energijsko gostoto superkondenzatorjev kot tudi hitrost polnjenja baterij.
»Iskanje boljših načinov shranjevanja električne energije je eden bistvenih vidikov boja proti podnebni krizi, saj bi z njimi lahko obilne, a nestalne količine energije iz obnovljivih virov shranili, dokler te energije ne bi potrebovali,« pojasnjuje članek.
Energijska gostota prve opeke, ki omogoča shranjevanje električne energije, glede na izsledke raziskave, objavljene v reviji Nature Communications, dosega samo 1 odstotek energijske gostote litij-ionske baterije.
A kot je prepričan Julio D’Arcy z Univerze Washington v ameriškem St Louisu, ki je bil del raziskovalne ekipe, je mogoče energijsko gostoto povečati za desetkrat z dodajanjem snovi, kot so kovinski oksidi, po zaslugi katerih opeka sprejme več naboja. Tako bi opeka dobila tržni potencial.
Raziskovalci upajo, da bi lahko sčasoma dosegli primerljivo energijsko gostoto, kot jo imajo litij-ionske baterije.
»Ta tehnologija je veliko cenejša od litij-ionskih baterij. Če bi tako povečanje energijske gostote uspelo, bi se nam odprl nov svet, v katerem sploh ne bi več slišali za litij-ionske baterije,« je dejal D'Arcy.
Domači strokovnjak o tem, kako še učinkoviteje uporabiti sistem 'energetskih opek'
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.
PREVERITE TUDI
-
09.07.2020 - IEA: Z zgolj zrelimi tehnologijami ne bomo dosegli cilja neto ničelnih emisij
-
03.08.2020 - Projekt STORY potrdil zrelost tehnologije shranjevanja, vprašljivi pa sta cena in zanesljivost
-
20.08.2020 - Prožnost električnih vozil je bistvena za vključevanje OVE v omrežje
-
25.08.2020 - IHS Markit: Svetovne zmogljivosti za baterijsko shranjevanje se bodo povečale kljub koronakrizi