Martin Novšak, GEN energija: Nuklearke povečujejo stabilnost elektroenergetskih omrežij
Datum: 01. februar 2021
Avtor: Alenka Lena Klopčič
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
, En.vizija
, Jedrska energija
Skupni obseg za letos načrtovanih investicij Skupine GEN znaša 105 milijonov evrov, ključni projekt skupine pa ostaja izgradnja drugega bloka jedrske elektrarne Krško (JEK 2). Kaj pa podaljšanje življenjske dobe obstoječega bloka – kako gotovi so v GEN energiji v to? S tem smo začeli tokratni videointervju z generalnim direktorjem GEN energije Martinom Novšakom, ki na dano vprašanje brez pomisleka odgovarja, da je sam v podaljšanje obratovanja krške nuklearke (NEK) »popolnoma gotov«, saj je »NEK že doslej dokazala, da s svojim delovanjem prispeva k ohranjanju okolja in zmanjševanju CO2 odtisa ter obenem zagotavlja stabilen vir energije v vseh možnih pogojih, kar je težko zagotoviti s kakšnim drugim virom energije«. S prvim možem drugega energetskega stebra, ki bo sodeloval tudi v spletnem En.odmevu 021 v četrtek, 4. marca, smo govorili ne le o nadaljevanju jedrske opcije v Sloveniji, ampak tudi o širši jedrski prihodnosti, temo pa smo navezali tudi na nedavne dogodke, ki so destabilizirali evropski elektroenergetski sistem.
O življenjski dobi obstoječega in o smotrnosti novega bloka

Dr. Leon Cizelj sicer tudi pravi, da komercialne nuklearke nujno potrebujejo zaledne kapacitete, med drugim tudi v obliki raziskovalnih reaktorjev, Novšak pa dodaja, da je v državah, ki se lotevajo jedrskih programov, raziskovalni reaktor pomemben element za pridobivanje znanja in izkušenj ter specifike jedrske tehnologije, »a pri nas že imamo jedrsko elektrarno in veliko ljudi s potrebnim znanjem in s tem – 'žive izkušnje'«. V GEN-u pa se poslužujejo informacij o jedrskih izkušnjah s celega sveta, v danem primeru o zadnjih razgradnjah obstoječih nukleark, prida sogovornik.

Pri tem v družbi spremljajo tudi podporo javnosti jedrski opciji, pri čemer ugotavljajo, da javnomnenjske raziskave kažejo pozitivno naravnanost – sploh v lokalnem prostoru, kjer so ljudje bolj povezani z objektom, nam pove sogovornik.
O tem, kaj nas čaka po nemškem izstopu iz jedrske in premogovne opcije

Martin Novšak odgovarja, da so bile energetske politike, z nemško na čelu, ki podpirajo vetrno in solarno energijo, zasnovane brez razmisleka o sistemskih vplivih in ali imamo zadostne rezervne kapacitete za čas, ko veter ne piha in sonce ne sveti. »Seveda se je izkazalo, da na tem področju ni bilo investicij,« pravi in dodaja, da se namesto tega pritiska na trge sosednjih držav, ki pa imajo potrebne rezerve - med njimi je bila tudi Slovenija. »A če ne bomo zgradili novih kapacitet, potem te rezerve ne bo in lahko prihaja do tovrstnih razpadov sistema,« opozarja in pridaja, da ga bolj skrbi, da 'izginjajo' veliki agregati, ki lahko v prvih milisekundah zagotovijo stabilizacijo sistema.
»Tako ti umik jedrskih in termoelektrarn v Nemčiji pomeni nižjo stabilnost omrežja v celotni Evropi,« še odgovori in se naveže na študijo, ki je pokazala, da nuklearka do petkrat poveča stabilnost sistema, obnovljivi viri energije pa jo (stabilnost) kar za petdesetkrat zmanjšajo.

»Takšna politika dolgoročno ne zagotavlja zanesljive oskrbe, kratkoročno pa je nujna,« je jasen Novšak, ki pri tem pojasnjuje, da je kratkoročna usmeritev za odprti trg – tudi na segmentu sistemskih storitev in rezerv – nujna, sploh za države, ki so močno vlagale v vetrno in solarno energijo. »Vendar pa bi bilo potem tudi prav, da si vsaka država zagotovi tudi rezerve v zadostni meri, ne da računa na rezerve svojih sosed. Tako pa je čedalje manj teh rezerv in skupaj drsimo v večjo nevarnost razpada sistema,« je konkreten.
Na kakšen vlak nas usmerjata 'Bruselj' in pandemija?
Na vprašanje, kako pa sicer v Skupini GEN gledajo na podnebno odločanje v Bruslju, ko se cilje zaostruje, hkrati pa se na primer jedrsko izključuje iz financiranja EU (VEČ in VEČ), pa Novšak odgovarja, da se pri tem zopet jasno vidi moč Nemčije in njene energetske politike, ki je po njegovem tudi povod za sam Brexit.
Medtem ko po celem svetu prepoznavajo jedrsko energijo kot tisto, ki bo prispevala k prehodu v nizkoogljično družbo, pa se zdi, kot da evropska energetska politika ne uvidi, da je lahko jedrska energija v kombinaciji z obnovljivimi viri del rešitve, ki jo zahteva energetska tranzicija.
Pa je pandemija že pospešila energetsko tranzicijo? Martin Novšak pravi, da se morda po poročanju medijev res zdi tako in da tudi v GEN-u opažajo, da je v letu, ki ga je zaznamoval koronavirus, energija - in s tem celotna energetika - postala strateškega pomena. Tudi v Sloveniji, denimo, bolj razmišljamo o jedrski energiji, kot smo o njej razmišljali v preteklosti, pravi in dodaja, da bo »ta tranzicija uspešna le, če bomo preusmerili del denarja tudi v izgradnjo jedrske elektrarne in tako učinkovito in hitro stopili na vlak nizkoogljičnosti«.

Celoten videointervju je na voljo TUKAJ.
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.
PREVERITE TUDI
-
14.12.2020 - Videorazprava: Energetska ekonomika in vizija ali kako od jutri naprej v domači energetiki
-
21.12.2020 - Vizija prihodnosti domače oskrbe z električno energijo stavi na nizkoogljične vire in - na dialog!
-
21.12.2020 - Vizija prihodnosti domače oskrbe z električno energijo stavi na nizkoogljične vire in - na dialog!
-
05.01.2021 - V Skupini GEN načrtujejo investicije v višini 105 milijonov evrov
-
15.01.2021 - Skupina GEN leto 2020 zaključila s 65 milijonov evrov dobička; EES že danes dovolj robusten za priključitev JEK 2
-
19.01.2021 - Dr. Leon Cizelj, IJS: Življenjske dobe reaktorjev bi lahko bile tudi sto let
-
19.01.2021 - Dr. Leon Cizelj, IJS: Življenjske dobe reaktorjev bi lahko bile tudi sto let
-
01.02.2021 - Martin Novšak, GEN energija: Nuklearke povečujejo stabilnost elektroenergetskih omrežij
-
18.02.2021 - Novšak: Izdajo energetskega dovoljenja za JEK 2 pričakujemo v naslednjih tednih