Maja Pokrovac: Jug Hrvaške bo proizvajal elektriko po nižjih cenah kot sever
Datum: 03. marec 2021
Avtor: Alenka L. Klopčič, Tanja Srnovršnik
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
, En.vizija
»Za razliko od fosilnih goriv so obnovljivi viri premagali koronavirus, saj so edina tehnologija, ki je lani beležila povečanje. Lahko bi celo rekli, da so obnovljivi viri (OVE) 'imuni' na pandemijo, kot je v začetku leta dejal izvršni direktor Mednarodne agencije za okolje (IEA) Fatih Birol (VEČ). Kako uspešno pa je bilo leto 2020 za obnovljive vire na Hrvaškem? Koliko novih obnovljivih zmogljivosti je bilo dodanih v letu 2020, koliko naj bi jih dodali letos in koliko tovrstnih projektov je še v pripravi? To je le nekaj vprašanj, ki smo jih v nedavnem videointervjuju zastavili Maji Pokrovac, direktorici hrvaškega združenja za obnovljive vire (OIEH). Dotaknili smo se tudi implementacije hrvaškega premijskega modela za spodbujanje proizvodnje iz obnovljivih virov, zelenega vodika kot priložnosti za državo in še marsičesa …

Zmogljivosti OVE bodo zrasle z vsakim novim razpisom

Med konkretnimi primeri je sogovornica omenila predvsem projekt gradnje vetrne elektrarne Senj (blizu hrvaškega mesta Senj), ki ga upravlja kitajsko podjetje Norinco. Gre za prvo in največjo kitajsko naložbo v obnovljive vire na Hrvaškem. Nanaša se na 158 MW elektrarno, ki jo bo sestavljalo 39 vetrnih turbin in ki bo na leto proizvedla 539 GWh električne energije, je dodala. »Tu je nato še vetrna elektrarna Lički Medvjed blizu Otočca, ki jo razvija nizozemski investitor. Imamo tudi druge naložbe, denimo v velike sončne elektrarne na celini ter v sončne elektrarne na otokih in, kar je prav tako pomembno, v manjše sončne elektrarne v okviru sistema odjemalcev-proizvajalcev: proizvodnje na mestu porabe. To je le nekaj primerov.«
Ko jug proizvaja cenejšo obnovljivo elektriko od severa

»Jug Hrvaške bo torej proizvajal elektriko po nižjih cenah kot sever in tako imamo v Dalmaciji že več kot za 4 GW prošenj za projekte na področju sončne energije. Padec cene te tehnologije je očiten na globalni ravni,« je dejala ter kot dober primer izpostavila Španijo, ki je pred kratkim razpisala dražbo za 3 GW zmogljivosti OVE in prvič implementirala model pogodbe za razliko, kar je privedlo do najnižje cene za vetrno energijo v Evropi – 20 EUR/MWh.
»Španija vstopa že v drugo fazo implementacije novih modelov dražb, medtem ko je Hrvaška z vpeljavo novega modela za podporo obnovljivih virov šele začela. Ta nedavno implementirani model pa je že pokazal, da so ponujene cene nižje od referenčnih. Maksimalna referenčna cena za majhne sončne elektrarne je na primer znašala 630 HRK/MWh, najnižja ponujena cena razpisu pa je bila 469 HRK/MWh. V primeru večjih projektov, na primer obratov za bioplin do 2 MW, je maksimalna referenčna cena znašala 1080,98 HRK/MWh, ponujena cena pa je bila 1049,98 HRK/MWh. Prihodnje dražbe bodo cene še bolj nižale,« meni Maja Pokrovac.
Premijski model – »vsekakor nova spodbuda za nadaljnji razvoj«

»Letošnje leto je prav zaradi lani vpeljanega premijskega modela pomembno leto za investicije v obnovljive vire. Lansko leto smo imeli tudi dražbo za štiri projekte na področju geotermalne energije, ki bodo v naslednjih letih priklicali naložbe v višini več sto tisoč milijonov kun, in to samo za raziskovalna dela. Na Hrvaškem opažamo vse več investitorjev in vsi si želijo investirati v obnovljive vire,« je dejala strokovnjakinja.
Dobra regulacija za premijski model, a so še vedno prisotne ovire

»Agregatorji bodo lahko električno energijo tudi prodajali glede na potrebe odjemalcev. Šlo bo za virtualni sistem, kjer lahko agregatorji podpišejo pogodbe z več proizvajalci in odjemalci, ob čemer je električna energija glede na predvideno odkupljeno količino cenejša. Ta sistem je dober tudi za energetske skupnosti, ki predstavljajo še en model, še posebej v poslovnih conah, kjer se bodo lahko podjetja odločila za skupni nakup električne energije prek agregatorja, ki bo tako tudi cenejša,« meni Maja Pokrovac.
»Še eno področje, kjer je potreben večji napredek, pa so dolgotrajni administrativni postopki, ki predstavljajo največjo oviro za naložbe. Določen napredek je sicer čutiti na področju lastniških vprašanj, medtem ko je prostorsko načrtovanje še vedno nočna mora. Uskladitev z evropsko direktivo o obnovljivih virih bo tudi to uredila, saj ta veleva, da morajo biti vsa dovoljenja izdana v roku dveh let – za primerjavo, trenutno se na gradbeno dovoljenje za vetrni park čaka skoraj pet let,« je ponazorila strokovnjakinja.
Naložbe v omrežje še kako potrebne
Maja Pokrovac o potrebnih naložbah v omrežje: »Trenutno omrežje je bilo ne glede na predvideno količino zmogljivosti OVE, ki jih bo moralo sprejeti, postavljeno dolgo nazaj, in sicer z namenom centralizirane proizvodnje in centralizirane porabe. Danes po drugi strani potrebujemo decentralizirano proizvodnjo in decentralizirano porabo, torej je treba spremeniti zasnovo elektroenergetskega trga. Elektroenergetsko omrežje je glede na obseg proizvodnje OVE, ki je načrtovan v energetski strategiji, torej 2 GW do leta 2030, neustrezno. Po drugi strani pa imamo povpraševanje, ki je že zdaj štirikrat večje kot načrtovano v strategiji.«
Poleg tega ni proces preoblikovanja zasnove in okrepitve omrežja prav nič hiter, temveč je zelo zahteven, ob čemer ima veliko drugih držav EU enake potrebe, nadaljuje sogovornica. »Na Hrvaškem je Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) to potrebo prepoznala in našemu združenju dvakrat odobrila nepovratna sredstva – za študijo o načrtovanju okrepitve elektroenergetskega omrežja z namenom podpore vpeljave obnovljivih virov in za študijo za izris trga obnovljivih virov na Hrvaškem, ki naj bi vsem investitorjem na Hrvaškem nudila usmeritev za razvoj in implementacijo projektov na področju obnovljivih virov.«
Strokovnjakinja ob tem poudari, da so naložbe v omrežje še kako potrebne. »Prepričana sem, da bo hrvaška vlada priložnosti, ki jih ponujajo skladi EU, nacionalni načrt za okrevanje in odpornost in načrt modernizacije, izkoristila za pomoč prenosnemu operaterju HOPS in distribucijskemu operaterju HEP-ODS pri izvedbi potrebnih investicij. Trenutno so za Hrvaško prioriteta obnovljivi viri, torej je ključno, da se evropska sredstva v čim večji meri porabi za elektroenergetsko omrežje.«
Maja Pokrovac o borzi CROPEX: »Hrvaška energetska borza CROPEX je dobro organizirana borza. Trgovcem in proizvajalcem odpira priložnosti za izmenjavo, nakup in prodajo električne energije. Ima tudi dobro organiziran trg znotraj dneva. Čeprav na trgu še ni toliko projektov, je CROPEX najboljše mesto za tiste, ki izhajajo iz sistema zagotovljenih odkupnih cen. Borza sledi vsem trendom in tehnologijam in trgovanje funkcionira. Predvidena vpeljava obnovljivih virov bo vsekakor zahtevala nadaljnji razvoj organiziranega trga, pa tudi dodatno povečanje likvidnosti na trgu znotraj dneva, vzpostavitev likvidnega trga izvedenih finančnih instrumentov za trgovanje s terminskimi pogodbami, spremembo predpisov za vpeljavo gospodarskih pogodb o nakupu električne energije, nadaljnji razvoj in padec cen obnovljivih tehnologij ter posledično povečanje konkurenčnosti s poudarkom na sistemih za shranjevanje. V sodelovanju s trgom izvedenih finančnih instrumentov se sedaj dela na vzpostavitvi izvedenih finančnih instrumentov, vezanih na CROPEX-ovo ceno za dan naprej, kar prinaša potencialno zaščito pred tveganji, ki jih predstavlja spreminjanje tržne cene. Izvedeni finančni instrumenti so varen signal za nove investicije in nihanje cen na veleprodajnem trgu.«
O prihodnjih ciljih za obnovljive vire in vodikovi realnosti

Sogovornica sicer glede vodika, na katerega Evropska komisija kar močno računa, nima utvar: »Za vodik bi bilo sicer treba zgraditi povsem novo infrastrukturo, a bi lahko ta igral pomembno vlogo v energetski tranziciji – celo mora jo. Čeprav bo njegova raba odvisna predvsem od tehnoloških inovacij, je nabor možnosti širok. Nedavne študije o prihodnji rabi vodika v EU kažejo, da bodo vodik zaradi pomanjkanja alternativnih rešitev za razogljičenje najbolj potrebovali tisti industrijski sektorji, ki imajo težave z zmanjšanjem emisij CO2, torej rafinerije, kemične tovarne, jeklarne in tovarne amonijaka in cementa. Te industrije najdemo po celi Evropi, tudi na Hrvaškem. Glede na omenjene študije bomo morali za zmanjšanje in v končni fazi za odpravo emisij CO2, ki izhajajo iz procesnih industrij, s pomočjo obnovljivih virov proizvesti za 300 TWh vodika.«
»Vodik ima pomembno vlogo pri shranjevanju proizvedene energije, a zahteva inovativne rešitve. Lahko ga uporabimo tako, da ga pretvorimo v višje ogljikovodike, ki zaradi tekočega stanja predstavljajo sintetično gorivo za letalski promet. Vodik bo v prihodnje zelo pomemben v prometu. Obstaja veliko potencialnih področij in načinov rabe vodika. Na Hrvaškem je strategija to, da zagotovimo, da smo pripravljeni, torej skrbno sledimo novi strategiji EU s posebnim poudarkom na zelenem vodiku,« je zaključila direktorica hrvaškega združenja za obnovljive vire.
Videointervju si lahko ogledate TUKAJ.
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.
PREVERITE TUDI
-
15.12.2020 - Peter Kumer, Enertec: Pred nami je 'sončna prihodnost'!
-
23.02.2021 - Vukovar in Zadar bi lahko postali pristanišči za izvoz hrvaškega zelenega vodika
-
03.03.2021 - Maja Pokrovac: The South of Croatia Will Produce Power at Lower Prices Than the North
-
25.03.2021 - Petrolov 30 MW vetrni park na Hrvaškem v fazi zagona; v 2022 bodo zagnali še tri sončne elektrarne
-
30.03.2021 - Kako bo Hrvaška skočila v zeleno energetsko prihodnost
-
30.06.2021 - OIEH: Hrvaški kmetijski sektor bi lahko nudil prostor za 800 MWp sončnih elektrarn