Kumer: Tistim z zavrnjeno vlogo za priklop vabilo v skupnosti
Datum: 28. junij 2024
Avtor: Peter Palčec
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
, Jedrska energija
Tisti, ki bodo prejeli zavrnjeno vlogo za priklop sončne elektrarne na omrežje, bodo povabljeni v energetske skupnosti, je dejal energetski minister Bojan Kumer.
V intervjuju za revijo Glas gospodarstva je minister Bojan Kumer tako pojasnil, da bo država spodbujala gradnjo skupnosti tam, kjer je »omrežje dostopno«. Na vprašanje, ali bo vabilo za energetske skupnosti veljalo tudi za gospodarstvo, Kumer odgovarja, da bodo vzpostavljeni različni režimi in sheme.»Energetske skupnosti so lahko tudi zadruge oz. pravne osebe. Skupnostne sončne elektrarne pa so večinoma namenjene fizičnim osebam. Maksimalno se trudimo za vse odjemalce. Še posebno vidimo interes za ti. male poslovne odjemalce, ki jih je pri nas skoraj več kot 100.000, da se jim ponudi primerljivost s fizičnimi osebami. Veseli me, da za zdaj ne beležimo veliko zavrnitev soglasij gospodarstvu. Gospodarstvo ima tukaj še ogromno neizkoriščenega potenciala. Podjetjem smo namenili tudi velik obseg nepovratnih sredstev, da bi jih spodbudili k temu,« je pojasnil Kumer.
A kot opozarja, Slovenijo na področju energetike čaka »še veliko dela«, sploh v luči spodbujanja konkurenčnosti gospodarstva in zagotovitvi konkurenčnih energetskih virov. Slovenija bo morala tako bolje izkoristiti naravne danosti – predvsem veter.
»Obseg izrabe vetrnega potenciala je lahko dobra novica za gospodarstvo, kar se tiče konkurenčnosti cen, ali pa slaba, če se odloči tega ne izkoristiti,« je dodal minister. Dodaja, da bo prihodnost slovenske energetike odvisna od odločitve na referendumu o JEK2.
Idealna mešanica virov
Kumer je še dejal, da smo bili do predprejšnjega desetletja zelo ambiciozni pri postavljanju ciljev OVE v bruto končni rabi energije. Potem pa smo izgubili čas, ker jih nismo zgradili dovolj.Opozoril je, da imamo poleg sonca in vetra še lesno biomaso kot OVE vir, ki bi jo lahko zelo dobro izkoriščali v času zime, in geotermalni potencial. »Tako vetrnemu kot geotermalnemu potencialu na ministrstvu posvečamo veliko pozornosti in prepričan sem, da se bodo kmalu videli prvi rezultati ne glede na ogromen zaostanek in zapostavljanje teh dveh potencialov v preteklosti,« je dejal Kumer.
Najbolj pa se zadnje čase posvečajo jedrskemu programu. »Eno pomembnejših vlog bo še vedno igrala jedrska energija, vendar moram opozoriti, da je v NEPN zelo dobro razdelan energetski in ekonomski scenarij z ukrepi do 2030. Slovenija do takrat ne bo zgradila nobene nove jedrske kapacitete, mora pa sprejeti odločitev o tem,« je dodal Kumer.
Spomnil je tudi, da del javnosti opozarja, da še nimamo vseh odgovorov o JEK2.« Če želimo imeti vsebinsko bogato razpravo, bo moral investitor oz. predlagatelj dati odgovore na vprašanja o tem, kakšna bo cena električne energije, kdo bo gradil, kakšen bo blok itd. Vedeti pa moramo, da mnoge države, predvsem ZDA, investirajo ogromna sredstva v nove jedrske tehnologije. Lahko se zgodi, da bo že v tem desetletju prišlo do preboja na novi tehnologiji,« je pripomnil Kumer.
Končnih odločitev, ki bodo imele finančne posledice, pa trenutno še ne morejo sprejemati, ker še ni dovolj podatkov, je poudaril.
PREVERITE TUDI
-
25.07.2024 - Na zemljiščih Slovenskih železnic skupnostne PV elektrarne
-
31.07.2024 - Lani število aktivnih skupnosti naraslo za 140 %
-
09.08.2024 - Pametni hibridni sistemi SE ključni v luči nove omrežnine