Komisija začela razpravo o tveganjih za energetsko varnost
Datum: 09. september 2024
Avtor: Siobhan Hall, Montel
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Zemeljski plin
Evropska komisija je začela javno razpravo o tem, ali evropska zakonodaja o zanesljivosti oskrbe s plinom in električno energijo zaradi novih okoliščin potrebuje prenovo. Po novem namreč skoraj polovico uvoza plina v regijo predstavlja UZP.
Ameriški utekočinjeni zemeljski plin (UZP) je zapolnil pretežni del vrzeli, ki je nastala po izrazitem upadu uvoza ruskega plina po plinovodih po začetku vojne v Ukrajini. Unija si je obenem za cilj zastavila, da se ruskemu plinu do leta 2027 povsem odpove.Komisijo v raziskavi zanimajo mnenja deležnikov o tveganjih, ki so povezana s povečanim uvozom UZP, denimo izpostavljenosti nihanju cen na globalnem trgu, infrastrukturnih ozkih grlih ali prezasedenosti, ter kako se z njimi ustrezno spopasti. Izvedeti želi tudi, ali je ob opuščanju ruskega plina in povečevanju uvoza UZP ukrepanje in usklajevanje na evropski ravni postalo bolj ali manj pomembno za zanesljivost oskrbe z energijo ter na kakšen način.
Medsektorsko tveganje
Evropske politike povečevanja čezmejnih tokov električne energije in plina ter povezovanja sektorjev bi lahko povečale tveganje verižnih učinkov, pri katerih težava v enem delu sistema vpliva na druga področja.Komisijo v razpravi zanima, katera so ključna tveganja – ali je to denimo pomanjkanje plina za proizvodnjo električne energije ali izpadi električne energije, ki zmanjšujejo proizvodnjo obnovljivih in nizkoogljičnih plinov – in kako jih obvladovati. Sodelujoče sprašuje tudi, ali bi morala Unija izboljšati pravila o kibernetski varnosti ter tako zaščititi sisteme, ki se čedalje bolj digitalizirajo in postajajo vse bolj odvisni od svetovnega spleta.
Zainteresirane stranke lahko v sklopu raziskave do 26. novembra izpolnijo podroben vprašalnik oziroma se odzovejo na bolj splošni poziv k predložitvi izjav o tem, kako učinkovita sta evropska zakonodaja o zanesljivosti oskrbe s plinom od leta 2017 dalje ter zakonodaja o pripravljenosti na tveganja na področju električne energije od leta 2019 dalje.
Cilj raziskave je ugotoviti, kateri predpisi so bili učinkoviti in kaj bi bilo v obeh sektorjih mogoče izboljšati ob upoštevanju sprememb v geopolitični krajini, ki sta jih prinesli vojni v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu, ter evropskih prizadevanj za razogljičenje gospodarstva do leta 2050. Rezultati bodo upoštevani pri oblikovanju prioritet evropske politike v prihodnjem petletnem mandatu, ki se začne novembra, so še povedali v Komisiji.
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.