Jože Bajuk: Petrol bo še močnejši regionalni energetski igralec
Datum: 04. februar 2021
Avtor: Alenka Lena Klopčič
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Nafta in naftni derivati
, Obnovljivi viri energije
, Nove tehnologije
, Ekonomija
, En.vizija
Petrol že nekaj časa ni več zgolj naftno podjetje, ki ga poznamo po bencinskih servisih, pač pa je postalo energetsko podjetje, aktivno na področju obnovljivih virov energije (OVE), energetskih storitev, dobave električne energije in plina. Ali je vse to že del energetske tranzicije, ki se zdaj le še krepi in pa, kako je največja slovenska energetska družba pripravljena na strožje cilje, ki jih pripravlja Evropska komisija? S tem vprašanjem smo odprli tokratni videointervju, ki pa je tudi prvi videointervju Energetike.NET s članom lani imenovane uprave Petrola, mag. Jožetom Bajukom, ki bo sodeloval tudi v spletnem En.odmevu 021 v četrtek, 4. marca. Pogovor, ki smo ga torej začeli z energetsko tranzicijo in se dotaknili tudi vpliva pandemije pri tem, smo sicer posvetili predvsem Petrolovim načrtom in viziji, ki pa jih riše prav – energetska tranzicija, in to tudi z vlaganji v obnovljive vire energije tako doma kot na sosednjem Hrvaškem in soseščini.
O energetski tranziciji in vplivu pandemije

Na vprašanje, kako je na to tranzicijo nasploh - pa tudi v samem Petrolu - vplivala pandemija, Jože Bajuk odgovarja, da v tako kratkem času pandemija na samo tranzicijo, sploh na strani industrijskih odjemalcev, ni imela tako velikega vpliva kot denimo na področju mobilnosti. Prav tako v družbi zaznavajo povečano prodajo sončnih panelov in toplotnih črpalk, kar nakazuje na naglejši prehod v segmentu gospodinjskih odjemalcev.
O vlogi vodika in pomenu obnovljive energije
Glede prihodnje vloge vodika, kateremu v zadnjem času EU namenja še posebno pozornost, pa sogovornik meni, da elektrifikacije vendarle ne gre vzeti kot ultimativno rešitev in da bo vseeno potrebno tudi gorivo, ki bo pomagalo pri uravnavanju porabe energije, sploh v navezavi z obnovljivimi viri energije – in v tem smislu se po njegovem odgovor skriva v vodiku. Kot dodaja, se bo s tem paleta energentov povečala tudi v Petrolu, ne bo pa prišlo do preskoka z določenega energenta izključno na vodik.
Ob vsem tem pa član uprave Petrola izpostavlja naraščajoč pomen proizvodnje električne energije iz sončne in vetrne energije tudi znotraj omenjene družbe, ki pa s svojimi investicijami prav v dano področje povečuje svojo prisotnost tudi na sosednjem Hrvaškem, kjer bodo med drugim aprila letos zagnali 30-megavatni vetrni park Ljubač, Petrolov prvi vetrni park, ki bo zgrajen brez finančnih podpor ali subvencij (VEČ). Je pa sicer, tako pravi Bajuk, z vidika zaslužkov elektrika povsem drugačen produkt kot nafta. Po drugi strani pa je potencial izkoriščanja vetrne energije prav na trgih jugovzhodne Evrope zelo velik, še pravi.
V Skupini Petrol je razvitih oziroma v razvoju 200 MW projektov vetrne in sončne energije, kar zadostuje za približno 100.000 povprečnih gospodinjskih odjemalcev.
O plinu kot prehodnem energentu in e-mobilnosti kot storitvi
Bi bilo torej za JV Evropo smotrno s termoelektrarn preiti neposredno na obnovljive vire ali pa bo svojo (vmesno) vlogo pri tranziciji odigral še plin? Bajuk meni, da bo slednji že zaradi obstoječe infrastrukture odigral svojo vlogo prehodnega energenta – tudi zato, ker bi bil neposreden preskok na OVE predrag.
Bo pa po njegovem v naših življenjih kljub vsemu še nekaj časa prisotna tudi nafta, čeravno se poraba te naglo zmanjšuje v gospodinjstvih, ki v veliki meri prehajajo s kurilnega olja na toplotne črpalke.
Na področju elektromobilnosti pa se Petrol, kot nam je zaupal Jože Bajuk, odpira partnerstvom, s pomočjo katerih bo sokreiral potrebno infrastrukturo, dodaten segment pa je ponudba e-mobilnosti kot storitve, pri čemer sogovornik omeni statistiko, ki kaže, da posamezniki v povprečju dnevno premagujemo le do sto kilometrov.
Funkcija prodaje enaka, spremenjen le njen način
Vezano na vse to tako v največji slovenski energetski družbi pričakujejo še nadaljnje povečevanje konkurence na trgu, in to na vseh segmentih. Predvsem se bo, potrjuje sogovornik, ponudba prilagajala potrebam kupcev oz. odjemalcev, ki prav z energetsko tranzicijo prehajajo v ospredje celotnega energetskega razvoja.
»Funkcija prodaje energenta je enaka, spreminja pa se način te prodaje,« med drugim poudarja.
Hrvaški trg - tudi z nedavnim nakupom podjetja Crodux Derivati Dva - bo za Petrol še pomembnejši, kot je bil doslej, nam je sicer še zaupal Jože Bajuk, ko smo ga povprašali še o glavnem fokusu družbe v letošnjem letu in o viziji do leta 2030. Vabljeni k ogledu!
Celoten videointervju je dostopen TUKAJ!
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.
PREVERITE TUDI
-
01.12.2020 - Tudi Petrol se usmerja k vodiku, a bosta zemeljski plin in nafta v pahljači energentov še nekaj časa
-
14.12.2020 - Petrol zagon 30 MW vetrnega parka Ljubač na Hrvaškem načrtuje v začetku aprila 2021
-
18.12.2020 - Skupina Petrol za prihodnje leto načrtuje 104,4 milijona evrov čistega dobička
-
22.12.2020 - Petrol v začetku 2021 načrtuje postavitev prve ultra-hitre polnilnice v Sloveniji
-
31.12.2020 - Skupščina Petrola ni vložila odškodninske tožbe proti nekdanji upravi
-
06.01.2021 - Petrolov nakup 100-odstotnega deleža v E3 zaključen
-
18.01.2021 - Petrol bo postal 100-odstotni lastnik hrvaške družbe Crodux Derivati Dva
-
29.01.2021 - Petrol do 2025 načrtuje za skoraj 700 milijonov evrov naložb, od tega več kot 35 % za energetsko tranzicijo
-
03.02.2021 - Jože Bajuk: Petrol bo še močnejši regionalni energetski igralec
-
04.02.2021 - En.odmev 021: Kako se (slovenska) energetika pripravlja na ogljično nevtralno prihodnost?
-
18.02.2021 - FT: Prvi mož Totala posvaril pred napihovanjem balona pri obnovljivih virih
-
26.03.2021 - Odstopil bodoči član nadzornega svet v Petrolu Branko Bračko
-
29.03.2021 - Tehniški šolski center Maribor bo z energetsko prenovo prihranil 100 tisoč evrov letno
-
21.05.2021 - Prekarnost razvojni izziv gospodarskih družb – tudi energetskih!
-
18.02.2022 - Petrol bo v 2023 na Hrvaškem zagnal 22 sončnih megavatov