Golobova stranka Gibanje Svoboda zmagovalka parlamentarnih volitev
Datum: 25. april 2022
Avtor: Tanja Srnovršnik
Kategorija: En.vizija
Tema:
Energetska politika
Po 99,98 odstotkih preštetih glasov je na nedeljskih parlamentarnih volitvah prepričljivo zmagala stranka Gibanje Svoboda, ki je dobila 34,56 odstotka glasov in 41 poslanskih sedežev. V tej stranki, ki jo vodi nekdanji šef GEN-I Robert Golob, se sicer na področju energetike zavzemajo za ambiciozen zeleni prehod z obnovljivimi viri na čelu ter demokratizacijo in digitalizacijo energetike.
Stranki Gibanje Svoboda sledi SDS (23,52 %, 27 sedežev), v parlamentu pa so še NSi (6,85 %, osem sedežev), SD (6,65 %, sedem sedežev) in Levica (4,39 % in pet sedežev).Na dokončne neuradne izide parlamentarnih volitev bo sicer treba počakati do 3. maja, novi sklic državnega zbora pa se bo na ustanovni seji predvidoma sešel 10 dni pozneje, 13. maja.
V stranki Gibanje Svoboda so po razglasitvi delnih rezultatov napovedali, da ne nameravajo počivati na lovorikah. »Kot je v svojem nagovoru ob preštetih več kot 80 % glasov dejal predsednik dr. Robert Golob, bodo naslednji dnevi praznični, a obenem delovni. Čim prej moramo namreč sestaviti vlado, ki bo Sloveniji vrnila svobodo in vero v lepšo prihodnost,« so zapisali na svoji spletni strani, ob tem pa dodali, da bosta stranki SD in Levica »v naslednjih dneh, verjamemo, naša glavna sogovornika in sodelavca«.
Golob je po poročanju RTV Slovenija še dejal, da SDS in NSi nista na seznamu tistih, s katerimi bi se v kratkem nameravali sestati. »Ne izključujem, vendar prioritete so jasne in prva prioriteta niso zakoni, ki zahtevajo ustavno večino, za to bo še čas,« je dodal.
Energetska varnost
V stranki Gibanje Svoboda so sicer v svojem političnem programu naslavljali »ambiciozen zeleni prehod na obnovljive vire energije (OVE)«, in sicer v največji možni meri v vseh segmentih oskrbe z energijo (elektrika, ogrevanje/hlajenje, pogonska goriva). Poleg masovne implementacije vseh OVE pa so kot ključna ukrepa izpostavili še demokratizacijo in digitalizacijo energetike.
V luči krize v Ukrajini pa so dali poudarek energetski varnosti. Kot so za naš portal povedali marca, ravno zato pripravljajo rešitve, »s katerimi bi omogočili energetsko varnost Slovenije, njeno samostojnost in neodvisnost na področju energetike s hkratno masovno implementacijo OVE«.
V ožji delovni skupine Gibanja Svoboda so tako preučili in določili nekaj, »po našem mnenju, zares dobrih rešitev, ki bodo Sloveniji omogočile zeleni prehod v najkrajšem možnem času ter generirale konkurenčne cene energije za naše državljanke in državljane«.
Na področju jedrske pa so v stranki marca dejali, da se zavzemajo za »maksimalno podaljšanje obratovanja obstoječe JEK«, obenem pa za »natančno proučitev novih tehnologij na področju jedrske tehnologije, ki jih obvladuje izključno zahodni svet oz. t.i. tehnologije 4. generacije«.
PREVERITE TUDI
-
10.03.2022 - Golob: Glavna prioriteta slovenske politike mora biti ukrepanje glede plina, a ne s terminalom UZP
-
22.03.2022 - V SDS za raznolikost, v Gibanju Svoboda za zeleno
-
24.03.2022 - Politične stranke o razvoju energetike v Sloveniji
-
25.04.2022 - GEN-I: Slovenija bi lahko v celoti pokrila svoje energetske potrebe z brezogljično energijo že v letu 2037
-
25.04.2022 - GZS: Nujna trdna koalicija z resnim gospodarskim programom
-
26.04.2022 - Robert Golob: Gremo v sistem reguliranih cen elektrike in plina
-
03.05.2022 - Golob: Trg naftnih derivatov v Sloveniji ne deluje; sum kartelnega dogovarjanja
-
11.05.2022 - Znana večina ministrskih kandidatov prihodnje vlade; Bojan Kumer predlagan za vodenje energetskega ministrstva