Golob: V treh letih želimo dodati 1 GW velike fotovoltaike
Datum: 15. julij 2022
Avtor: Tanja Srnovršnik
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Zemeljski plin
, Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
, Ekonomija
Slovenija se namerava reševanja energetske draginje na srednji rok lotiti z izgradnjo velikih sončnih elektrarn – cilj je dodati približno 1 GW do 2025. Dostop do njih naj bi imela tretjina slovenskih gospodinjstev, je v četrtkovi oddaji Odmevi na TV Slovenija napovedal predsednik vlade Robert Golob.
Gre za enega od treh ukrepov na področju oskrbe z električno energijo, ki jih je v četrtek predstavila vlada. Infrastrukturnemu ministru Bojanu Kumru je naložila, da skupaj s sistemskim operaterjem Elesom in distribucijskim operaterjem, družbo SODO, pripravi načrt povečanja zmogljivosti proizvodnje električne energije iz sončne energije za 1000 MW do leta 2025 na primernih lokacijah.Kot je glede tega pojasnil Golob, gre za srednjeročni ukrep, s katerim se je vlada popolnoma na novo lotila procesa solarizacije ali gradnje sončnih elektrarn v Sloveniji.
»Pripravili smo načrt skupaj s sistemskimi operaterji, po katerem bomo v treh letih tretjini slovenskih gospodinjstev omogočili dostop do skupnostnih sončnih elektrarn zmogljivosti približno 1000 megavatov. S tem rešimo draginjo za vekomaj,« je dejal Golob.
»Skupaj z elektrogospodarstvom smo se usedli in našli način. Kako smo ta način našli? Ker bomo gradili velike sončne elektrarne, ki bodo prilagojene lokacijam, kjer omrežje to zdrži,« je pristavil.
Dodal je, da je cilj postaviti velikanske sončne elektrarne, »ki bodo pa povezane in na razpolago slovenskim gospodinjstvom po znani ceni prek skupnostne platforme«.
Ukrotitev inflacije
Vlada je sicer v četrtek predstavila še dva ukrepa s področja elektrike, je omenil Golob. »Prvi je krizni. To je ta razglasitev izredne ogroženosti. Namenjen je, da ozavestimo ljudi, da morajo razmišljati o varčevanju, in predvsem da ozavestimo slovenske proizvajalce električne energije, da si ustvarijo strateške rezerve goriva za to zimo. Vseh goriv. In po mojih odzivih, ki smo jih dobili, so že začeli pripravljati načrte,« je pojasnil v Odmevih.
Drugi ukrep je vezan na to, »kako bomo preživeli zimo, tudi če bomo imeli rezerve. In to je regulacija cen za vsa gospodinjstva in za vse male poslovne odjemalce. S tem ne samo, da bomo imeli gorivo, ljudje danes vedo, po kakšni ceni bomo imeli elektriko,« je dejal.
Sicer pa vlada po njegovih navedbah »podobne ukrepe pripravlja prihodnji teden za področje zemeljskega plina in ogrevanja. Enako se pripravljamo na področju prehranske draginje. Ampak to ni vse. Ukrepe bomo sprejemali vse poletje do jeseni. Ker želimo, da imamo septembra vse mehanizme za ukrotitev inflacije. In to je naš ultimativni cilj. Mi želimo v septembru ukrotiti inflacijo«.
PREVERITE TUDI
-
15.07.2022 - Na MzI pripravljajo načrt za izgradnjo velikih sončnih elektrarn; v teku tudi posodobitev načrta za oskrbo s plinom
-
20.07.2022 - V pripravi seznam območij za namestitev OVE brez večjih vlaganj v distribucijsko omrežje
-
22.07.2022 - Distribucije proaktivno v iskanje novih finančnih virov za investicije v omrežje
-
22.07.2022 - S septembrom zamejena maloprodajna cena plina; ciljni ukrepi za gospodarstvo do septembra
-
20.09.2022 - Z zakonom v javni obravnavi do manj administrativnih ovir in hitrejših postopkov pri umeščanju OVE naprav
-
13.10.2022 - Razvoj skupnostnih OVE projektov ovira predvsem neznanje