Električna vozila in toplotne črpalke so manj emisijsko intenzivni kot njihove alternative na fosilna goriva
Datum: 09. april 2020
Avtor: Valerija Hozjan
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Promet
Električna vozila v veliki večini delov sveta proizvedejo manj ogljikovega dioksida kot avtomobili na bencin, in tudi če razogljičevanje elektroenergetike v prihodnje ne bo dohajalo elektrifikacije končne rabe, se bodo izpusti po zaslugi slednje najverjetneje zmanjšali v skoraj vseh svetovnih regijah, so s študijo potrdili znanstveniki. Vlade bodo ravnale najbolje, če vzpostavijo dolgoročne politične okvire, ki bodo olajšali razmah elektromobilnosti v njihovih državah, ter tako pripomorejo, da se to zgodi čim hitreje, in se izognejo razkoraku z drugimi državami, je za naš portal izpostavil Philippe Vangeel, generalni sekretar Evropskega združenja za elektromobilnost (AVERE). Direktor podjetja Kronoterm Bogdan Kronovšek pa pravi, da se prihranki emisij CO2 pri ogrevanju s toplotno črpalko gibljejo od 50 do 80 odstotkov, odvisno od ogrevalnega sistema in vrste toplotne črpalke.
Osebna vozila in kurišča v gospodinjstvih po svetu povzročijo približno četrtino vseh izpustov, ki nastanejo pri kurjenju fosilnih goriv, zato so električna vozila in toplotne črpalke v gospodinjstvih bistvenega pomena za zmanjšanje skupne količine izpustov. A ker se električna energija proizvaja tudi z uporabo fosilnih goriv, je veliko dilem o tem, kje in kdaj se z zamenjavo tehnologij, ki temeljijo na fosilnih gorivih, z električnimi vozili in s toplotnimi črpalkami izpusti dejansko zmanjšajo.
Znanstveniki z univerz v Exeterju, Nijmegenu in Cambridgeu pa so zdaj v študiji, katere ugotovitve so predstavili v reviji Nature, potrdili, da električna vozila in toplotne črpalke povzročajo manj izpustov kot njihove alternative na fosilna goriva že pri trenutni ogljični intenzivnosti proizvodnje električne energije v 53 regijah po svetu, ki predstavljajo 95 odstotkov vsega globalnega prometa in ogrevanja. Po navedbah avtorjev študije so edine izjeme države, ki so močno odvisne od premoga, denimo Poljska. Po drugi strani pa lahko v nekaterih državah, kot sta Švedska, kjer večino električne energije že zdaj proizvedejo iz obnovljivih virov, in Francija, ki jo v veliki meri poganja jedrska energija, prihranki izpustov CO2 pri rabi električnih vozil v primerjavi s konvencionalnimi dosežejo celo 70 odstotkov.
Študija je pokazala tudi, da bi lahko do leta 2050 z obsežno rabo toplotnih črpalk zmanjševali globalne izpuste ogljika tudi za 0,8 gigatone na leto. Trditev, da bi lahko električna vozila in toplotne črpalke izpuste še povečali, je v osnovi mit, poudarja glavni avtor študije Florian Knobloch z Univerze v Nijmegenu na Nizozemskem.
Koronavirus bo izginil, podnebne spremembe pa bodo ostale
Philippe Vangeel, generalni sekretar Evropskega združenja za elektromobilnost (AVERE), je za Energetiko.NET povedal, da »bi vlade v svojih pristopih k povečevanju števila električnih vozil na cestah morale upoštevati, da smo na trgu prešli na novo stopnjo. Zdaj ne gre več za 'ali', temveč za 'kdaj in kje'«. Vse od izbruha novega koronavirusa poslušamo, da moramo zdaj za nekaj časa odložiti vprašanje splošnega pristopa k rešitvam za promet brez izpustov in širšega spopadanja s podnebnimi spremembami. »V združenju AVERE menimo, da to ni najboljši odziv. Upamo, da bo trenutna kriza čim prej minila, a podnebne spremembe bodo v vsakem primeru ostale in vplivale na nas. To pomeni, da moramo ostati na začrtani poti ter razvijati in uvajati rešitve, s katerimi bomo lahko zamejili izpuste.«
Evropska investicijska banka (EIB) je podpisala pogodbo za posojilo v višini 480 milijonov evrov s poljskim podjetjem LG Chem Wroclaw Energy, podružnico skupine LG Chem Group, ki je bila ustanovljena za vzpostavitev proizvodnje baterij v Evropi. Sredstva bodo namenjena za gradnjo in obratovanje visoko avtomatiziranih in inovativnih zmogljivosti za proizvodnjo naprednih litij-ionski (li-ion) celic in baterij za baterijska električna vozila. Posojilo banke EIB bo zadostovalo za približno tretjino skupnih stroškov projekta, ki so ocenjeni na 1,5 milijarde evrov. Preostanek bo podjetje zagotovilo iz lastnih sredstev in drugih virov financiranja. Letna proizvodna zmogljivost projekta bo več kot 35 GWh, kar bi lahko zadostovalo za napajanje več kot 500.000 brezemisijskih električnih vozil na leto, je sporočilo podjetje.
Deležniki pozivajo k trezni presoji ambicioznih načrtov v prometu
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.
PREVERITE TUDI
-
17.06.2019 - En.občina & En.management 019: Toplotne črpalke z izrabo morske vode - ovire in priložnosti
-
14.04.2020 - Cenovno najbolj ugodno bo polnjenje e-vozil na pametnih polnilnicah
-
20.04.2020 - Predpisi so lahko eden ključnih motorjev spodbujanja električne mobilnosti
-
13.04.2021 - ‘Zamenjaj olje za okolje’ ali kako prihraniti pri ogrevanju
-
12.05.2021 - Bogdan Kronovšek, Kronoterm: Toplotne črpalke so definitivno pripravljene za pametna omrežja