Ekonomist dr. Marko Jaklič svetuje energetiki, naj pripravi projekte
Datum: 23. marec 2020
Avtor: Valerija Hozjan
Kategorija: En.vizija
Tema:
Energetska politika
, Ekonomija
Energetska podjetja naj se čimprej pripravijo na močno povečan obseg investiranja, svetuje dr. Marko Jaklič z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani.
Prihodki iz naslova prodaje električne energije bodo padli za približno toliko, kot bo padel bruto družbeni produkt (BDP), pravi dr. Marko Jaklič z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani. Po napovedih naj bi tako BDP v Sloveniji v letošnjem letu padel od 1 do 15 odstotkov, je povedal za naš portal.
Jaklič dodaja, da je poraba električne energije zelo dobro merilo gospodarske aktivnosti. Prihodki od prodaje električne energije pa lahko po njegovih navedbah padejo tudi zaradi zmanjšanja cene elektrike, čemur smo že priča v Sloveniji. A kot izpostavlja, dobička - še posebej ne rezanja stroškov dela - ne smemo postavljati v ospredje. »Verjamem, da bo slovenska vlada sprejela prave ukrepe za nadomestilo prihodkov posameznikov (tako še zaposlenih, tistih na čakanju in samozaposlenih, ki ne smejo delati).«
Zdajšnja gospodarska kriza, ki je posledica pandemije koronavirusa, bo po njegovih besedah gotovo hujša kot leta 2008, odvisno tudi od tega, kako se bodo odzvale države. »Razlog leži seveda v prezadolženosti.« Po njegovih besedah je še ogromno nacionalnih egoizmov. »Če se bo to nadaljevalo, je pod vprašajem celo obstoj Evropske unije (EU).» Jaklič meni, da ‘družbena zamrznitev’ naj ne bi trajala več kot 3 mesece, četudi virus še ne bo povsem obvladan.
Čim prej zagnati evropski zeleni dogovor
Posledice krize so lahko dolgoročne, saj je (bo) to manj kriza nelikvidnosti in bolj kriza nesolventnosti, pridaja Jaklič. »Zato je pomembno, da se z agresivno fiskalno politiko čim prej prične z investicijskimi oziroma infrastrukturnimi projekti. Evropski zeleni dogovor bi lahko pomagal, če ga bomo kmalu spravili v prakso.» In energetika je po njegovih besedah prva, ki mora potegniti iz zelenega dogovora koristi. »Podjetja v energetiki naj se čim prej pripravijo (s projekti) na močno povečan obseg investiranja. To je seveda optimističen scenarij razvoja EU in izhoda iz te krize,» še meni Jaklič.
PREVERITE TUDI
-
20.05.2019 - En.grids 019: Turbulenten čas v energetiki zahteva celovito inoviranje
-
15.01.2020 - EK predstavila naložbeni načrt za zeleni dogovor; v ospredju je mehanizem za pravičen prehod
-
20.03.2020 - Scope Ratings: V energetiki bi utegnil koronavirus huje prizadeti dobavitelje
-
23.03.2020 - Koronavirus utegne povzročiti novo gospodarsko krizo; na trgu vse več lažnih podjetij
-
24.03.2020 - UMAR: Letos do 8-odstotni padec BDP; energetika med manj prizadetimi dejavnostmi zaradi ‘koronaukrepov’
-
24.03.2020 - Vlada predstavila osnutek ‘megazakonskega’ paketa za pomoč gospodarstvu
-
06.04.2020 - Gertrud Rantzen, AHK Slovenija: Pri povpraševanju na trgu bo prišlo do sprememb
-
01.04.2020 - Prof. dr. Jaklič: Prvi koronaukrepi so le predah za obdobje od junija naprej