Nastavitve piškotkov
EDF: Konkurenčnost SMR-jev bo znana šele v prihodnjih letih

EDF: Konkurenčnost SMR-jev bo znana šele v prihodnjih letih

Datum: 06. maj 2024

Avtor: Peter Palčec

Kategorija: En.vizija

Tema: Energetska politika , Ekonomija , Jedrska energija

O konkurenčnosti tehnologij malih modularnih reaktorjov (SMR) je trenutno še prezgodaj govoriti, so za Montel povedali v francoskem energetskem podjetju EDF. Dodajajo, da bodo zanesljive številke znane šele z ocenami dobaviteljev v prihodnjih letih.

Hčerinska družba EDF-ja Nuward razvija SMR projekt že od leta 2019. Kot so sedaj pojasnili v EDF za Montel, je cilj, da bi SMR reaktor s skupno močjo 340 MW postavili v sredini naslednjega desetletja.

»Naš cilj je s SMR-ji v naslednjem desetletju proizvajati brezogljično električno energijo po konkurenčni ceni pasovne elektrike na trgu EU, kar je tudi cilj pri velikih jedrskih elektrarnah. A to konkurenčnost bomo dosegli precej drugače,« so poudarili v EDF.

Prednost SMR-jev v primerjavi z velikimi jedrskimi elektrarnami leži po njihovem pojasnilu predvsem v enostavnosti, ki jo omogoča nižja moč, modularizaciji, tovarniški proizvodnji in močnih serijskih sinergijah.

Hkrati so opozorili, da se vsi razvijalci SMR-jev trenutno soočajo z izzivi, da bi dosegli konkurenčnost. »Za premagovanje teh izzivov so nekateri ukrepi v rokah nas razvijalcev SMR tehnologij, nekateri pa v rokah drugih zainteresiranih strani, kot so na primer oblikovalci politik.« 
 
Spomnimo, decembra lani je podjetje NuScale Power oznanilo opustitev projekta izgradnje malih modularnih reaktorjev (SMR) v ZDA. Kot so dodali v EDF, ta opustitev nima nikakršnega vpliva na razvoj njihovih SMR tehnologij.


EDF in JEK2

 
EDF je tudi med tremi možnimi dobavitelji za morebitni drugi jedrski blok v Sloveniji (JEK2). 
 
»Kot edini evropski ponudnik jedrske tehnologije z dokazanimi izkušnjami pri načrtovanju, licenciranju in gradnji jedrskih elektrarn tretje generacije v Evropi, je EDF v celoti pripravljen na sodelovanje z GEN energijo in slovensko jedrsko dobavno verigo.« 

Evropa se sicer spopada z dolgimi zamudami in velikimi prekoračitvami stroškov za nove jedrske projekte, kot sta Hinkley Point C v Združenem kraljestvu in novi reaktor tretje generacije v Flamanvillu v Franciji – oba v večinski lasti francoskega podjetja EDF.

Reaktor v Flamanvillu že 12 let zamuja z zagonom in je za milijarde presegel prvotni proračun. Druga EPR enota v Evropi, Okiluoto 3 na Finskem, pa se je tudi soočala z dolgimi zamudami in prekoračitvami stroškov, preden je bila lani zagnana.

V EDF so za Montel v zvezi z zamudami le dejali, da so vsi projekti, ki jih trenutno izvajajo, »izkušnje, iz katerih se učijo«, in bodo koristile drugim projektom v prihodnosti. 

Za to izbiro filtrov ni novic. Poskusite drugačno temo ali državo.

Prijava na EN.NOVICE

Prejemajte En.novice – energetske novice, intervjuje in komentarje, ki vas bodo v vašem e-predalu počakale vsak torek in četrtek, ob sredah pa lahko prejemate tudi strokovne novice o trgovanju z energijo v angleščini. Kot prejemnik novic Energetike.NET boste redno obveščeni tudi o aktualnih energetskih dogodkih v Sloveniji in regiji JV Evrope.

Vaš e-mail

SLO SEE & En.Trading news




Podatke bomo uporabili za vodenje baze prejemnikov in interne marketinške raziskave ter jih ne bomo posredovali tretjim osebam. S prijavo na novice ste seznanjeni in se strinjate z našimi Pogoji zasebnosti .
×

PRIJAVA NA EN.NOVICE


Prejemajte En.novice – energetske novice, intervjuje in komentarje, ki vas bodo v vašem e-predalu počakale vsak torek in četrtek, ob sredah pa lahko prejemate tudi strokovne novice o trgovanju z energijo v angleščini. Kot prejemnik novic Energetike.NET bo



E-poštni naslov






Podatke bomo uporabili za vodenje baze prejemnikov in interne marketinške raziskave ter jih ne bomo posredovali tretjim osebam.
S prijavo na novice ste seznanjeni in se strinjate z našimi splošnih pogojih.
×