Dr. Janez Potočnik: Stanje je daleč od optimističnega, a z rešitvami na obzorju
Datum: 13. november 2020
Avtor: Alenka Lena Klopčič
Kategorija: En.vizija
Tema:
Energetska politika
, Nove tehnologije
, Ekonomija
Zavedati se moramo, da je stanje daleč od optimističnega, je dr. Janez Potočnik, sopredsedujoči Mednarodni komisiji za vire pri OZN in nekdanji evropski komisar za okolje, začel letošnjo znanstveno konferenco MIC (Management International Conference) 2020, v organizaciji primorske Fakultete za management, pri čemer se je navezal na naše delovanje v današnji tržni ekonomiji.

Zakaj krožno gospodarstvo?
»Če kupite nov avto in ga nikoli ne uporabite, ste že prispevali dobršen delež emisij v ozračje,« je ponazoril, pri čemer je nanizal tudi, da se je globalna raba virov od 70-ih let do leta 2017 več kot potrojila, poraba surovin na globalni ravni je v istem obdobju narasla s 7,4 tone na 12,2 tone na prebivalca, po drugi strani pa proizvodnja surovin od začetka stoletja upada.

»Ljudje namreč ne potrebujemo avtomobilov. Potrebujemo mobilnost. Ne potrebujemo žarnic. Potrebujemo svetlobo. Prav tako ne potrebujemo hladilnikov. Potrebujemo ohlajeno in zdravo hrano,« je nanizal na novo prepoznane potrebe, ki orisujejo 'novo ekonomijo' najema storitev, kateri so po Potočnikovih besedah nove generacije, denimo, že tako ali tako domala povsem privržene.
2020 – budnica za pokvarjen kompas?

Ker pa so vsi ekonomski sistemi povsem prepleteni in ker še vedno ostajajo glavne človeške potrebe hrana, dom, mobilnost in nato druge stvari, potrebujemo ekosisteme, ki bodo podpirali zadovoljevanje teh potreb, med katerimi je Potočnik naštel vire, energetiko in procesiranje informacij. Za vse to pa je po njegovem nujno zagotoviti politike, ki bodo podpirale prehod od 'prihodkov in ustvarjanja bogastva' do prihodkov in distribucije bogastva', s tem pa do enakopravnosti in socialne pravičnosti ob zagotovitvi osnovnih storitev in vsaj minimalnih prihodkov.
Obenem je treba ustvariti pogoje za splošno odprtost za potrebno tranzicijo, med drugim skozi prevetritev izobraževalnih in strokovnih programov, je dejal. Tranzicija k bolj trajnostnemu gospodarstvu in družbi je neizogibna, je poudaril Potočnik in iskreno dejal: »Ljudje naj bi bili inteligentni. Čas je, da to dokažemo. Moramo popraviti naš pokvarjen kompas.«
Dr. Janez Potočnik: »Proizvodnja in poraba celotnih sistemov temeljita na logiki potrošništva, ki jo napajajo dobički in rast na osnovi količin, merjeno z bruto domačim proizvodom (BDP). Tega pa bi lahko ponazorili tudi s tem, da če hodimo hitro v neko smer, ne bomo dosegli cilja, če je ta smer napačna. Zato moramo popraviti napačen kompas!«
Svet 'po covidu-19' isti?

»Moramo bolj sodelovati, da bomo zgradili odpornejše družbe, ki bodo bolje pripravljene na krize, kot je današnja, pa tudi kos krizam, kot je 'kronična kriza' globalizacije in gospodarske transformacije.« V slednji Potočnik prepoznava 'hranilo' za podnebne spremembe in za prihodkovno neenakost, ki vodi v potencialno masovno nezaposlenost. Pri vsem tem sam prepoznava tudi pomembno vlogo znanosti, zategadelj bi morale biti prihodnje politike in odločitve bolj temelječe na znanosti.
Trgi so temeljni mehanizem za interakcijo med gospodarskimi akterji, proizvajalci in porabniki oz. potrošniki, produkcijski kapital pa je, tako Potočnik, precenjen in preplačan, medtem ko je kapital dela podcenjen in podplačan, kapital, ki nam ga zagotavlja okolje, pa v mnogih primerih sploh ni cenjen. To zatorej ne more voditi h gospodarskemu, socialnemu in okoljskemu ravnotežju in zato bi se morali signali gospodarskim akterjem spremeniti. Kot je dodal, podjetja razmišljajo strateško in načeloma vedo, kam želijo, in tudi vedo, kje so danes, se pa 'borijo' s tem, kako v tranzicijo ob tem, da ostanejo tudi kratkoročno dobičkonosna.
Zeleni dogovor in pokoronski stimulusi isti kovanec?

Kot še meni Janez Potočnik, potrebujemo nasploh več 'krožnosti' tudi v lokalnem in globalnem upravljanju, pri čemer po njegovem v Evropi še nismo imeli boljšega trenutka za prehod od zgodovine na virih temelječega imperializma v ero odgovorne rabe naravnih virov z omilitvijo ranljivosti (teh) virov in sočasno krepitvijo pripravljenosti in odpornosti (na izzive).
Svet pa ni preprost in tako tudi ne ponuja povsem preprostih rešitev, je dr. Janez Potočnik med drugim dejal v razpravi, ki je sledila njegovemu uvodu v letošnjo konferenco MIC 2020, ki se je začela včeraj in poteka tudi danes, ko bo ena od sekcij posvečena tudi energetiki.
Spletne konference se lahko udeležite tukaj: www.mic.fm-kp.si.
PREVERITE TUDI
-
16.11.2020 - Kaj usmerja energetska podjetja na zeleno pot in kako aktivni so slovenski končni odjemalci pri menjavah dobavitelja?
-
18.11.2020 - Boštjan Videmšek: Vsaka tehnologija se lahko sprevrže v orožje
-
15.12.2020 - Gospodarstv(enik)om tiktaka 'podnebna ura'; državni sekretar za večjo integracijo energetskih sektorjev
-