Doc. dr. Drago Papler: Vselej gre za energijo!
Datum: 24. december 2020
Avtor: Alenka Lena Klopčič
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, En.vizija
Docent dr. Drago Papler, strokovnjak za raziskave, razvoj, kakovost in upravljanje z energijo, univerzitetni profesor, znanstveni sodelavec, publicist, literat, urednik, fotografski in video ustvarjalec, je 60. letnico bogatega ustvarjalnega življenja zaokrožil s povsem različnimi zaokroženimi tematskimi stvaritvami, in sicer na strokovno-znanstvenem področju z raziskavo 'Vpliv elektroenergetike na industrijski razvoj Kranja in znanstveno raziskovalni model upravljanja z energijo in sistemov vodenja kakovosti', na medijskem področju s prispevki o elektroenergetiki v strokovnih revijah in z dokumentarnimi video oddajami, na domoznanskem področju s knjigo 'Franc Kern, Človek, ki drži besedo', na umetniškem področju pa s sedmimi fotografskimi razstavami 'Slikovita sopotja' in z nedavno izdajo pesniške zbirke 'Sopotja'. Ker prazničnemu času pritiče nekaj prazničnega duha, še sploh v letu, ki mu ni primerjave (na to zelo neposredno nakaže tudi zaključek pričujočega prispevka; op. p.), smo se tokrat odločili za opravili malo drugačen, ustvarjalno navdahnjen, intervju. Naš tokratni sogovornik v sebi prepleta notranje nevidne elementarne sile - “elektrončke”, kot jim pravi sam -, ki mu dajejo življenjske impulze in nenehni izziv in polet med energetiko in znanostjo, med publicistiko in umetnostjo, med pedagogiko in mentorstvom, med ustvarjanjem in ljubeznijo. Spoznajte Draga Paplerja. In nekaj njegovih pesmi.
»Povezava energetike in kulture je sinergijska, ko se prepletata tehnična realnost in ustvarjalna izpoved,« ste dejali v enem zadnjih intervjujev, v katerem ste spregovorili predvsem o vaši pesniški zbirki Sopotja (recenzijo si lahko preberete TU; op. p.), ki je ugledala dan letošnjo jesen, zaradi razglašene epidemije in z njo povezanih ukrepov pa je bila javna predstavitev odpovedana. Kaj še lahko poveste o prepletu notranjega sveta, ali natančneje človekove notranje energije, in pa zunanje energije, ki človeku služi predvsem kot – energetika?
Mogoče sem bolj znan po strokovnem in znanstvenem delu na področju energetike in ekonomije, po pedagoškemu delu ter kot medijski človek po publicističnem in video ustvarjanju. Manj znan je moj notranji svet. Svet ko zapišem misel, esej ali pesem, v objektiv pa ujamem odseve življenja, narave in stvaritev. Pisanje je moj notranje izpovedovanje in izražanje misli, ki me tarejo, zaposlujejo in dajejo zadovoljstvo.
V sebi prepletam notranje nevidne elementarne sile – “elektrončke”, ki mi dajejo življenjske impulze in nenehni izziv in polet med energetiko in znanostjo, med publicistiko in umetnostjo, med pedagogiko in mentorstvom, med ustvarjanjem in ljubeznijo. Refleksija zunanjega in notranjega doživljanja ter razmišljanja se zrcali v nastajanju pesmi. Ustvarjanje je moje notranje izpovedovanje in izražanje misli, ki me tarejo, zaposlujejo in dajejo zadovoljstvo. Želja vsakega ustvarjalca je, da svoja dela objavi in s tem pokaže na ogled in v oceno opazovalcev in bralcev.
Motivi ujeti v fotoaparat ali literarno obliko izražajo občutja in misli kot odsev pogledov, idej, hrepenenj in izzivov. Z njimi izražam nenehno iskanje v energetski dvopolnosti plusa in minusa, narave in vtisov, impresij, ki jih doživljam. V sebi prepletam notranje nevidne elementarne sile – “elektrončke”, ki mi poganjajo življenjske impulze; povezujem znanost s prakso, izobraževanje in gospodarstvo, ustvarjanje in umetnost, publicistiko in kulturo.

Zaradi epidemioloških razmer je bila predstavitev pesniške zbirke Sopotja v zbirki Frontier založbe Kulturni center Maribor odpovedana. Potekala je virtualna predstavitev na Si.TV in KCM ter GTV – Gorenjska televizija o izvedenem literarnem večeru Sopotja v Radovljici. Sopotja je bil zadnji recital v življenju Alenke Bole Vrabec, ki ga je izvedla z Linhartovim odrom v Slomškovi dvorani v Radovljici 28. septembra 2019. Tenkočutno je izbrala moje pesmi in jih izvedla, v uro dolgem recitalu z glasbeno opremo, s članicami Linhartovega odra, katerim sem se pridružil. Lepo je bilo sodelovati in obetal se je nov majski pesniški večer v Čopovi hiši v Žirovnici. A življenje izjemne kulturne ustvarjalke, igralke, režiserke, prevajalke in organizatorice kulturnega življenja Alenke Bolec Vrabec se je na svetovni dan gledališča 27. marca 2020 nenadoma izteklo.
SPOMIN JE EDINA LUČ
Utihnil je njegov glas,
obstalo je njegovo srce.
Ostali so le sledi pridnih rok
in kruto spoznanje, da ga ni več.
Spomin na doživeto in ustvarjeno
je edina luč, ki ne ugasne…
Dr. Drago Papler
Najstarejša pesem Na položajih je nastala pred štiridesetimi leti, ko sem služil vojaški rok, najnovejša je haiku Ostani doma. S prispodobami pomagam izpovedovati misli in čustva. Na drugi strani sem kot realist vpet v sodobni čas, čas hitrega razvoja, tehnologije, industrije, elektrike in napredka ter nenehnih sprememb.
Vesel sem, da sem obeleževanje 40-letnice domoznanskih, medijskih, strokovno-znanstvenih in umetniških sopotij zaokrožil s prvencem, pesniško zbirko Sopotja, ki je izšla v zbirki Frontier Poezija, izdajatelja Kulturni center Maribor.
Dve pesmi Štirideset let in Novoletne lučke sta že uglasbeni. Marko Kavčič, profesor glasbe in zborovodja na Osnovni šoli Naklo je skomponiral glasbo, aranžmaje pa je prispeval njegov sin Jure Kavčič, absolvent Akademije za glasbo. Šanson Štirideset let je hvalnica elektroenergetskemu napredku in tehnološkemu razvoju, kjer so generacije katerim pripadam, vztrajale na delovni poti z zanosom, uspehom in zgledom. Motiv ameriškega ljudskega napeva 'Christmas' na moje besedilo Novoletne lučke pričara praznično božično vzdušje, ki ga v teh dneh doživljamo ob domačem družinskem ognjišču.

Karierni krožni tok. Vse življenje delam v elektrogospodarstvu. V tej panogi dejansko sklepam cel krog. Začel sem na področju investicij distribucijskega omrežja, nadaljeval v prodaji električne energije, zadnjih štirinajst let se ukvarjam z investicijami, raziskavami, razvojem, kakovostjo in upravljanjem z energijo. Zaokrožil sem od proizvodnje do distribucije in prodaje ter v zadnjem času do samooskrbnih elektrarn. Da je krožni rok sklenjen in še bolj zanimiv, je poskrbela v zadnjih letih poklicne poti vloga svetovalca direktorja za raziskave in razvoj ter vloga predstavnika vodstva za kakovost in upravljanje z energijo v podjetju Gorenjske elektrarne.
Izobraževalni krožni tok. Ko sem se pred mnogimi leti zaposlil kot elektrotehnik, sem se vzporedno ukvarjal z novinarstvom, urednikovanjem in publicistiko. Radovednost, volja in nek krožni tok življenja so me usmerili v to, da sem z izobraževanjem dosegel šest poklicev vseh stopenj – od inženirja elektroenergetike do doktorja znanosti s področja managementa. Za krožno povezanost vsega morda poskrbi prav ukvarjanje z novinarstvom, po katerem me mnogi najbolj poznajo, hkrati pa je to med vsemi polji mojega delovanja edini poklic, za katerega nimam formalne izobrazbe.


Na 42. regijsko fotografsko razstavo Ujeti pogledi 2020 se je v temi naključja uvrstil tudi moj motiv Med. Virtualna razstava za območje občinskih izpostav JSKD za Gorenjsko je potekala 9. decembra 2020 v organizaciji Foto kluba Anton Ažbe Škofja Loka.
Z razstavo fotografij Sledi sopotij obogatene z verzi iz pesniške zbirke Sopotja, sem obeležil 40-letni jubilej kulturno-umetniškega ustvarjanja. Opus fotografij je izbor vrhuncev in naključnih trenutkov motivov, ki sem jih ujel v objektov fotoaparata v dvajsetih letih. V pesniški zbirki Sopotja poglavja ločujejo izbrane fotografije, ki so povezovalni element, ki v črno-beli tehniki daje likovno ilustracijo. Umetnostni zgodovinar in likovni kritik ddr. Damir Globočnik je iz moje obsežne fotografske zbirke izbral fotografije iz katerih sem v zadnjih treh letih pripravil sedem razstav na razstaviščih organizatorjev LIK Naklo, Sotočje Radovljica, BB Kranj, Elektro Gorenjska Kranj, Muzej Občine Šenčur, Cafe galerije Pungert Kranj, nekaj posebnega pa je bila letošnja razstava 'Upodobljene rime' dvajsetih ustvarjalcev v Naklem, ki so ilustrirali pesmi.
Včasih rečem, da mi 'problemi' dajejo snov, ideje in izziv za nove raziskave in knjige. Povezujem kvalitativne in kvantitativne metode. Blizu so mi tekstovna vsebina, pol-strukturirani intervjuji in družboslovno tehtanje, seciranje vzorcev z več zornih pogledov, kjer skozi zaznavanje izluščim motive in skupne kategorije ključnih dejavnikov v širši dimenziji motiviranosti in zadovoljstva upravljanja. Sem vztrajen in potrpežljiv pri zbiranju in urejanju podatkov, ki temeljijo na naravoslovnih in tehničnih osnovah za številčno obdelavo in pojasnjevanje zakonitosti s kvantitativnimi metodami in napovednimi analizami.
Potreben je pravi pristop, opredelitev metodologije, proučitev, definiranje gradnikov in analiziranje podatkov, da se oblikuje ustrezni model z rešitvijo kot dodana vrednost za rešitev 'problema' in razvojnega prispevka.
Ko me tarejo skrbi in podzavestne misli ne morem spati in pišem. Ko to dam na papir ali zapišem v računalnik, mi odleže. Včasih so se sodelavci čudili, ko sem jim pošiljal elektronska sporočila sredi noči. Tudi kakšen verz, misel, ideja ali pa shema raziskave, je nastala v podzavesti in ko sem se zbudil, sem jo hitro zapisal na papir. 'Problem' dam ven iz sebe in takrat lahko mirno zaspim. Po drugi strani pa 'problemi', morajo biti, da imajo raziskovalci delo. Nočne ustvarjalne ure se štejejo dvojno.
Sprašujete, kako ur ima moj dan (smeh)? Zidar bi rekel, da sem držal meter krivo, če bi odgovoril v smislu pesmi skupine 'Čudežna polja', o kateri sem pred 39 leti pisal za revijo Stop: Petindvajset ur na dan (smeh!).
Protiutež znanstvenega in strokovnega dela mi je bilo umetniško ustvarjanje od fotografije, poezije do literature. Ob 40-letnici domoznanskih, medijskih, strokovno-znanstvenih in umetniških sopotij sem imel fotografsko razstavo Pogledi sopotij v Muzeju Občine Šenčur, 16. aprila 2019. Dogodka se je udeležil tudi Franc Kern, ki je ob koncu dogodka izven programa stopil k mikrofonu in spregovoril o najinem sodelovanju v preteklosti in razkril, da je prišel čas za pripravo njegove biografije, ki mi jo je zaupal. Pobudo sem sprejel. V zadnjem letu sem pogosto prihajal k Francu Kernu v Srednjo vas pri Šenčurju. To mi je preprečila le zapora občinskih meja zaradi ukrepov zaradi razglašene epidemije.
Knjiga ni projekt za nekaj mesecev, kot si je junak zgodbe sprva predstavljal. Je mnogo več in kompleksnejši, časovno daljši projekt. Knjiga je velika, obsežna in zanimiva zgodba, ki jo prežema velika volja in zanos pri delu. Z zgodbo sem se na nek način poistovetil. Z delom in življenjem Franca Kerna imava kar nekaj skupnih vzporednic in podobnih značilnosti. Blizu mi je njegova sled skozi razvoj krajev in sodelovanje z ljudmi, kar nadgrajujem z znanstvenim proučevanjem in dokumentarnim beleženjem s sliko, filmom, s članki in s knjigami. Človek, ki drži besedo, biografija o Franci Kernu je v zaokroženi knjižni obliki od idejne zasnove, besedil, dokumentov, fotografij, uredniškega dela do organizacije pri oblikovanju do tiska novo področje mojega celovitega založniškega ustvarjanja.
V STIKU Z LJUDMI
Za delovanje v lokalni skupnosti so pomembni strpnost, pogovor in včasih tudi iskanje kompromisov. In ko je to doseženo, dogovor sklenjen, s pedantnostjo skrbi za uresničenje načrtov in doseganje postavljenih rokov. Spoštuje dogovore in načela. Je človek. Človek, ki drži besedo. Franc Kern je v tem pogledu legenda, za zgled.
Dr. Drago Papler
Prvo biografijo sem napisal kot podlistek Albin Novšak – skakalec in elektromonter, ki je izhajala v časopisu slovenskega elektrogospodarstva Elgo leta 1986. Načrt je bil o večji publikaciji, ko je planiški orel zaprl svoja krila leta 1992. O tržiškem elektroinženirju in pesniški duši Francu Pavčiču Radu je pripravljeno besedilo in fotografije za objavo ob njegovi 100-letnici rojstva. Napisano imam Kroniko ansambla bratov Avsenik, ki sem jo pripravljal ob postavljanju stalne muzejske zbirke v Begunjah. Še veliko legend iz medijskega, znanstvenega, strokovnega, kulturnega sveta in javnega življenja, ki sem jih kot sopotnik dogodkov srečeval na svoji poti in si zaslužijo zapise v zgodbah, bi lahko omenil. Rad bi tudi nadaljeval zgodbe Pod gorami, folklorne in spominske pripovedi iz krajev pod Dobrčo, Kriško goro, Storžičem in Krvavcem, ki je izšla pri založbi Znanstveno raziskovalnega centra SAZU leta 2017. V nastajanju je tudi že knjiga o Voklem z osrednjim Prostovoljnim gasilskim društvom, ki povezuje niti razvoja celega kraja.
Imam torej kar nekaj zamisli, sem pa odprt za pobude in želje ljudi, ki si želijo knjižnih biografskih portretov.
KNJIGA JE KOT MOGOČNA JABLANA
S poglobljenim raziskovanjem, z vedno novimi gradivi ter s preverjanjem virov je presegel biografijo prvega šenčurskega župana in vedno bolj postajal pričevanje o družbenem in infrastrukturnem razvoju prostora v različnih političnih sistemih ter o velikem prizadevanju za napredek podeželskega in primestnega območja. Knjiga je zgodba o človeku, ki se je z vso vnemo razdajal za lokalno skupnost in je bil ponosen na dosežke. Opisuje žilavega in odločnega človeka, ki ve, kaj hoče, in to tudi uresniči s pomočjo sodelavcev, ki jih vodi. Je živ spomenik dela in življenja Franca Kerna, od mladosti do zrelih let, ko je izkušnje iz društvene organizacije, kot je gasilstvo, pa tudi podjetništva in lokalne samouprave prenašal na naslednje generacije.
Knjiga je kot mogočna jablana, ki jeseni bogato obrodi. Izhaja na pragu jeseni, na pragu 90-letnice Franca Kerna, v poklon in zahvalo za vse, kar je dobrega naredil za svojo Srednjo vas in občino Šenčur.
Dr. Drago Papler
Okrogli 40-letni jubilej stika z elektroenergetskimi informacijami praznujem tudi sam. Ko mi je 22. novembra 1980 takratni novinar in kasnejši glavni in odgovorni urednik glasila 'Elektrogospodarstvo' Marko Pirjevec, ob otvoritvi Razdelilne transformatorske postaje Radovljica, dal službeni fotoaparat in dejal naj pokrijem dogodek, me je 'vrgel v vodo'. ''Padel sem not'r'', v svet energetskih informacij, kateremu sem zvest štirideset let. Knjiga Medijska sopotja pa tudi že nastaja (nasmeh).
Strokovno informiranje o podpori izgradnje pomembnih energetskih objektov od proizvodnje, prenosa do distribucije, je pomembno tudi v širšem prostoru z obveščanjem in ozaveščanjem družbene skupnosti o nujnosti izgradnje potrebnih energetskih objektov, katerim zaradi včasih enostranskih informacij izven elektroenergetske stroke, javnost ni naklonjena.
Zadnjih dvajset let novega tisočletja, ko so se v elektroenergetskem sistemu zgodile korenite spremembe na področju strukturnih sprememb, organizacije, trgov in tehnologije, kar samo kliče po novi knjigi o zgodovini razvoja elektrogospodarstva. Hkrati pa ne smemo pozabiti na sistematično spremljanje zgodovine in napredka. Imam zbrano gradivo za strokovno objavo in znanstvene raziskave in dajem pobudo za oblikovanje dokumentarno raziskovalnega analitskega gospodarskega odseka v okviru skupne funkcije podjetij slovenskega elektrogospodarstva.
Naj pri tem omenim, da sem se rodil leta 1960, ko je izšla tudi prva knjiga 'Kranjski zbornik', v kateri Mestna občina Kranj s periodično izdajo vsakih pet let sistematično zapisuje svojo zgodovino, za novo izdajo Kranjski zbornik 2020 pa sem za poglavje 'Politika in gospodarstvo' napisal članek 'Vpliv elektroenergetike na industrijski razvoj Kranja' od Elektrarne Vinka Majdiča do današnje družbe Elektro Gorenjska. Sodeloval pa sem tudi v Uredniškem odboru Kranjskega zbornika 2020, ki je v novi knjigi umestilo 32 avtorskih prispevkov v devet tematskih poglavjih.
No, klasični način informiranja pa seveda v digitalni dobi, kot novo komunikacijsko orodje, dopolnjujejo hitre informacije in video posnetki na spletnih portalih in na socialnih omrežjih, ki jih online pregledujemo na računalnikih, tablicah in na pametnih telefonih.
MEDIJSKI ČLOVEK
Pogledam časopis – v njem je tvoj članek,
poslušam radio – zaslišim tvoj glas,
gledam televizijo – vidim tebe.
Misliš, da bo zasvetila luč, ko jo bom prižgal?
Iz žarnice boš ti – Papler – ven pogledal.
Ker si povsod!
(Rekel in ostal živ: Boris Jalovec, 1994)
Kje vas bomo torej 'srečali' v bližnji prihodnosti?
Leto 2020 je bilo s epidemijo COVID-19 nekaj posebnega in osebno usodnega. Izgubil sem službo.
Nekaj v kar nikoli v življenju ne bi pričakoval, nekaj kar nikoli ne bi verjel, da je možno da se zgodi v elektrogospodarstvu. Pa se je. Pred 40 leti sem torej napisal prve prispevke za časopis Elektrogospodarstvo. Doživel sem vzpone in padce, veselje in žalost, nepozabne, vzhičene uspehe na bogati karierni poti in nizke udarce intrig. Mostov za seboj nikoli nisem podiral in - kot 'pravi sopotnik' - sem vedno za seboj puščal pot priložnosti za sodelovanja. Predčasen nepričakovan sestop in neljub zaključek delovnega razmerja v družbi Gorenjske elektrarne v skupini Elektro Gorenjska, ima grenak priokus. Tako, kot pred leti, ko sem bil umaknjen iz časopisnega sveta publikacije Naš stik in je podjetje izstopilo iz članstva Slovenskega združenja elektroenergetikov CIGRE-CIRED, sam pa sem ostal del sistema, v katerem sem nadaljeval pot kot individualni član.
Kot sem dejal ob prevzemu redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga v podjetju Gorenjske elektrarne z obrazložitvijo, da je zaradi posledic epidemije COVID-19 na gospodarstvo, s tem pa tudi porabo in ceno električne energije, delodajalec reorganiziral in prenesel z novo strategijo skupne dejavnosti kakovosti in upravljanja z energijo med ostale sodelavce ter naloge s področja tveganj, korporativnega komuniciranja in marketinga na materinsko Elektro Gorenjska, bo čas pokazal o primernosti izvršenega dejstva eno leto pred izpolnitvijo pogojev za upokojitev. Ko bodo zaceljene rane, bo analiza odločitev menedžerjev mogoče zanimiva za znanstveno knjigo.
Ob tem pa ugotavljam, da so mi morda celo naredili uslugo in daljnovidno potrdili mojo odločitev za razvojno raziskovalno-izobraževalno smer, ki jo nadgrajujem na višji ravni.

Energija, ekonomija in ekologija so teme, ki jih študijsko povezujem kot univerzitetni profesor magistrskega študija Gospodarski inženiring Poslovno-tehniške fakultete Univerze v Novi Gorici.
ENERGIJA, EKONOMIJA, EKOLOGIJAEnergija, ki nas obdaja je naravna ̶ voda in sonce,
potrebna je za rast drevesa in odprtje cveta.
Električna energija zažari, za njo ostajajo posledice,
potrebna je za razvoj tehnologije in svetovnega spleta.
Ekonomija poganja svet ̶ kapital in znanje,
ljudje obvladujejo dobrine, varčevanje in porabo.
Ekonomski učinki cilj so za zadovoljstvo in upravljanje,
potrebni so za industrijski razvoj in gospodinjsko uporabo.
Okolje v katerem živimo, je naša prednost ̶ naravna idila in zdravje,
ohranjanje preteklih generacij in trajnostni motivi.
Ekologija je naša skrb za čisto okolje in sonaravne ideje,
v njej zrcalijo se ekološka zavest in novi izzivi.
Energija poganja nam vsakodnevni ritem življenja,
ekonomija vodi nas med ponudbo in povpraševanjem,
ekologija spodbuja nas za okoljska izobraževanja,
energetika, gospodarstvo in ekologija skupaj pa s povezanim sodelovanjem.
Dr. Drago Papler
PODJETJE
Podjetje so naprave in ljudje,
ki delujejo in živijo za dober dosje.
Naprave zagotavljajo tehnološko celoto,
podjetje ljudi povezuje v organizacijsko enoto.
Bistvo podjetja je dobra razvojna strategija,
proizvodnjo spodbuja zavzet kader in nova tehnologija.
Zadovoljstvo zaposlenih potrjuje pripadnost,
družbena odgovornost odraža trajnost.
Podjetje je odprto za koristne pobude,
realizacija naložb, so dolgoročne spodbude.
Viri, proizvodnja, moč je tehnično načrtovanje,
poslanstvo, cilji so podjetniško pojmovanje.
Načrtujemo termine kot piloti polete,
kondicija družbe naše so vrednote.
Kakovost je naša odlika,
pohvala naročnika in nagrada nas mika.
Podjetje išče nove priložnosti za finance,
da pride do uspešne bilance.
Lastniki se rezultatov veselijo,
ko dividende sebi razporedijo.
Na trgu prodaja naj lepo cveti,
marketingu naj se družba posveti.
Za finančni tok podjetje naj poskrbi,
da bo lahko delovalo nemoteno, brez skrbi.
Podjetje naj bo razvojno naravnano,
prisluhne naj novim idejam spontano.
Podpira naj razvoj in raziskave,
zagotavlja naj učinkovitost naprave.
Raziskave, razvoj, projekti so osnova za rast,
vsak direktor si želi zagotavljati oblast.
Ideje prinašajo koristne napredke,
inovacije zagotavljajo zgledne dosežke.
Podjetje naj ima v družbi ugled,
da to veš, ni potrebno biti vseved.
Reference so odličen renome,
v družbi najboljših to veliko pove.
Prepoznavnost je pomembna stvar,
podcenjevati je ne smeš nikdar.
Znanje ne sme biti bariera,
izkušnje so odlična kariera.
Podjetje brez ohranjene zgodovine,
je podobno človeku brez kreative.
Brezhibno delovanje,
to je naše verovanje.
Strokovno in lokalno povezovanje,
je most za širše interdisciplinarno sodelovanje.
Podjetje naj še dolgo živi,
in ljudem zaslužen dohodek zagotovi.
Dr. Drago Papler
ŠTIRIDESET LET
Štirideset let v večnosti narave je kratka doba.
Štirideset let v življenju človeka je srednja, zrela doba.
Štirideset let v razvoju družbe je dolga doba.
Štirideset let delovne dobe je polna doba.
Štirideset let elektroenergetskega napredka v stoletnem obdobju je pomemben čas.
Štirideset let tehnološkega razvoja je čas sprememb in prilagajanj.
Štirideset let rasti podjetja je raznolik, bogat in ustvarjalen čas.
Štirideset let dela generacije je aktiven delovni čas.
Hvala podjetju, ki je zagotavljalo delo in kruh generacijam, od prednikov do sodobnikov.
Hvala sodelavcem, ki ste vztrajali na štiridesetletni delovni poti z zanosom, uspehom in zgledom.
Hvala soustvarjalcem, ki ste mi omogočili, mi pomagali in me spodbujali pri nastajanju knjige.
Hvala vam, sopotniki, za zaupanje na nadaljnji poti novih idej in izzivov.
Dr. Drago Papler
No, nazadnje sem prebrala še, da imate tudi vnučke … Kaj vse - kakšne energije – pa bo zaobjemal vaš očesni objektiv v bližnji prihodnosti?
Barvita jesen in živahnost vnukov je ponudila motive za pesniško in fotografsko ustvarjanje. Z vnuki podoživljam mladost, čas, ki bi ga rad ustavil, pa vse prehitro odhaja.
Poti ustvarjalnosti in poti življenja pa niso ravne, temveč se vijejo včasih oblo, drugič oglato. Tako se umetniško izražanje in večplastna poklicna ustvarjalnost prepleta. Pesem Vmesni čas, ki je na zadnji strani pesniške zbirke je kar primerna prispodoba za čas, ki ga doživljam, čas dosežkov in srečnih naključij, v zadnjem letu pa so me presenetile čudne in nepredvidljive odločitve. Izzivi v življenju mi dajejo smisel ustvarjanja in bivanja. Sopotja življenja me vodijo k cilju po različnih poteh.
NOTRANJI IMPULZI
Narava nas prevzema s svojo idiliko in samoto,
občudujemo njeno večnost in lepoto,
daje nam duhovno hrano in dobroto,
v njej lepo je in doživeto.
Narava nam daje impulze notranjega občutja,
ko požene v nas elektrončke strahu in ugodja,
nemiren tok po žilah se pretaka in opozarja,
elektrika nevidna v srcu bolečine in veselje naznanja.
Tiha sila uravnava življenjske ritme in počutja,
ko podajamo v neznani svet se po odkritja,
popotniki spoznavamo moč prostora in okolja,
čutimo v sebi energijo, nove razsežnosti in spoznanja.
Življenjsko energijo začutimo v podzavesti in razmišljanju,
ko elektrončki sprožijo se pri reakciji in ustvarjanju,
vzneseno se poraja odločna volja po željah in hotenju,
ko elektrika v nas samih uravnava notranji motor v življenju.
Dr. Drago PaplerSKRIVNOSTNA SILA
Prinašala dvom je kot skrivnostno čudo,
nova energija ustvarila močno je svetlobo,
bila je nad takratno veliko modo,
ko turbine poganjale so vodo.
Odkrita je bila obnovljiva surovina,
žlahtna energija kot iskana svila,
za vse ljudi nepogrešljiva dobrina,
potrebna nova skrivnostna sila.
Ljudje spoznali so njeno moč,
za delo strojev uporabna bila je povsod,
električna luč posvetila je v noč.
Spremenila je ljudi in način življenja.
Elektrika v vsakem trenutku rabi se povsod,
postala vir je našega občudovanja.Dr. Drago Papler
LUČ IN MOČ
Elektrika je luč, ki žari,
elektrika je moč, ki krepi,
elektrika je bila našim prednikom vera,
elektrika je v knjigi ujeta 20. era.
Dr. Drago Papler
(Iz zbirke Sopotja)