Dave Jones, Ember: Energetska tranzicija ne potrebuje subvencij, temveč predvsem stabilen okvir
Datum: 27. oktober 2020
Avtor: Alenka Lena Klopčič
Kategorija: En.vizija
Tema:
Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
, Ekonomija
, En.vizija
»Spremljamo globalno tranzicijo v elektroenergetiki in prišli smo do zanimivih ugotovitev. V prvi polovici letošnjega leta je denimo svet prvič v zgodovini desetino električne energije proizvajal v vetrnih in sončnih elektrarnah, kar je skoraj toliko, kot je proizvede v jedrskih elektrarnah. Obenem pa ta energija iz vetrnih in sončnih elektrarn nadomešča premog,« je za Energetiko.NET dejal Dave Jones, analitik za področje električne energije in glavni avtor Globalnega pregleda elektroenergetike, ki ga je objavilo neodvisno podnebno mislišče Ember. To se v svojem delovanju posveča pospeševanju globalne elektroenergetske tranzicije, v video intervjuju z Jonesom pa smo načeli vse vidike obnovljivih virov, vključno z negativnimi cenami električne energije, ki smo jih letos spremljali v srednji Evropi.

Vendar pa so med državami glede tega, kako se spopasti s trenutnimi razmerami v energetiki, velike razlike – predvsem v JVE, kjer so številne države še vedno močno odvisne od premoga. Na vprašanje, kakšen je njegov pogled na prehajanje s premoga na plin v elektroenergetiki ter ali je to vedno smiselno ali je včasih bolje preiti neposredno na obnovljive vire, je Jones za primer navedel ZDA, kjer se je proizvodnja v premogovnih elektrarnah v zadnjem desetletju prepolovila, pri čemer sta tretjino nadomestili vetrna in sončna energija, približno dve tretjini pa plin. A zaradi izpustov metana, ki jih povzroča plin, je to v podnebnem smislu prineslo zelo skromno izboljšanje. Jones je zato bolj naklonjen prihodnosti vetrne in sončne energije kot prihodnosti plina.
Zakaj je »varno« vlagati v obnovljive vire
Toda ali je danes kljub temu pametno vlagati v obnovljive vire, tudi glede na negativne cene električne energije, ki smo jim bili nedavno priča? V odgovoru na to vprašanje je Jones pojasnil, da večina držav za gradnjo vetrnih in sončnih elektrarn že uporablja sistem dražb, ki industriji vetrne in sončne energije zelo dobro služi, saj tako ni izpostavljena veleprodajnim cenam. Nove zmogljivosti za proizvodnjo električne energije iz OVE pravzaprav še znižujejo cene za končne odjemalce.

Kar zadeva energetsko tranzicijo, smo Jonesa vprašali, ali trajnostna energija v njegovem besednjaku vsebuje tudi jedrsko energijo. »Ne nasprotujem jedrski energiji,« je odgovoril in dodal, da na vprašanje, kako pomembno vlogo naj v skupni strukturi virov igra jedrska energija, še ni enoznačnega odgovora.
So pa naložbe v obnovljive vire varnejše, in sicer prav zaradi sistema dražb, je spomnil Jones. Po njegovih opažanjih je navdušenje, ki vlada nad vodikom, morebiti nekoliko pretirano – kot pravi, bi se morali usmeriti v smiselne načine rabe. Ključno je zgraditi infrastrukturo na tak način, da zares koristi, in tam, kjer je najbolj potrebna, ne pa denimo uporabljati vodika za ogrevanje gospodinjstev, je poudaril, pri tem pa omenil tudi vlogo vodika pri izravnavanju sistemov zaradi spremenljive proizvodnje energije iz obnovljivih virov. Je pa prepričan, da bomo že v nekaj letih imeli na voljo nekaj povsem novih energetskih rešitev in tehnologij.
Energetska tranzicija predvideva drugačno vlogo končnih odjemalcev

Res je, da bodo morali odjemalci v prihodnje aktivneje sodelovati v sistemu, zato bi utegnila postati njihova vloga zanje bolj zapletena, kot je bila v preteklosti. Kako si torej Jones predstavlja energetsko prihodnost, predvsem v luči svežnja za okrevanje Unije po pandemiji covida-19, ki je težak 1.850 milijard evrov in obsega proračun EU za obdobje 2021–2027 v vrednosti 1.100 milijard evrov ter nov 750 milijard evrov vredni instrument za okrevanje 'Next Generation EU' (VEČ)?

Celotnemu pogovoru z Davom Jonesom lahko prisluhnete TUKAJ.
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.
PREVERITE TUDI
-
17.02.2020 - Aleš Prešern, Siemens Energy: Energetske tranzicije še ne bo tako kmalu konec
-
14.09.2020 - Končni odjemalci postajajo konkurenca energetskim podjetjem
-
-
22.10.2020 - Dr. Janis Varufakis: Nismo niti blizu zelenega prehoda
-
23.10.2020 - Vetrna energija bo postala eden glavnih dejavnikov obsega in stroškov odstopanj
-
23.10.2020 - Današnji hip(ni) temi: Prožnost na strani odjema in obnovljivi viri v stavbah
-
27.10.2020 - Montel Weekly: »Zgorevanje je 'stvar' 20. stoletja«
-
28.10.2020 - Bodo mehanizmi financiranja v okviru sistema EU ETS prinesli uresničitev evropskega zelenega dogovora?
-
30.10.2020 - EK zbira povratne informacije o oceni učinka posodobitve sistema EU ETS
-
05.11.2020 - Mehanizmi financiranja: Več doslednosti pri merilih za zelene projekte
-
10.11.2020 - Ember: Sedem držav EU ogroža dosego podnebnega cilja za leto 2030
-
19.01.2021 - EK: Število ur z negativnimi cenami elektrike se je zaradi naraščajočih OVE več kot podvojilo