Današnji hip(ni) temi: Prožnost na strani odjema in obnovljivi viri v stavbah
Datum: 23. oktober 2020
Avtor: Alenka Lena Klopčič
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Nove tehnologije
Vključevanje obnovljive energije v omrežja je izziv za prav vsakega energetskega akterja, medtem ko je 'upravljanje prožnosti' postalo današnja hip(na) tema, čeprav nikakor ne predstavlja nekaj novega, je na četrtkovem dogodku v sklopu Montelovega zelenega tedna 2020 spomnil Kurt Reynders, ki je pri francoski družbi Engie zadolžen za razvoj poslov in produktov, ob čemer je pojasnil, kako se je s tem izzivom spopadel Engie. – Da je zelena tehnologija, ki temelji na obnovljivih virih energije, prav tako že dolgo tukaj, zategadelj ne potrebujemo več raziskav in razvoja, izgovorov (za akcijo) pa preprosto ni več, pa je na nedavnem webinarju citiral znanega ekonomista in političnega svetovalca Jeremyja Rifkina direktor podjetja Menerga Danijel Muršič.
Upravljanje prožnosti je postalo po optimizaciji proizvodnje energije celo ena od osrednjih dejavnosti družbe Engie, ob čemer v družbi verjamejo, da se bo ta z novimi vrstami prožnosti še okrepila, svoje zmožnosti upravljanja prožnosti pa želijo razširiti tudi na druge tehnologije, vključujoč baterije, pretok energije iz električnih vozil v omrežje (EV to Grid) in poslovanje med podjetji in potrošniki oz. porabniki (B2C). To področje je torej postalo del korporativnih inovacij, ki vključujejo različne aktivnosti, od raziskav do dejanskih inovacij, je pojasnil Reynders.Poslovne priložnosti »pred« in »za števcem«

Razvoj poslov in produktov pri družbi Engie torej vključuje pakete s 'pametnimi električnimi vozili', lokalnimi energetskimi skupnostmi, upravljanjem odjema v kombinaciji z baterijami in tudi z mobilnim shranjevanjem, ali pa denimo paket s fotovoltaiko oz. vetrno proizvodnjo v kombinaciji s shranjevanjem in nenazadnje tudi s 'prožno elektrarno', je pojasnil Reynders ter dodal, da pomeni ponudba takih storitev za podjetje seveda tudi določena cenovna tveganja. Ta tveganja torej skušajo deliti z odjemalci oz. partnerji, je zaključil.

Kako lahko zmanjšamo stroške izravnave? Po navedbah Tora Wilhelma Havaga iz norveške družbe Tussa Energy nam lahko pri tem pomagajo napovedi umetne inteligence, ki temeljijo na modelih napovedovanja vremena in ki zagotavljajo 35 odstotkov natančnejše napovedi od dosedanjega manualnega napovedovanja. To je še posebej pomembno za pripadajoče trgovanje na trgu za dan vnaprej. Poleg tega imajo na voljo več megavatov za trgovanje znotraj dneva in za trg sistemskih storitev, je zaključil Havag.
Tudi obnovljivi viri energije niso ‘tema od danes’

Rifkin tako pravi, da je zelena tehnologija, ki temelji na OVE, že tukaj, zategadelj ne potrebujemo več raziskav in razvoja, izgovorov pa tudi preprosto ni več. Prav tako spominja, da nam veter in sonce še nikoli nista izstavila računa, za vsako leto, ki ga investiramo v OVE infrastrukturo, pa nam bo, tako Rifkin, povrnjeno za približno 2 do 3 leta BDP-ja. Pri Menergi, kjer – kot navajajo – ustvarjajo zelene zgradbe na način, da preučijo vsako možnost in priložnost za znižanje porabe energije, recikliranje energije in ponovno uporabo energije, so glavne poudarke Jeremyja Rifkina o zelenem dogovoru povzeli TUKAJ.
Celoten webinar o izrabi obnovljivih virov energije v stavbah za arhitekte si lahko pogledate TUKAJ, vsi Menergini webinarji pa so brezplačno na ogled TUKAJ.
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.
PREVERITE TUDI
-
14.09.2020 - Zeleni dogovor za zeleno družbo?
-
22.09.2020 - Veliko vprašanj glede omogočanja prožnosti na elektroenergetskih trgih in omrežjih še vedno odprtih
-
18.09.2020 - EU objavila milijardo evrov vreden razpis za evropski zeleni dogovor
-
20.10.2020 - Montelov Zeleni teden 2020: Povpraševanje po elektriki bo ob popolnem razogljičenju naraslo za 150 %
-
21.10.2020 - STORY: Interoperabilnost, obnovljivi viri in hranilniki
-
27.10.2020 - Dave Jones, Ember: Energetska tranzicija ne potrebuje subvencij, temveč predvsem stabilen okvir
-
12.11.2020 - SunContract pridobil 4,66 milijona evrov za raziskovalni projekt na področju prilagajanja odjema
-
16.11.2020 - Wood Mackenzie: Evropa v globalni tekmi na področju shranjevanja energije izgublja proti ZDA in Kitajski
-
19.02.2021 - Videorazprava: Energetski menedžment ali kje se skriva vrednost energetske učinkovitosti