BNEF: Leto 2022 bo za nove sončne zmogljivosti znova rekordno
Datum: 01. februar 2022
Avtor: Peter Palčec
Kategorija: En.vizija
Tema:
Zemeljski plin
, Obnovljivi viri energije
, Nove tehnologije
, Vodik
Medtem ko bo letos po svetu nameščenih rekordnih 228 GW sončnih zmogljivosti, bo postavitev novih vetrnih zmogljivosti upadla že drugo leto zapored, in sicer na 76 GW. Po drugi strani pa bodo novo dodane vetrne zmogljivosti na morju letos znova presegle mejo 10 GW, kaže analiza družbe Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

Letos se prav tako pričakuje, da bo 22 držav objavilo nacionalne vodikove strategije. Skupaj z novimi subvencijami BNEF letos napoveduje razcvet evropskemu trgu vodika.
Cene sončnih modulov navzdol
Po rasti cen sončnih modulov v letu 2021 BNEF pričakuje upad cen v prvi polovici leta, saj naj bi se letos proizvodnja polisilicija povečala za 39 odstotkov, kar bo zadostovala za proizvodnjo skoraj 300 GW silicijevih fotovoltaičnih produktov.
Relevantne politike in naložbe na področju sončne energije in shranjevanja pa bodo za razliko od prejšnjih let letos bolj usmerjene v stanovanjski sektor. BNEF še omenja, da bodo letos dražbe za sončno energijo postale bolj zapletene in bodo pogosto vključevale shranjevanje.
Vetrne zmogljivosti v Evropi vendarle navzgor
Hkrati se bo povečalo zanimanje za plavajoče vetrne zmogljivosti, saj se pričakujejo nove sto milijonske investicije v raziskave. Trg plavajočih vetrnih elektrarn je še vedno v nastajanju in noben projekt trenutno ne presega zmogljivosti 100 MW. Kljub temu se vse več trgov obrača k tej tehnologiji zaradi želje po razogljičenju elektroenergetskih sistemov.
Naložbe v energetski prehod lani rekordne
BNEF še dodaja, da so globalne naložbe v energetski prehod leta 2021 znašale 755 milijard dolarjev, kar je nov rekord in 21-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2020.
Lani se je največ investiralo v obnovljive vire, kar je na globalni ravni zneslo okoli 366 milijard dolarjev, vendar so se v primerjavi z letom 2020 lani najbolj povečale naložbe v elektrifikacijo prometa (za 77 %) in so znašale 273 milijard dolarjev.
Kljub lanskim rekordnim naložbam pa v BNEF opozarjajo, da je to še vedno premalo, da bi dosegli podnebne cilje, saj bi za dosego slednjih morale vsakoletne globalne investicije v obdobju 2022-2025 v povprečju znašati 2.063 milijard dolarjev oziroma približno trikrat več kot leta 2021.
Glede zemeljska plina in utekočinjenega zemeljskega plina (UZP) pa v BNEF pričakujejo, da bo svetovno povpraševanje po UZP letos doseglo 400 milijonov metričnih ton, kar je 6,6 odstotka več kot leta 2021, predvsem zaradi večjega povpraševanja v Aziji. Je pa tudi letos v Evropi pričakovati nadaljevanje težave z okrnjeno dobavo, rekordno visokimi cenami plina, volatilnostjo brez primere in geopolitičnimi napetostmi, dodajajo.