SunContract konec meseca v izdajo novih solarnih NFT žetonov
Datum: 12. september 2024
Avtor: Peter Palčec
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
Nova kolekcija nezamenljivih žetonov (NFT) podjetja SunContract bo izdana do konca meseca, širitev »tokenizacije« na Hrvaško pa je načrtovana za naslednje leto, je dejal direktor družbe Gregor Novak.
V spletnem pogovoru za Montel je Novak dejal, da je »elektrarna (za novo kolekcijo NFT žetonov v Sloveniji, op. a.) že postavljena in bo priklopljena kmalu, v približno dveh tednih pa jo bodo tokenizirali.« Nova sončna elektrarna sicer stoji v Rušah in bo imela letno proizvodnjo 109,06 kWh.Spomnil je tudi, da je bila zadnja izdaja NFT žetonov »razprodana v 20 minutah, kar kaže na izjemno povpraševanje«.
Ob tem je pojasnil, da so sončne elektrarne, povezane s prvimi štirimi izdajami NFT žetonov, v lasti podjetja iz njihove skupine, v prihodnje (naslednje leto) pa bi lahko omogočili tudi drugim inštalaterjem in lastnikom večjih (vsaj 30-50 kW) sončnih elektrarn v Sloveniji in v regiji, da bi sodelovali pri »tokenizaciji«.
Prihodnje leto zagon 8,2 MW SE v Sloveniji
»Večino dovoljenj smo že pridobili, nekaj dovoljenj pa še čakamo, nato pa bomo pričeli z gradnjo elektrarne, ki bi se lahko začela v prvem kvartalu naslednje leto. Sončna elektrarna bo primer agrofotovoltaike. Zraven elektrarne bomo postavili tudi baterijski hranilnik z zmogljivostjo 45 MWh, kar bo omogočilo optimizacijo prodaje elektrike, hkrati bomo ponudili opravljanje sistemskih storitev operaterjem,« je dejal Novak.
Širitev na Hrvaško, Nemčijo in Japonsko
Gradnjo sončnih elektrarn in njihovo »tokenizacijo« načrtujejo tudi na Hrvaškem.»Torej drugo leto pričakujemo, da bomo to omogočili tudi na Hrvaškem. Licenca je bila izdana, tako da bomo lahko naše tovrstne storitve ponudili sedaj tudi pri naših sosedih,« je pojasnil Novak.
Na vprašanje, ali načrtujejo »tokenizirati« tudi vetrne elektrarne, je Novak dejal, da bi se lahko mogoče za to odločili v prihodnje, če bi prišlo do povpraševanja s strani lastnikov vetrnih elektrarn na Hrvaškem ali pa celo v širši regiji.
O razlikah med Hrvaško in Slovenijo z vidika investicij je Novak povedal, da imajo v podjetju že »ogromno izkušenj« v Sloveniji, na Hrvaškem so pa postopki malo »dražji in bolj komplicirani«, a podobni kot v Sloveniji.
»Hrvaška je sicer na področju sončnih elektrarn na začetku v primerjavi s Slovenijo, je pa na Hrvaškem še ogromno potenciala. Rezidenčni sektor je mogoče malo manj finančno sposoben in stranke se težje odločijo za postavitev novih elektrarn kot v Sloveniji. Je pa več poslovnih objektov na razpolago, kar pomeni, da je lažje pridobiti strehe v najem za postavitev naših lastnih elektrarn. Hkrati pa lahko na Hrvaškem tudi postavimo elektrarne z večjimi zmogljivostmi,« je pojasnil Novak.
So pa v podjetju zaznali veliko povpraševanje tudi v Romuniji. Gre za državo, ki se po besedah Novaka, »ogromno solarno razvija«. »Imamo povpraševanje in nas vabijo, da bi s SunContractom prišli z našimi storitvami, vključno z našimi NFT žetoni.«
V prihodnosti pa bi jih zanimala tudi širitev na zahodne trge, npr. Nemčijo, kjer ciljajo doseči približno 1-odstotni tržni delež pri dobavi energije.
K sodelovanju oziroma ustanovitvi »joint ventures« pa jih vabijo tudi japonska podjetja. Podrobnosti sicer zaradi dogovorov Novak ni želel razkriti.
PREVERITE TUDI
-
24.11.2023 - Direktor SunContracta: Prvi projekt 8 MW agrofotovoltaike bi lahko zaživel v 2024
-
25.07.2024 - Novi NFT-ji SunContracta že razprodani
-
01.10.2024 - Na voljo novi solarni NFT žetoni