Greenpeace: Implementacija vetrnih projektov zahteva celovit pristop
Datum: 27. marec 2024
Avtor: Peter Palčec
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
V nevladni organizaciji Greenpeace vladno uredbo o enkratnem nadomestilu občini za spodbujanje uvajanja vetrnih proizvodnih naprav podpirajo, obenem pa opozarjajo, da bo pri uvajanju projektov vetrne energije v prihodnje potreben celovitejši pristop.
»Pri celovitejšem pristopu pa je še posebej pomembno vključevanje lokalnega prebivalstva v vse faze projekta,« so pojasnili v sporočilu za javnost.Kot so dejali, si Slovenija zaradi podnebne krize prihodnosti brez vetrne energije ne more privoščiti, zato podpirajo predlagano uredbo o enkratnem nadomestilu občini za spodbujanje uvajanja vetrnih proizvodnih naprav.
Predlagana spodbuda je tako po mnenju nevladne organizacije pomemben del večje sestavljanke vetrne prihodnosti Slovenije. »Vlado pozivamo, naj nadaljuje korake za razvoj vetrnega potenciala Slovenije in se prednostno posveti razvoju vetrne energije v Sloveniji na način, ki v ospredje postavi lokalne skupnosti na območjih z vetrnim potencialom,« so še dodali.
Pri tem opozarjajo, da je Slovenija glede izkoriščanja vetrnega potenciala še vedno na repu držav Evropske unije. »Če torej želimo v Sloveniji doseči podnebno nevtralnost do leta 2040, se v prihodnosti ne moremo zanašati zgolj na izkoriščanje sončne energije,« so še dodali v organizaciji Greenpeace.
A kot opozarjajo, se strinjajo s pomisleki občin, da se mora tovrstna nadomestila urejati sistemsko in se tako zagotoviti, da lahko občine na nadomestilo računajo dolgoročno, preko mandata trenutne vlade.
Akcijski načrt
Pričakujejo tudi, da bo vlada v luči nadaljnjih korakov izkoriščanja potenciala vetrne energije čim prej izdala akcijski načrt za ‘namenska območja’ obnovljivih virov energije (ang. »go-to zones« ).»S tem akcijskim načrtom se bodo začrtala prednostna področja umeščanja vetrne energije, zato mora načrt upoštevati vnaprej zakonsko določeno minimalno oddaljenost od naselij, ter hkrati prioritizirati umeščanje vetrnega potenciala na degradirana območja,« so še dodali.