EQ: Močna vetrna proizvodnja bo imela medvedji vpliv na promptne cene v JVE
Datum: 11. januar 2022
Avtor: Tanja Srnovršnik
Kategorija: Trgovanje
Tema:
Električna energija
Močna vetrna proizvodnja in manjše povpraševanje bosta ta in naslednji teden v jugovzhodni Evropi (JVE) imela medvedji vpliv na promptne cene električne energije, kažejo podatki Montelove družbe Energy Quantified (EQ).

Slovenija in Madžarska naj bi občutili vpliv opaznega zmanjšanja vetrne proizvodnje v Nemčiji, medtem ko naj bi se romunske cene ob močni domači vetrni proizvodnji, ki naj bi ta teden dosegla 1,74 GW, predvidoma ločile od Madžarskih. To je za 0,64 GW več kot je EQ napovedal minuli teden.
Napovedi izpred enega tedna bo presegla tudi skupna hidroproizvodnja Romunije in Srbije, medtem ko bo tamkajšnja poraba električne energije nižja za 0,7 GW, a bo s tem še vedno za več kot 1 GW presegla praznično povpraševanje ob koncu 2021.
»Napovedi dogajanja na trgu so v splošnem pred enim tednom začele kazati na upad. Pogodbe za februar so padle za 20–25 EUR/MWh,« je v torek dejal višji analitik in strokovnjak za hidrologijo pri družbi EQ Eylert Ellefsen.
Vse nižje cene plina in napovedi zmernejšega, bolj vetrovnega vremena so zmanjšale zaskrbljenost glede morebitnega poslabšanja na področju pomanjkanja energije to zimo, je v torek za Montel povedal neimenovani trgovec. Nemška vetrna proizvodnja naj medtem od četrtka po podatkih EQ dosegla nadpovprečne ravni.
Cene pasovne energije za dan vnaprej za dobavo 12. januarja so bile sicer najvišje v Srbiji, kjer so dosegle 240,77 EUR/MWh. V Sloveniji, na Hrvaškem in na Madžarskem so bile cene več kot za 6 EUR/MWh nižje. Najnižje cene, okrog 192 EUR/MWh, so bile zabeležene v Romuniji in Bolgariji.
Pozitivna premija za tveganje
Na padec promptnih cen energije bo naslednji teden verjetno še dodatno vplivalo 10-15-odstotno povečanje nemške vetrne proizvodnje glede na normalne ravni, je dejal Ellefsen. EQ je povprečno tedensko promptno ceno za Slovenijo in Madžarsko ocenil na dobrih 207 EUR/MWh, medtem ko naj bi Romunija in Bolgarija naslednji teden beležili promptne cene med 198,67 EUR/MWh in 198,22 EUR/MWh.
Romunska vetrna proizvodnja naj bi ob tem še naprej presegala normalne ravni in zabeležila 1,32 GW, skupna hidroproizvodnja Romunije in Srbije pa naj bi ostala močna pri 3,2 GW.
Povpraševanje po električni energiji utegne v Romuniji in Srbiji doseči povprečno 12,6 GW, kar je 1 GW manj kot običajno za ta čas, in to kljub temu, da so temperature v Romuniji z -1,7°C nekoliko nižje od normalnih.
Madžarske pogodbe za dobavo energije v tretjem tednu januarja 2022 so v ponedeljek na borzi EEX trgovale pri 214 EUR/MWh, medtem ko so pogodbe za četrti teden znašale 232 EUR/MWh. Februarska pogodba je nazadnje dosegla 238,42 EUR/MWh.
»Kot vidimo, dosegajo februarske pogodbe višje cene kot pogodbe za teden vnaprej, kar kaže na pozitivno premijo za tveganje v primeru pogodb za mesec vnaprej,« je dodal Ellefsen.

Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.