EQ: Madžarskim in slovenskim promptnim cenam se zaradi večje vetrne proizvodnje obeta padec
Datum: 18. januar 2022
Avtor: Tanja Srnovršnik
Kategorija: Trgovanje
Tema:
Električna energija
Promptne cene električne energije na Madžarskem in v Sloveniji bi utegnile ta teden zaradi večje proizvodnje v nemških vetrnih elektrarnah pasti za okoli 8 do 9 EUR/MWh, kažejo podatki Montelove družbe Energy Quantified (EQ).

Cena v madžarski pogodbi za ta teden je na borzi EEX dosegla 198,99 EUR/MWh, a analitiki družbe EQ napovedujejo, da bo povprečna promptna cena v tekočem tednu v resnici višja in bo znašala 219,59 EUR/MWh. Njihova napoved za prejšnji teden je bila 4,46 EUR pod dejansko povprečno promptno ceno.
Slovenske promptne cene naj bi bile ta teden le malenkost višje od madžarskih in približno 8 EUR/MWh nižje kot prejšnji teden, v Bolgariji in Romuniji pa bi se utegnile vrednosti po podatkih EQ približati razponu 200–204 EUR/MWh.
»Cene v splošnem od prejšnjega tedna sledijo padajočemu trendu,« je v torek dejal Eylert Ellefsen, višji analitik in strokovnjak za hidrologijo pri EQ. Kot je dodal, je cena v madžarski pogodbi za mesec vnaprej od začetka prejšnjega tedna upadla za približno 40 EUR/MWh. Nazadnje se je na borzi EEX gibala okoli 214,25 EUR/MWh.
Manjši obseg proizvodnje v elektrarnah
Če pogledamo tržne temelje, bi lahko skupno povpraševanje po elektriki v Romuniji in Srbiji, ki sta med največjimi trgi v jugovzhodni Evropi, ta teden v povprečju doseglo 12,8 GW na dan, kar je malenkost več kot prejšnji teden, temperature v Romuniji pa se bodo po napovedih spustile do –2,4 °C, kar je 0,4 °C pod povprečjem preteklega tedna.
Povprečna proizvodnja v romunskih vetrnih elektrarnah naj bi medtem po podatkih EQ od prejšnjega tedna, ko je bila pri 1,86 GW na dan, ta teden upadla na 1,46 GW na dan. Zmanjšala naj bi se tudi skupna proizvodnja v romunskih in srbskih hidroelektrarnah, in sicer s 3,3 GW na dan na 2,4 GW na dan.
Ellefsen je dodal, da so kratkoročni mejni stroški plinskih enot od prejšnjega tedna upadli za približno 15 EUR/MWh, »zato se je premija za tveganje na terminskem trgu močno zmanjšala«.
Slovenske in madžarske promptne cene bi se utegnile prihodnji teden še dodatno znižati, romunske in bolgarske pa naj bi se zaradi manjšega obsega proizvodnje in nižjih temperatur zvišale za 10 do 12 EUR/MWh, so še sporočili iz EQ.
Cena v madžarski pogodbi za četrti teden januarja je bila na borzi EEX ob zadnji transakciji 225 EUR/MWh.

Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.