V Cinkarni Celje bodo do leta 2027 do 19 % potreb po elektriki pokrili s fotovoltaiko
Datum: 31. avgust 2022
Avtor: Valerija Hozjan
Kategorija: En.vizija
Tema:
Obnovljivi viri energije
, Emisije CO2
, Ekologija
Cinkarna Celje je v polletnem poslovanju ustvarila 134,2 milijona evrov prihodkov od prodaje oziroma 35 odstotkov več kot v primerljivem obdobju lani. Nadaljujejo tudi z intenzivnim postavljanjem sončnih elektrarn, ki naj bi do leta 2027 podjetje oskrbovale z do 19 odstotki potrebe po elektriki, so po današnji tiskovni konferenci sporočili iz celjske cinkarne.
Čisti dobiček je dosegel 30,1 milijona evrov in je za 90 odstotkov višji od doseženega v primerljivem obdobju lani. Poslovni izid poslovanja, povečan za amortizacijo oziroma EBITDA, je dosegel skoraj 44 milijonov evrov, to je dobrih 32 odstotkov dosežene prodaje. V primerjavi z letom prej je EBITDA višji za 67 odstotkov, je rezultate glede na sporočilo za javnost povzel predsednik uprave Aleš Skok.
Podjetje je marca s slabimi 24 milijoni evrov zabeležilo tudi mesečni zgodovinski rekord v prodaji, ki je v polletnem poslovanju za 35 odstotkov višja kot v primerljivem obdobju lani, kar je med drugim posledica višje povprečne cene pigmenta titanovega dioksida.
Ob začetku drugega polletja je sicer zaznati upočasnjevanje povpraševanja. Nadaljuje se višanje cen številnih surovin in energije, kar povzroča velik pritisk na zmanjševanje prodajnih marž, so še poudarili v Cinkarni Celje.
Podjetje je v prvem polletju za naložbe, nakup osnovnih sredstev, nadomestne opreme ter okoljske naložbe porabilo 3,6 milijona evrov, to je približno 26 odstotkov načrtovanih sredstev za letos.
Kot navajajo, so stalnica izboljšave delovanja ali dograjevanje čistilnih naprav ter izvajanje ukrepov za zmanjševanje emisij v delovnem okolju. Izvajajo tudi nove aktivnosti za zmanjševanje ogljičnega odtisa, odpadkov, ponovno rabo materialov in energetsko učinkovitost.
Med pomembnejšimi okoljskimi projekti izpostavljajo idejni projekt za uporabo vode iz komunalne čistilne naprave Tremerje (novembra bodo začeli s pilotnim testiranjem), intenzivno pa nadaljujejo tudi s postavitvami sončnih elektrarn.
V petih fazah bodo predvidoma do leta 2027 zmogle pokriti do 19 odstotkov potreb po elektriki. Za letos načrtujejo postavitev 2 MW sončnih zmogljivosti, na strehah je že 1,5 MW, kot smo že poročali na Energetiki.NET.
Tik pred zaključkom je po njihovih navedbah tudi projekt optimiranja izkoriščanja energije vodne pare in zniževanja porabe energije, ki nastaja z izgorevanjem zemeljskega plina.