Študija: Evropa lahko naslednjih 20 let shaja brez ruskega plina
Datum: 24. maj 2024
Avtor: Andreas Lochner, Montel
Kategorija: En.vizija
Tema:
Zemeljski plin
Evropska oskrba z energijo do leta 2045 je varna, tudi če se uvoz ruskega plina zmanjša na nič, je pokazala študija, ki jo je v četrtek objavilo nemško mislišče DIW.
»Rusija še vedno pokriva približno 14 % povpraševanja po plinu v EU. Obenem lahko Nemčija in Evropa prihodnja desetletja preživita tudi brez ruskega uvoza, vključujoč države, ki so močno odvisne od ruskega plina, kot sta Avstrija in Madžarska,« je dejala ena od avtoric študije Franziska Holz.
Nekdanji vodja avstrijskega regulatorja Walter Boltz je v sredo zvečer sicer za Montel povedal, da se bo dobava ruskega plina v Avstrijo po opozorilu plinskega velikana OMV končala že letos poleti, torej prej kot pričakovano. Dodal je, da bo Avstrija našla način, kako nadomestiti morebitno izgubo teh pošiljk.
Analiza je pokazala, da bi lahko Evropa povpraševanje zadovoljila z uvozom utekočinjenega zemeljskega plina (UZP), tudi če poraba ostane na sedanji ravni, a bo morda treba v Italiji in na Hrvaškem povečati zmogljivosti za njegov uvoz, obstoječi obrati v drugih delih celine pa bodo morali delovati z večjimi zmogljivostmi.
Glede na to, da naj bi Evropa v srednje- do dolgoročnem obdobju dosegla neto ničelno gospodarstvo, v DIW menijo, da bo plin sčasoma opuščen, tako da izgradnja dodatnih zmogljivosti za uvoz UZP ne bo potrebna. EU si je cilj neto ničelnega gospodarstva zastavila za leto 2050.
Dobava pada
Študija navaja, da se je EU pri uvedbi sankcij proti ruskemu plinu zadrževala predvsem zaradi nadaljnje odvisnosti srednje- in vzhodnoevropskih držav od tega goriva.
Komisarka EU za energijo Kadri Simson je ob tem v začetku tedna države članice pozvala, naj novo zakonodajo EU izkoristijo za začasno blokado uvoza ruskega plina.
Nova pravila bodo nacionalnim vladam namreč omogočila, da začasno omejijo oddajo ponudb za zmogljivosti v omrežjih zemeljskega plina in terminalih za uvoz UZP na vstopnih točkah iz Rusije in Belorusije.
Oskrba Evrope s plinom po ruskih plinovodih se je zaradi posledic vojne v Ukrajini zmanjšala na manj kot 10 % količin iz leta 2021.
EU se je v okviru programa RePowerEU, ki spodbuja rabo obnovljivih virov energije, energetsko učinkovitost in diverzificirano dobavo energije, zavezala, da se bo do leta 2027 znebila odvisnosti od ruskih fosilnih goriv.
Ta prispevek je na voljo tudi v angleškem jeziku.