Na sejmu MOS o pametnem ogrevanju za trajnostno prihodnost
Datum: 11. september 2019
Avtor: Energetika.NET
Kategorija: Članki
Tema:
Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
, Nove tehnologije
, Ogrevanje
Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN) bo zastavil konkretne cilje za leto 2030 in smernice za 2040. Njegov osnovni namen je sicer povečati energetsko učinkovitost, hkrati pa dokument obravnava tudi območje ogrevanja, ki je eden on najpomembnejših energetskih stebrov s toplotnimi črpalkami na čelu. Je pa vsak dokument (poleg NEPN še akcijski načrt za energetsko učinkovitost ter sam Energetski koncept Slovenije) del mozaika, ki tvori energetsko strategijo države, je na včerajšnjem dogodku z naslovom 'Pametno ogrevanje za trajnostno prihodnost', ki sta ga v okviru 52. sejma MOS v Celju organizirala Montel Energetika.NET in podjetje Kronoterm, uvodoma povedal mag. Erik Potočar z Direktorata za energijo na Ministrstvu za infrastrukturo. Napovedal je tudi podrobnejšo strategijo za področje ogrevanja in hlajenja, ki pa bo sprejeta po sprejetju NEPN. – Na Eko skladu pričakujejo nadaljnjo intenzivno rast investicij v toplotne črpalke.
Za 'pametno ogrevanje' ključni pametno načrtovanje, pametna izvedba in pametna raba
Prof. dr. Alojz Poredoš, predsednik Slovenskega združenje za energetiko, je tako strategijo na področju ogrevanja ocenil kot ustrezno, a opozoril, da nas to ne sme uspavati. Izpostavil pa je problematiko subvencioniranja kurilnih naprav na lesno biomaso, saj da je težko nadzorovati veliko razpršenost kurišč, ki lahko uporabljajo neustrezne surovine, to pa lahko vodi k povečanju škodljivih emisij. Prof. Poredoš je poudaril tudi, da bomo do zares 'pametnega ogrevanja' prišli šele, ko bo to vključevalo tudi pametno načrtovanje, pametno izvedbo in pametno rabo. Na nujno interobilnost naprav pa je opozoril tudi prof. dr. Peter Novak s Fakultete za strojništvo Univerze v Novem mestu.
Ko toplotna črpalka postane virtualna elektrarna
Da imamo v Sloveniji dovolj znanja, sta se nadalje strinjala tako Peter Novak kot Marko Umberger iz Slovenskega društva za sončno energijo, ki je za konec poudaril še, da moramo biti pri snovanju energetske strategije – k čimprejšnji pripravi slednje je pozval tudi Janez Petek - predvsem realni.
PREVERITE TUDI
-
05.09.2019 - Pred umeščanjem toplotnih naprav je treba oceniti možne negativne vplive na zdravje in počutje ljudi
-
10.09.2019 - MOS: Slovensko gospodarstvo v dobri kondiciji!
-
13.09.2019 - 20 milijonov evrov kohezijskih sredstev za daljinsko ogrevanje na OVE
-
13.09.2019 - Eko sklad v prvem polletju razdelil 29 milijonov evrov subvencij
-
23.10.2019 - Eko sklad samo lani prispeval k ustvarjenju približno 4.000 zelenih delovnih mest
-
18.11.2019 - Mag. Mojca Vendramin: Eko sklad je pomemben steber energetske politike