Marko Marhl na poletni šoli Energetike.NET: Energija je univerzalni koncept
Datum: 06. julij 2017
Avtor: Energetika.NET
Kategorija: Članki
Tema:
Električna energija
, Ekonomija
Energetska podjetja, odločevalci, regulatorji trga, odjemalci – veliki in manjši -, strokovna javnost in seveda državljani – vse to so deležniki v komunikacijski shemi, ko govorimo o krepitvi energetskega dialoga, je včerajšnji, tretji, dan Marketinško-medijske poletne šole Energetike.NET, ki ta teden poteka v Informacijskem centru Energije plus in v sodelovanju z omenjenim podjetjem, začela Pia Gaber iz komunikacijske agencije Consensus. – Ob seznanjanju mladih udeležencev poletne šole z energetiko pa je prof. Marko Marhl z mariborske Pedagoške fakultete poudaril, da moramo vsi skupaj pravilno razumeti tudi t.i. 'obnovljivost'.
Komunikacijska agencija Consensus – poleg tega, da aktivno sodeluje z energetskimi družbami, kot so GEN energija, Interenergo in Energetika Ljubljana - že od leta 2013 stoji tudi za projektom energetskega opismenjevanja EN-LITE, , je uvodoma pojasnila Gabrova, prof. dr. Marko Marhl, ki prihaja s Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru – ta je tudi prva podpornica omenjenega projekta -, pa je poudaril, da je izobraževanje o energetiki ključno prav v najzgodnejšem obdobju človekovega življenja. Energija pa je po njegovem v bistvu 'univerzalni koncept'.»Pomen energetske pismenosti je razumevanje lastnosti in pomena energije v vesolju, na našem planetu in v naših vsakdanjih življenjih. Je tudi zmožnost uporabe tega znanja za oblikovanje odgovorov na različna vprašanja in soočanje z izzivi glede izbire in izkoriščanja virov energije, pomembna pa je, ker vodi k oblikovanju odgovornejših in bolj utemeljenih odločitev, prispeva k zanesljivosti oskrbe, spodbuja gospodarski razvoj, vodi k trajnostni rabi energije, zmanjšuje okoljska tveganja ter pomaga zmanjšati stroške za energijo,« je Pia Gaber citirala navedbo iz priročnika Energetska pismenost, ki jo je iz angleščine prevedla in izdala omenjena komunikacijska hiša (priročnik je prosto dostopen TUKAJ).»Energija je namreč prisotna v čisto v vseh procesih na Zemlji, je pa problem, kako jo shraniti,« je ob tem spomnil Marhl in postregel z dejstvi, kot je denimo, da je »sonce na primer vir energije, ki poganja vremenske procese in vpliva na podnebje« in prikazal, kako se energija pretaka (v obliki hidroenergije rek) in kako je lahko tudi shranjena (s pomočjo jezov). »Je pa treba poudariti, da energije ne pretvarjamo iz ene oblike v drugo, temveč jo prelagamo s toka na tok, lahko pa jo tudi prenašamo,« je pojasnil mladim Marko Marhl in jim priporočal v branje prevod knjige Trajnostna energija– brez razgretega ozračja avtorja Davida MacKaya (prosto dostopni e-izvod knjige najdete tudi TUKAJ). Ob tem velja omeniti, da je bil govornik tudi eden od recenzentov omenjene knjige, za katere prevod sta skupaj poskrbela Consensus in Energetika.NET.
Z udeleženci poletne šole pa je prof. Marhl delil tudi izkušnje s pripravo učnih načrtov že za osnovne šole, kjer otroci že začnejo spoznavati energijo, konkretno sončno energijo, na kateri – je ponovno poudaril – temeljijo tudi vsi drugi viri energije, od vodnih tokov, vetra in valovanja. »Tudi biomasa in fosilna goriva so na primer sončne energije, le da je ta 'shranjena'. Le geotermalna in jedrska energija sta neodvisna vira,« je pojasnil in poudaril, da moramo v tem smislu razumeti tudi t.i. 'obnovljivost', »kajti ko govorimo o obnovljivih virih energije, govorimo zares o sončni energiji«.
Preberite tudi:
- Energetika.NET in Energija plus že tretje leto izobražujeta mlade
- Mladi na poletni šoli Energetike.NET o energiji – v nas in okoli nas
- Na poletni šoli Energetike.NET med drugim tudi o sončni energiji v Talumu
PREVERITE TUDI
-
20.12.2017 - O sevanju v vsakdanjem življenju