Maribor bi lahko prve sončne elektrarne začel graditi že letos
Datum: 14. junij 2022
Avtor: Peter Palčec
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Energetska politika
Mestna občina Maribor (MO Maribor) je dala pooblastilo družbi Energetika Maribor, ki je del skupine Javni holding Maribor, da izvede postavitve sončnih elektrarn na občinskih javnih stavbah, so za Energetiko.NET pojasnili v MO Maribor ter dodali, da je začetek realizacije možen že letos.
Kot so še omenili, bodo podjetja, združena v Javni holding Maribor, kandidirala na razpisih za sofinanciranje sončnih elektrarn s strani državnih virov. Ob tem pa je MO Maribor že pooblastila podjetje Energetika Maribor, da pripravi strategijo in izvede projektne predstavitve sončnih elektrarn na javnih stavbah v občini.»Trenutno je v teku projekt samooskrbnih sončnih elektrarn na sedmih osnovnih šolah v Mestni občini Maribor in sončna elektrarna na Ledni dvorani Maribor. Investicija predvideva izgradnjo samooskrbnih sončnih elektrarn na strehi omenjenih objektov, ki so bili izbrani na podlagi predhodno narejene študije možnosti samooskrbe in vključitve polnilnih mest za e-mobilnost na stavbah mestne občine,« so dodatno pojasnili v Energetiki Maribor.
Sončne elektrarne bodo tako nameščene na strehe sedmih osnovnih šol z večjim odjemom električne energije in primerno konfiguracijo strehe ter Ledno dvorano Maribor. Elektrarne bodo v elektro omrežje priključene po shemi PS2, torej po principu samooskrbe z električno energijo. »Cilj izgradnje projekta je znižanje stroškov električne energije na omenjenih objektih ob sočasnem uvajanju obnovljivih virov energije. Skupna projektirana moč sončnih elektrarn znaša 1,57 MW z ocenjeno letno proizvodnjo električne energije 184 MWh,« so še dodali v podjetju.
Drugi sončni projekti
Tako so v Energetiki Maribor dejali, da se v primeru realizacije občinskega projekta mobilnostnega vozlišča s parkiriščem na območju mestne četrti Magdalena oz. železniškega trikotnika namesti sončna elektrarna na nadstreške parkirišč. Železniški trikotnik in predlagana uvedba parkirišča P+R ima po njihovem mnenju izjemen energetski potencial, saj bi s pokritjem parkirišč z nadstreški lahko zagotovili približno 15.500 m2 površine za pridobivanje obnovljive električne energije.
Mestna občina Maribor ob tem od slovenske vlade pričakuje »jasno strategijo in pomoč pri realizaciji zastavljenih projektov na tem področju.«