HSE namerava 3 MW sončno elektrarno Prapretno zagnati v prvi polovici 2022
Datum: 23. december 2021
Avtor: Peter Palčec, Tanja Srnovršnik
Kategorija: En.vizija
Tema:
Električna energija
, Obnovljivi viri energije
, Premog
, Energetska politika
Skupina Holding Slovenske elektrarne (HSE) namerava 3,036-megavatno sončno elektrarno Prapretno na omrežje priključiti v prvi polovici leta 2022, so sporočili v četrtek in omenili, da bodo kljub velikemu skoku cen emisijskih kuponov letošnje poslovno leto zaključili uspešno.
Družba gradi 2,5 milijona evrov (brez DDV) vredno elektrarno na rekultiviranem in zaprtem delu odlagališča nenevarnih odpadkov Prapretno pri Hrastniku. HSE sicer v prihodnosti načrtuje dodatno širitev lokacije v energetske namene, saj to omogoča obstoječa infrastruktura. Tako naj bi do konca leta 2023 moč te sončne elektrarne znašala več kot 16 MW.V HSE sicer večino obnovljive električne energije proizvedejo iz vode. Ob tem so v skupini omenili, da je prvo polovico letošnjega leta zaznamovala izjemna hidrologija, zaradi katere so hidroelektrarne Skupine HSE podirale vse rekorde in 20. maja realizirale proizvodnjo električne energije v višini 1,63 TWh, 380 GWh več glede na enako obdobje lani.
»Pri tem velja omeniti, da je družbi Soške elektrarne Nova Gorica prvič v zgodovini na mesečni ravni uspelo v svojih hidroelektrarnah maja 2021 proizvesti več kot 100 GWh obnovljive električne energije, skupaj s črpalno HE Avče in Sončno elektrarno Hubelj pa skoraj 125 GWh,« so dejali v HSE.
V letošnjem letu pa je Skupina HSE vstopila tudi na trg prodaje električne energije končnim kupcem, saj je podpisala pogodbi za nakup večinskega deleža ECE – družba se je skupini HSE tudi uradno pridružila oktobra 2021 – in Energije plus.
Zahtevno obdobje
Sicer pa v skupini kljub izredno rastočim cenam emisijskih kuponov, ki obremenjujejo njihovo termo divizijo, pričakujejo uspešen zaključek leta 2021.
»Obdobje, ki je pred nami, bo zahtevno. Stremimo predvsem k izpolnjevanju zavez Evropske unije in Slovenije po povečevanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov in znižanju emisij toplogrednih plinov, razogljičenju in prehodu v nizkoogljično družbo, povečanju samooskrbnosti ter zagotavljanju zanesljivosti oskrbe z električno energijo po konkurenčnih cenah. Zato so naši investicijski načrti prvenstveno usmerjeni v naložbe v obnovljive vire energije,« so še dejali.