Energetika.NET je izdala tudi prvo poslovno knjigo o pametnih omrežjih z naslovom “Pametna omrežja – iz teorije v prakso”, v kateri so objavljeni intervjuji in komentarji najvidnejših evropskih in domačih “energetskih obrazov” ter reportaže, ki prikazujejo domače primere dobre prakse s področja pametnih omrežij. S tem Energetika.NET, vodilni energetski portal za jugovzhodno Evropo, krepi svojo dejavnost tudi na področju tiskanega založništva.
Energetika.NET je pripravila in izdala prvo poslovno knjigo o pametnih omrežjih z naslovom “Pametna omrežja – iz teorije v prakso”, za katero so svoja “energetsko pametna razmišljanja” prispevali direktor Direktorata za energijo pri Evropski komisiji Philip Lowe pa vodja enote za omrežja v združenju EURELECTRIC Gunnar Lorenz, na nacionalno raven pa v knjigi prehajamo s pogledi dolgoletne direktorice Javne agencije RS za energijo, torej regulatorja, Irene Praček in prvega moža sistemskega operaterja distribucijskega omrežja Matjaža Voduška. Obiskali smo ključne gospodarske akterje, ki se s področjem pametnih omrežij ukvarjajo pri nas, od sistemskega operaterja prenosnega omrežja (Elektro Slovenija – ELES) do petih elektrodistribucij (Elektro Ljubljana, Elektro Maribor, Elektro Gorenjska, Elektro Celje in Elektro Primorska), kjer so nam predstavili aktualne projekte, ki dokazujejo, da so pametna omrežja že tu. Za intervjuje pa smo poleg šefa direktorata za energijo pri pristojnem ministrstvu Julijana Fortunata poprosili tudi profesorja z ljubljanske Fakultete za strojništvo dr. Mihaela Sekavčnika, ki je v Sloveniji gonilna sila na področju razvoja gorivnih celic, in dr. Borisa Žitnika, ki vodi Elektroinštitut Milan Vidmar, kjer so v sodelovanju s panožno platformo pripravili prvo vizijo razvoja pametnih omrežij v Sloveniji.
Ali si lahko predstavljate, da pritisnete gumb za zagon pralnega stroja, ta pa vam sporoči, da je trenutna cena električne energije previsoka, zato pranje perila raje za malenkost prestavite? Si lahko zamislite, da bi vam vaš mešalnik za pripravo sadnih sokov napisal, da je priporočen čas mešanja le dve minuti? No, pralni stroj ali mešalnik vam tega seveda ne bi sporočila dobesedno tako, lahko pa bi vam posredovala informacije, zaradi katerih bi pranje prestavili in mešanje skrajšali. To so podatki o aktualni ceni energije, ki je odvisna od razpoložljivosti energije v omrežju. V prihodnje bo taka dvosmerna komunikacija z elektroenergetskim omrežjem povsem samoumevna tudi v naših gospodinjstvih. Morda je na prvi pogled videti, da bomo malce prikrajšani za udobje, saj bomo bolj vodeni glede izbire časa in opravka. Pa vendar temu ni tako, saj takšen način sporočanja prinaša več prednosti. Vesela ga bo predvsem naša denarnica, obenem pa bo obremenitev omrežja manjša.
Vse to je funkcija t. i. pametnih omrežij, ki smo se jih v sodelovanju s Tehnološko platformo za pametna omrežja v prvi poslovni knjigi o pametnih omrežjih lotili novinarji Energetike.NET. Namen knjige, ki je izdana na recikliranem papirju, je širši javnosti predstaviti pametna omrežja, ki nas v prvih zametkih že obdajajo. Naraščajoče potrebe po energiji nas namreč silijo v to, da v skupno energetsko prihodnost stopimo po pameti. To pa zahteva razumevanje in angažiranost vsakega posameznika. Prav vsi smo namreč lahko energetsko aktivni!
Ni več na zalogi.