Da bi vam zagotovili najboljšo možno izkušnjo našega portala, uporabljamo piškotke. Ti nam pomagajo, da vam prikažemo zanimive povezave do naših partnerjev ter da pridobimo povratne informacije o tem, kaj vas najbolj zanima. Tako skrbimo, da je naša vsebina še kvalitetnejša ter da živi z našimi bralci. Vabimo vas, da vstopite v stičišče slovenske energetike!
Kaj se zgodi z odpadki, kot so škatlice in kartončki? Ste kdaj pomislili, kam potujeta Kartonček in Rdeča škatlica, v kateri smo iz trgovine prinesli zobno kremo in kremo za sončenje po tem, ko ju odvržemo v koš za smeti? Zgodbica o Kartonku, mogočnem stroju v veliki tovarni, prikazuje prav to.
Simpatična ekoslikanica je izšla pri Eko knjigi v sodelovanju z družbo Količevo Karton, ki že več kot 95 let med Kamniško Bistrico in Radomeljsko Mlinščico proizvaja papirje in kartone, več kot polovico tega časa s ponovno uporabo starega papirja. In kot je v svoji spremni besedi med drugim zapisal direktor družbe Branko Rožič: »Kar nekaj generacij pred nami je že poznalo pomen ponovne uporabe lesnih in celuloznih vlaknin (recikliranja, povedano s tujko) pri proizvodnji papirjev in kartonov. Sprva so naši predniki s tem izrabljali le preostalo uporabno vrednost vlaknin, saj so tako lahko les iz gozdov porabili za druge namene, kasneje pa sta se vse bolj začela uveljavljati ekološki vidik in načelo celovitega in trajnostnega gospodarjenja z gozdovi. To pomeni, da z gozdovi, ki so naše največje naravno bogastvo, ravnamo skrbno in jih varujemo, negujemo, skrbimo za pogozdovanje in izrabljamo posekan les na ekonomsko čim učinkovitejši način. […] Zgodba s Kartončkom, ki se potopi v razpuščevalnik, se lahko ponovi šestkrat, saj se njegove vlaknine lahko tolikokrat uporabijo za izdelavo novega kartona. Kartončkove vlaknine po izrabi uporabijo za prekrivne sloje na deponijah ali pa jih sežgejo v posebnih sežigalnicah, ki jih Slovenija nima – nam najbližje so v sosednji Avstriji. […] V Sloveniji letno uporabimo skoraj 415.000 ton papirja in kartona, pri čemer več kot polovico ponovno izrabimo. Poskrbimo, da bo ta delež vsako leto večji – okolje in zanamci nam bodo hvaležni.«
Spremni misli h Kartonku, ki ga je upodobil odlični Roman Peklaj, sta zapisala še novinar Dela Borut Tavčar in novinarka Dnevnika Marjeta Kralj, ki pokrivata področje ekologije.
Slikanica o Kartonku ne bo na voljo v prosti prodaji, je pa prosto dostopna prav na tem spletnem mestu (kliknite na POKUKAJ V SLIKANICO).