Razpisni postopki in sklepanje pogodb za EPC na temo energetskega pogodbeništva
Spletni seminar, 10. maj 2016
- Zavod Energetska agencija za Savinjsko, Šaleško in Koroško v okviru projekta EnPC-INTRANS “povečevanje zmogljivosti energetskega pogodbeništva” organizira:
Izobraževalni spletni seminar C – Merjenje in preverjanje prihrankov pri projektih EPC
Četrtek, 26.maja 2016, ob 10. uri, na spletni platformi Moodle
Energetsko pogodbeništvo je naložbeni mehanizem za energetsko prenovo stavb z vključevanjem zasebnega kapitala podjetij, ki izvajajo energetske storitve.
Slovenija se je s prenosom Evropskih direktiv 2012/27/EC Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25.oktobra 2012 o energetski učinkovitosti, (Energy Efficiency Directive; EED) ter 2010/31/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19.maja 2010 o energetski učinkovitosti stavb, (Energy Performance of Building Directive; EPBD) zavezala k uresničevanju Evropske strategije o zniževanju primarne rabe energije. Zaveze so med drugim razdelane v sklopu Akcijskega načrta za učinkovito rabo energije (AN-URE 2020) ter dolgoročne strategije za spodbujanje naložb energetske prenove stavb (DSEPS), ki predvidevata izboljšanje energetske učinkovitosti za 20 % kar pomeni, da bo potrebno do leta 2020 obnoviti četrtino obstoječega stavbnega fonda oziroma 22 milijonov m2 stavbnih površin. Za javni sektor je predvidena obnova 3 % površin na leto. Prav tako Slovenija že zamuja s pripravo Energetskega koncepta Slovenije, ki bo predpostavil zmanjšanje izpustov TGP vezanih na rabo energije za 40% do leta 2035, ter kar 80% do leta 2055 glede na raven iz leta 1990. Konkretno bo že za doseganje ciljev v obdobju do leta 2020 potrebno ustvariti investicije v višini 500 milijonov na letni ravni, velik del katerih bo financiran s strani zasebnega kapitala, saj bo le na takšen način dosežen multiplikativen učinek vloženih javnih sredstev, ki bodo v tem obdobju sicer precej omejena.
Cilj projekta EnPC-INTRANS je povečanje uporabe učinkovitih tehnologij za racionalizacijo proizvodnje, distribucije in uporabe energije v javnem sektorju na lokalnem in regionalnem nivoju, s krepitvijo kapacitet za izkoriščanje inovativnih modelov financiranja, ki v investicije vključujejo privatni sektor. Bistveni del projekta je torej izobraževanje in usposabljanje ustreznih deležnikov in strokovnjakov javnega sektorja, ki so že vpleteni v investicije v energetsko učinkovitost, na področju implementacije projektov energetskega pogodbeništva. Vse izobraževalne vsebine bodo med drugim predstavljene v obliki treh spletnih seminarjev ter učni smeri v obliki e-učenja na javno dostopni izobraževalni platformi EnPC-INTRANS.
V sklopu spletnega seminarja C - Merjenje in preverjanje prihrankov pri projektih EPC bodo primarno predstavljene vsebine iz izobraževalnega modula IV: Meritve in preverjanje prihrankov oz. na kakšen način se lahko zagotovi največja dodana vrednost naročniku storitve (javnemu subjektu). Nekaj govora bo prav tako o vsebinah modula II: Zasnova poslovnih primerov EPC kar bo vključevalo dejavnike, ki vplivajo na izbiro modela financiranja za projekte EPC ter potencialna tveganja in strategije za zmanjševanje oz. omejevanje le teh.
Modul II: Zasnova poslovnih primerov EPC- Izobraževanje na temo načrtovanja in razvoja specifičnih poslovnih modelov, ki so uporabni in privlačni tako za lastnike javnih stavb kot tudi za privatne investitorje (ESCO).
- Proces razvoja projektov
- Tehnična zasnova projektov
- Možnosti financiranja
- Ekonomska in tehnična tveganja
- Možnosti za zmanjševanje tveganja
Modul IV: Meritve in preverjanje prihrankov energije- Predstavitev načinov za izračun referenčnih vrednosti porabe in stroškov, metode za meritve in monitoring doseženih prihrankov.
- Meritve in preverjanje prihrankov energije
- Izračun referenčnih vrednosti porabe in stroškov
Z namenom izpopolnitve izobraževalnih vsebin je v zaključku seminarja predvideno zbiranje povratnih informacij udeležencev s pomočjo odprte razprave ter kratkega vprašalnika.
Predstavljene bodo izobraževalne vsebine z naslednjih tematskih področij:
Izračun referenčnih meril
Zanesljiva ocena ekonomičnosti EPC projektov
Vplivni dejavniki za izbiro modelov financiranja za projekte EPC
Potencialna tveganje in strategije za zmanjševanje tveganj
Merjenje in preverjanje (monitoring) prihrankov
Predstavitev izobraževalnih vsebin, ki bo uporabljena za prvega od treh spletnih seminarjev je na voljo na SPLETNI STRANI.
Za sodelovanje na spletnem seminarju je potrebno ustvariti uporabniški račun na platformi Moodle. Navodila za uporabo platforme ter sodelovanje na spletnih seminarjih so na voljo TUKAJ in TUKAJ.
Ker bo izobraževalni seminar izveden v okviru projekta EnPC-INTRANS, je udeležba BREZPLAČNA. Za DODATNE INFORMACIJE pišite na elektronski naslov #EM#6e68696c2a6b67736d624a607f7e6b61713f64767870787d7d377f6e#EM# oz. pokličite na telefon 03/ 8961 521 (Niko Natek).
Vljudno vabljeni! -
En.forum
En.forum: MODRO GOSPODARSTVO
Z nepovratnimi sredstvi do prihrankov energije
En.forum: Energetska učinkovitost kot modra investicija!
En.forum: Od premogovništva do pametnih omrežij
Kako do sredstev in s kakšnimi ukrepi do energetske učinkovitosti?
Energetsko karierno srečanje: Priložnosti zaposlovanja v energetiki
Spodbujanje OVE in URE/Petrol
Energetski dogodek Energetike.NET
Strokovni posvet: Zemeljski plin
Anketa
Elektromobilnost: Priložnosti in izzivi ter vloga lokalnih skupnosti pri razvoju
Razpisni postopki in sklepanje pogodb za EPC na temo energetskega pogodbeništva
Poslovni doručak o obnovljivoj energiji
Poslovni energetski forum: REMIT doslej in vnaprej
Delavnica plinske toplotne črpalke
Izobraževalni seminar o energetskem pogodbeništvu
Omizje: Pametno ogrevanje za trajnostno prihodnost
Plinski posvet: Ekonomski potencial in učinkovita raba stisnjenega zemeljskega plina (CNG) v prometu
Energetski zajtrk o vetrni energiji
Seminar 'Ogljično nevtralni že danes, ne jutri!'
POWERUP! SLOVENIJA 2020 / OVE in URE potrebujejo tudi ustrezno zaledje ali kako bo Slovenija dosegla podnebno-energetske cilje
Celjski sejem Energetika 2020: Trajnostna in varna oskrba vseh odjemalcev z električno energijo
Socialni dialog o novi energetski mešanici: Energetski prehod Savinjsko-šaleške regije
Nacionalni informativni dan projekta DeCarb: razogljičenje z inovacijami v energetski prenovi stavb
Elektrifikacija in trajnostna prihodnost - kaj lahko elektroenergetika naredi za zmanjšanje toplogrednih plinov