Financiranje energetskega managementa
- Hotel Mons, Ljubljana, 10. oktober 2006
Evropska komisija je lani predstavila Zeleno knjigo o energetski učinkovitosti, v kateri načrtuje naj bi EU do leta 2020 znižala porabo energijo za 20 %, s tem pa svoj račun za energijo zmanjšala za 60 milijard € letno – Po besedah Alexandre Waldmann iz Berlinske energetske agencije je možno znižanje porabe tudi do 40 % - Slovenska mala in srednja podjetja, bi lahko z večjo energetsko učinkovitostjo stroške za energente znižala za deset do petnajst odstotkov. Avtor: g. Gregor HRIBAR
Prispevek: Predstavitev projekta EFFI.ppt
Organizacija: Genera Lynx d.o.o., Slovenija
Avtor: g. Darko KOPORČIČ
Prispevek: Priprava projekta za financiranje s strani Ekosklada.ppt
Organizacija: Ekosklad j.s., Slovenija
Avtor: ga. Andrea PETERNELI
Prispevek: Priprava projekta za financiranje URE s strani banke.ppt
Organizacija: Reiffeisen Krekova banka d.d., Slovenija
Avtor: ga. Alexandra Waldmann
Prispevek: Metode financiranja projektov URE v svetu
Organizacija: Berliner Energieagentur GmbH, Nemčija
Avtor: g. Jaan TEPP
Prispevek: Energetski pregled - temelj izvedbe ukrepov URE.ppt
Organizacija: OÜ Energiasäästubüroo, Estonija
Avtor: g. Michal Klemanic
Prispevek: M&T metoda kot orodje za vrednotenje projekta
Organizacija: Energy invest s.r.o., Slovaška
Avtor: ga. Blaža PERPAR
Prispevek: Pogodbeno zagotavljanje prihrankov energije z učinkovito razsvetljavo .ppt
Organizacija: EL-TEC Mulej d.o.o., Slovenija
Avtor: g. Sašo M. UGRINA
Prispevek: Financiranje investicij v energetiki na osnovi pogodbe o celoviti energetski oskrbi ....ppt
Organizacija: Petrol d.d., Slovenija
Brezplačen dostop do gradiva z en.seminarja vam omogoča projekt EFFI.V torek, 10. oktobra 2006, je v organizaciji poslovnega portala Energetika.NET v Ljubljani potekal en.seminar o tehnikah financiranja ukrepov učinkovite rabe energije (URE) v malih in srednjih podjetjih (MSP). En.seminar je bil uvodni dogodek 30-mesečnega programa EFFI – učinkovito uvajanje energetskih storitev v mala in srednja podjetja.. Na njem so poleg slovenskih predavateljev sodelovali evropski partnerji projekta iz Nemčije, Estonije in Slovaške.
»Potencial se skriva tudi v malih in srednjih podjetjih«
Tokratni en.seminar je tako tudi prvi dogodek v okviru projekta EFFI, ki nudi možnost povezovanja med ponudniki in uporabniki energetskih storitev.
Kot je povedal urednik portala Gregor Hribar, je energetska učinkovitost vse bolj zanimiva tudi za mala in srednja podjetja (MSP). Navsezadnje je potencial MSP, ki porabijo približno četrtino vse električne energije, tudi do 15-odstotno znižanje stroškov za energijo. Tudi donosi na tem področju so po Hribarjevih besedah lahko zelo veliki, saj se lahko v industriji investicije v ukrepe URE povrnejo že v dveh ali treh letih.
Vendar pa je problem pri uvajanju URE v MSP že v naložbah, ki so prezahtevne za ta podjetja, navadno pa ti nimajo niti za to usposobljenih kadrov. Rešitev za omenjene težave se kaže v vstopu tretjih strank – finančnih inštitucij, ki bi slovenskim MSP nudile možnost kreditiranja – ter v sodelovanju z zunanjimi izvajalci energetskih storitev. Do sedaj sta interes za sodelovanje pri financiranju tovrstnih naložb izkazala že Ekološki sklad RS ter Reiffeisen Krekova banka. Slednja si pri tem pomaga tudi z izkušnjami avstrijskih kolegov, ki že nekaj let kreditirajo za izboljšanje energetske učinkovitosti in izrabe obnovljivih virov.
Vse večji interes finančnih inštitucij
Kot je povedala Andrea Peterneli iz Reiffeisen Krekove banke, pri njihovi banki kreditirajo do 80 odstotkov vrednosti investicije, ročnost odplačevanja pa je določena glede na donosnost projekta, vendar največ do 15 let. Za najem posojila investitorji lahko zastavijo zemljišča, deleže ali nepremičnine, izpolnjevati pa bodo morali seveda pogoje o kredibilnosti. Za odobritev kredita bodo morajo investitorji predložiti tudi študije, ki pričajo o donosnosti projekta, pripravljene pa morajo biti s strani za to usposobljene inštitucije.
Pomočnik direktorja Eko sklada Darko Koporčič je povedal, so sredstva za tovrstne namene na voljo tudi na Eko skladu, in sicer sedaj kot ugodni krediti, od prihodnjega leta naprej pa tudi v obliki naložbenega sklada.. Za pravne osebe bo skupno na voljo predvidoma tri milijarde tolarjev sredstev, dobra polovica od tega bo namenjena za povečanje izrabe obnovljivih virov ter uvedbe učinkovite rabe energije. Razpis bo izšel spomladi, pridobiti pa bo možno kredit v višini tudi do 90 % vrednosti investicije; odvisno od projekta. Tudi Eko sklad sicer ponuja možnost odplačevanja do 15 let, v primerih za povečanje URE pa je ta doba nekoliko nižja; med 5 in 10 let. Razlika med krediti Eko sklada in krediti komercialnih bank je seveda v obrestnih merah, pa tudi v tem, da ima Eko sklad omejena sredstev,
V Nemčiji dolgoletna tradicija projektov URE
Alexandra Waldmann iz berlinske agencije za energijo je povedala, da je glavni cilj njihove agencije najti ekonomsko in energetsko učinkovite rešitve prav za povečanje učinkovite rabe energije. V Nemčiji, ki se ponaša s številnimi primeri dobre prakse na področju uvajanja URE tako v gospodinjstvih, javnem sektorju, industriji, tudi v MSPjih, se je sicer ideja o tem pojavila že pred približno 20 leti. Številne nemške banke nudijo možnosti kreditiranja teh projektov, kredite pa investitorji vračajo tudi s prihranki pri porabi energije. Waldmannova je prepričana, da bi lahko intenzivnost razvoja na tem področju krojile tudi same banke, ki bi lahko aktivneje delovale na tem trgu in uvajale nove storitve in produkte.
Dejstvo je namreč, da je energetska učinkovitost mehanizem za preprečevanje skokovite rasti cen energentov in za zmanjševanje negativnih vplivov na podnebje, hkrati pa je to tudi lepa investicijska priložnost ter možnost za izboljšanje poslovanja.
»Temelj izvedbe ukrepov URE je energetski pregled«
Temelj izvedbe ukrepov URE je energetski pregled, je dejal Jaan Tepp iz podjetja Energiasäästubüroo, ki je vodilno estonsko podjetje pri izvajanju energetskih pregledov. Na podlagi pregleda, ki bi ga v podjetju izvedla za to usposobljen izvajalec, naj bi namreč ta izvajalec porabniku svetoval, katerih ukrepov za znižanje porabe naj se posluži.
Na dogodku so se predstavili tudi slovenski izvajalci energetskih storitev - Eltec Mulej d.o.o in Petrol. Prvi so predstavili uspešen projekt po modelu pogodbenega zagotavljanja prihranka, s katerim so v železarni bistveno znižali porabo energije za razvetljavo, pri čemer uporabnik, torej železarna, ni investirala ničesar, izvajalec pa je plačan izključno s prihranki.
O projektu EFFI
Cilj projekta EFFI je tudi vzpostavitev neodvisne organizacije, ki bo delovala kot posrednik med uporabniki in ponudniki na trgu energetskih storitev. To bo porabnikom omogočilo dostop do cenovno ugodnih in učinkovitih energetskih storitev, s katerimi bodo znižali strošek za energijo, zmanjšali obremenjevanje okolja in zvišali svojo konkurenčnost. Po drugi strani bo povečal trg, ki bo zanimiv za izvajalce teh storitev. Mednarodni projekt koordinira Genera Lynx d.o.o., v njem sodeluje tudi REC Slovenije ter partnerji iz Estonije, Slovaške in Nemčije.
V naslednjih 30 mesecih bo koncept neodvisnega operaterja trga za energetske storitve pilotno testiran v 20 do 35 malih in srednjih podjetjih, projekt pa bo podpirala tudi obširna medijska kampanja, ki bo podpirala projekt. Projekt bo delno financiran z evropskimi sredstvi v okviru programa Inteligentna energija – Evropa, skupna vrednost pa je 150 milijonov SIT oz. 629.000 €.
-
En.management 009
Učinkovito z energijo 008
En.management 007
Financiranje energetskega managementa
En.management 010
En.management 011
En.management 012
En.management 013 - seminar
En.management 014
En.management 015
En.management & En.občina 016
En.občina & En.management 017
En.občina & En.management 019
En.občina & En.management 021