Domov >  novice >  komentarji strokovnjakov >  sistem oblikovanja cen emisijskih kuponov obdavcitev emisij

Sistem oblikovanja cen emisijskih kuponov: obdavčitev emisij in ne zaslužkov

Datum: 02. julij 2010 Avtor: mag. Aleksandra Murks Kategorija: Komentarji strokovnjakov
Tema: Emisije CO2

Vsaj v eni zadevi so ekologi in ekonomisti enakega mnenja: če resnično želimo zmanjšati onesnaženje, moramo postaviti njegovo ceno. Tržna cena naj bi spodbujala inovacije in aktivnosti, ki bi vodile k temu, da bi gospodarstvo manj onesnaževalo. Kritično za vsak sistem oblikovanja cen, tudi za področje emisij, je, da mora zagotavljati varstvo posameznikov z nizkimi in fiksnimi dohodki, ki se običajno soočajo z energetsko revščino. Najboljša rešitev ob upoštevanju vseh zgornjih predpostavk je obdavčitev proizvodnje emisij in ne dohodkov. Ne glede na to, katera vlada je na oblasti, zadnji čas je, da obdavčimo tisto, česar ne želimo – to je onesnaženje –, in znižamo davke na tisto, kar želimo – to so zaposlenost, varčevanje in zaslužki.

Diskusija, kateri mehanizem je lahko boljši, učinkovitejši in uspešnejši, teče že kar nekaj časa. Glavna prednost trgovanja z emisijami je njegova fleksibilnost; na izbiro sta dve možnosti; ali podjetje zmanjša emisije z izboljšavami svoje tehnologije in procesa – to so notranje aktivnosti – ali kupi manjkajoče emisijske kupone od drugega podjetja, ki mu je uspelo interno zmanjšati emisije – to so zunanje aktivnosti. Pri davčnem mehanizmu te fleksibilnosti nimamo na razpolago in moramo biti zelo pazljivi, kako definiramo davčno osnovo. Danska, ki velja za eno izmed energetsko najučinkovitejših držav članic EU, že ima postavljeno zelo visoko ceno na energijo. Ker že imamo minimalni davek na goriva, bi lahko tudi imeli minimalni davek na energijo. Ob tem moramo samo paziti, da ne bi prišlo do dvojne obdavčitve skozi sistem trgovanja z emisijami. V prihodnosti bomo morali zelo natančno preučiti, kako bomo še naprej financirali relativno drage družbe socialnega skrbstva, in to seveda na trajnostni način.

Verjetno večina ljudi soglaša, da ne moremo povečevati davkov na delo, ampak da bi jih morali v prihodnje celo znižati, da bi ostali konkurenčni. Boljša ideja, ki smo jo že omenili, je dvig davčnih prihodkov iz naslova energije in porabe fosilnih goriv – posledično količine proizvedenih emisij toplogrednih plinov. Če želimo, da bodo ljudje še sploh hoteli delati v Evropi, bomo morali davčne obremenitve plač zagotovo znižati in jih nadomestiti z drugimi davčnimi prihodki, npr. obdavčiti energetsko potratno obnašanje posameznikov in podjetij.

V nadaljevanju navajamo nekaj glavnih razlik med davkom na ogljik in sistemom trgovanja z emisijami (»cap and trade«):
  • davek na ogljik omogoča napovedovanje energetskih cen, medtem ko sistem trgovanja z emisijami povzroča visoka cenovna nihanja in lahko tudi preprečuje trajnostno investiranje;
  • davek na ogljik lahko uvedemo dokaj hitro, medtem ko sistem trgovanja z emisijami terja kompleksen proces uvajanja;
  • davki so običajno dokaj transparentni in lahko razumljivi za širšo javnost, trgovanje z emisijami pa zahteva poglobljeno znanje;
  • davek na ogljik lahko uvedemo na emisije posameznega sektorja, sistem trgovanja z emisijami pa vključuje v večji meri sektor proizvodnje električne energije in toplote ter nekatere večje industrijske sektorje;
  • davčni prihodki se lahko vrnejo v sistem skozi davčno prevalitev, prihodki od sistema trgovanja z emisijami pa velikokrat ostanejo skriti.

Davki na energijo in ogljik naj bi po mnenju Evropske komisije v prihodnje igrali zelo pomembno vlogo pri preusmeritvi v trajnostno energetsko politiko in pri doseganju zastavljenih emisijskih ciljev. Minimalna stopnja davka na ogljik bo ključnega pomena za spodbujanje čistejših in učinkovitejših tehnologij, ki bodo zmanjšale emisije TGP na ciljno raven. Trenutna cena emisijskih kuponov v višini 15 evrov/t CO2 dokazuje, da je zagotovo prenizka za kakršnokoli spodbudo, kar je jasni znak, da mora biti davek postavljen na veliko višji stopnji.

Avtorica je stalna zunanja sodelavka uredništva


na vrh

Vaše ime:

Vaš e-mail:

Prijateljev e-mail:

Pregled medijev arhiv

Slovenija

 (7. 9. 2010)
    07.09.2010 14 objav
    06.09.2010 14 objav
    03.09.2010 10 objav
    02.09.2010 10 objav
    01.09.2010 5 objav

     

    Tujina

    07.09.2010 48 objav
    06.09.2010 44 objav
    03.09.2010 43 objav
    02.09.2010 31 objav
    01.09.2010 33 objav



Pridružite se nam

BREZPLAČNE EN.NOVICE

Prejemajte brezplačne En.novice - strokovne novice.... več

SODELUJ Z NAMI

Sodeluj pri oblikovanju portala Energetika.NET. več

 

Tor 14°CSre 20°CČet 20°CPet 20°CSob 19°CNed 21°C

več

BREZPLAČNE EN.NOVICE

Prejemajte brezplačne En.novice - strokovne novice, intervjuje in komentarje. V vašem e-predalu bodo vsako torkovo in četrtkovo jutro.

Vaš e-mail

SLO SEE



Podatke bomo uporabili za vodenje baze prejemnikov in interne marketinške raziskave ter jih ne bomo posredovali tretjim osebam. Več v splošnih pogojih.
×

PRIJAVA NA OBVEŠČANJE O DOGODKIH

Prijavite se lahko na brezplačno obveščanje o posameznem dogodku ali obveščanje na vse dogodke Energetike.NET.

Vaš e-mail

obveščanje o tem dogodku
obveščanje o vseh dogodkih




Podatke bomo uporabili za vodenje baze prejemnikov in interne marketinške raziskave ter jih ne bomo posredovali tretjim osebam. Več v splošnih pogojih.
×